Health

پشتیبانی جبهه ملی ایران-خارج از کشور از اعتراضات معلمان، فرهنگیان و بازنشستگان کشوری

 با فراخوان شورای همآهنگی تشکل های فرهنگی، معلمان شاغل و بازنشسته روز ۲۲ مهرماه در بیش از ۲۳ استان و بیش از ۳۲  شهر از استانهای مرکزی، یزد، خوزستان، هرمزگان، البرز، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد،‌ کردستان، بوشهر، فارس، قزوین، مازندران، تهران، لرستان، اصفهان، همدان، اردبیل، و … از جمله مراکزی بودند که اعتراضات را پوشش می دادند.

فراخوان تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به «عدم اجرای کامل رتبه بندی و عدم اجرای کامل همسان سازی بازنشستگان» صورت گرفت که در طی دو سال گذشته بیشترین آسیب را از بحرانهای فزاینده تورم اقتصادی و ویروس کرونا تحمل کرده اند.

تجمعات سراسری معلمان و فرهنگیان بیانگر قدرت تشکل و سازماندهی سندیکاهای معلمان نیز میباشد. در این تجمعات، معلمان با شعار «جای معلم زندان نیست، دزدی های عمومی، فلاکت عمومی» رژیم اسلامی را بچالش کشیدند. معترضین از اجرای کامل رتبه بندی بر «مبنای هشتاد درصد حقوق هیات های علمی دانشگاه و بهبود وضعیت معیشتی» خود در کنار «تدریس با کیفیت، دستمزد معلمان بالاتر از خط فقر» به میدان آمده بودند. چرا که در حال حاضر طبق ارزیابی های اقتصادی «دستمزد زیر ده میلیون تومان نشان دهنده زندگی در زیر خط فقر» است. دستمزد معلمان (خصوصا بازنشستگان) کمتر از درآمد ده میلیون تومان است، و در بیشتر مواقع حقوق و مزایای بازنشستگان سه برابر در زیر خط فقر قرار دارد که تنها ۳۷ درصد همسان سازی حقوق و مزایای دهک بالای فرهنگیان میباشد.

یکی از درخواستهای معترضین بازگشت بکار معلمان پیش از وقت بازنشسته و ازادی معلمان زندانی بود. در صورتیکه علی خامنه‌ای، رهبر رژیم، بعوض رسیدگی بوضعیت نابسامان معلمان و فرهنگیان، بر ضرورت اجرای « سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» تاکید داشته است که ستاد همكاری حوزه‌های علمیه و آموزش‌و‌پرورش در جوابیه خود به روزنامه شرق اجرای آن را «احیای ارزش‌های معرفتی و دینی» توصیف کرده است. افزون براین ستاد همكاری حوزه‌های علمیه و آموزش‌و‌پرورش نیز با دفاع از طرح استخدام ۲۵هزار طلبه در آموزش و پرورش، اعلام کرد طی یک سال گذشته ۴۴۰طلبه به عنوان معلم استخدام شده‌اند. کاملاً مشخص است که رژیم به دنبال حذف آموزش و پرورش مدرن و جایگزین کردن آن با آموزش و پرورش حوزوی توسط طلبه-معلم ها در کشوراست.

امروز عرصه میدان و خیابانهای شهرهای کشور مرکز تجمع و به هم رسیدن نیروهای معترض از تمامی اقشار و طبقات اجتماعی است که در تقابل هویتی، طبقاتی، سیاسی و فرهنگی با حاکمیت جمهوری اسلامی قرار دارند. باشد که تمامی فعالین میدانی و مزدبگیران، کارگران، معلمان، کارمندان، مردم ایران، دست در دست یکدیگر نهاده و با پشتیبانی از حرکت اعتراضی معلمان و بازنشستگان، آموزش و پرورش  کشور را حفظ نمایند۰

جبهه ملی ایران-خارج از کشور پشتیبانی خود را از اعتراضات بحق معلمین و فرهنگیان که در راستای «عدم اجرای کامل رتبه بندی و عدم اجرای کامل همسان سازی بازنشستگان» است اعلام میدارد. و به تمام مردم ایران پیرامون حوزه ای کردن آموزش و پرورش مدرن کشور توسط رژیم اسلامی برهبری سیدعلی خامنه ای هشدار میدهد.

 جبه ملی اران – خارج از کشور

۲۵ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۷ اکتبر ۲۰۲۱