Health

۲۱ روزنامه‌نگار در جنبش اعتراضی اخیر ایران بازداشت شده‌اند

از زمان آغاز جنبش اعتراضی در ایران که در هفته پایانی شهریور ماه در واکنش به کشته شدن مهسا امینی شروع شد سرکوب فعالان مدنی و رسانه‌ای نیز شدت گرفته است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران روز یک‌شنبه، دهم مهر فهرستی از ۲۱ روزنامه‌نگار ایرانی را منتشر کرد که در ارتباط با پوشش خبری اعتراض‌های اخیر بازداشت شده‌اند.

آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در بیانیه‌ای نوشت: «ما از مقامات ایرانی می‌خواهیم که از پوشش اعتراضات ملی به عنوان بهانه‌ای برای سرکوب رسانه‌ها استفاده نکنند. هر شهروند در ایران حق دارد بداند چه خبر است.»

جنبش اعتراضی اخیر ایران در واکنش به فشار بر زنان و اعتراض به حجاب اجباری آغاز شد اما خیلی سریع سویه‌ای ضد حکومتی گرفت و معترضان با شعارهای خود نشان دادند که به کلیت جمهوری اسلامی و رهبر آن علی خامنه‌ای معترض هستند.

نقش زنان در اعتراض‌ها، سهم آنها از سرکوب

دور جدید اعتراض‌ها در ایران از نظر گستردگی، تداوم و شجاعت معترضان در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه به شمار می‌رود و پیشتازی زنان معترض یکی دیگر از مشخصه‌های آن است.

سهم زنان از سرکوب فعالان رسانه‌ای نیز شاید جلوه‌ای از نقش پر رنگ آنها در اعتراض‌های اخیر باشد؛ تقریبا نیمی از روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده زن هستند.

تاریخ‌های ثبت شده از بازداشت روزنامه‌نگاران در فهرست فدراسیون بین‌المللی نیز نشان می‌دهد با ادامه و گسترش اعتراض‌ها سرکوب فعالان رسانه‌ای نیز تشدید شده است.

از ۲۱ نفر این فهرست ۹ نفر در فاصله روزهای ۲۹ تا ۳۱ شهریور و بقیه در مهرماه بازداشت شده‌اند. ۲ مورد از بازداشت‌ها نهم مهرماه رخ داده است.

سابقه سرکوب فعالان رسانه‌ای

سرکوب روزنامه‌نگاران و اختلال در اینترنتو دسترسی به شبکه‌های اجتماعی ترفندهایی است که رژیم جمهوری اسلامی به خصوص از اعتراض‌های دی ماه ۹۶ بیشتر از پیش در دستور کار قرار می‌دهد و در روزهای گذشته شدیدتر از پیش هم شده است.

دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در بیانیه خود به این مسئله هم اشاره کرده و نوشته: «همکاران ما باید فورا آزاد شوند و اجازه گزارش آزادانه داشته باشند. ما همچنین از مقامات می‌خواهیم که فوراً به اخلال گسترده در اینترنت ایران پایان دهند.»

پس از سرنگونی یک هواپیمای مسافربری اوکراینی بر اثر شلیک دو موشک سپاه پاسداران در دیماه ۹۸ و انتقاد از نحوه اطلاع‌رسانی درباره این حادثه نیز حکومت جمهوری اسلامی به چای پاسخ گویی به ش‌های شهروندان به سرکوب روزنامه‌نگارانی پرداخت که در پی اطلاع‌رسانی بودند.

زمان گزارشگران بدون مرز یک ماه پس از این واقعه در گزارشی از تشدید فشار بر روزنامه‌نگاران در

ایران از سوی نهادهای امنیتی این کشور و احضار، ارعاب و بازداشت ۲۱ روزنامه‌نگار خبر دادبر گرفته از سایت فارسی دوبچه وله.