Health

یلدای اعتراضی، تحریم‌های جدید آمریکا علیه عوامل سرکوب

وزارت خزانه‌داری آمریکا از صدور تحریم‌های جدید علیه عوامل سرکوب معترضان در ایران  خبر داد.

بر اساس بیانیه‌ وب‌سایت خزانه‌داری آمریکا، این نهاد دادستان کل حمهودری اسلامی، چهار فرمانده سپاه و بسیج را به دلیل “سرکوب وحشیانه، اعمال خشونت و اعدام معترضان” را مشمول تحریم‌ها کرد.

طبق این بیانیه، محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور، حسن حسن‌زاده، فرمانده سپاه محمد رسول الله، سیدصادق حسینی، فرمانده سپاه کردستان، حسین معروفی معاون هماهنگ‌کننده سازمان بسیج مستضعفین و مسلم معین، رئیس سازمان فضای مجازی بسیج و همچنین شرکت  “ایمن صنعت زمان فرا”، تولید‌کننده و تامین کننده تجهیزات ضد‌شورش نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی در لیست تحریم‌های جدید قرار گرفته‌اند.

 خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده است: «ایالات متحده استفاده گسترده رژیم ایران از خشونت علیه شهروندانی که از حقوق انسانی خود دفاع می‌کنند را محکوم می‌کنیم».

رئیس سازمان صدا‌وسیما هنرمندان حامی مردم  را تهدید کرد

پیمان جبلی، رئیس سازمان صدا‌وسیمای جمهوری اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه از  “صدها و بلکه هزاران هنرمندی” که با این سازمان کار می‌کنند و در حال فعالیت‌ هستند قدردانی کرد و افزود :«نه‌تنها از همکاری و فعالیت آنها استقبال می‌کنیم بلکه همه ظرفیت‌های رسانه را در اختیارشان قرار می‌دهیم.»

جبلی افزود: «برخی هنرمندان حامی حکومت این روزها هراس هجمه‌هایی را دارند که مدعی هستند از جانب بقیه هنرمندان به واسطه طرفداری آنها از جمهوری اسلامی نصیب آنها می‌شود.»

پیمان جبلی مدعی شد صدا و سیما حافظ “امنیت روانی، امنیت فکری و امنیت فرهنگی جامعه” است. او هنرمندانی را که مواضعی در تقابل با حکومت و طرفداری با معترضان اتخاذ کرده‌اند تهیدی کرد و گفت :«حتماً برخورد ما با آنها مثل برخورد با آن هزاران نفر نخواهد بود.»

محمد خیوه و دنا شیبانی به قید وثیقه آزاد شدند

به گزارش روزنامه شرق به نقل از محمود طراوت‌روی، وکیل دادگستری، محمد خیوه به قید وثیقه آزاد شده‌ است. شرق به نقل از یک “منبع مطلع” دیگر نوشت دنا شیبانی نیز شامگاه چهارشنبه آزاد شده‌ است.

دستگیری گروهی چند کوهنورد و طبیعت‌گرد در شیراز توسط نیروهای امنیتی و پرونده‌سازی برای آنها به اتهام “قصد بمب‌گذاری” پیشتر در شبکه‌های اجتماعی خبر ساز شده بود.

دلیل دستگیری این کوهنوردان، حک واژه “آزادی” روی یکی از کوه‌های اطراف شیراز اعلام شده بود.

خبرگزاری تسنیم ۲۲ آذرماه اعترافات چند ورزشکار و طبیعت‌گرد زندانی را پخش کرد و از آنها به عنوان “تروریست‌ها”یی نام برد که “قصد انفجار نقطه‌ای از شهر شیراز” را داشتند.

دنا شیبانی، مربی اسنوبرد و گرافیست، حسام موسوی، مربی سنگ‌نوردی، امیرارسلان مهدوی، مربی اسنوبرد، اشراق نجف‌آبادی، مربی دوچرخه‌سواری و محمد خیوه، کوهنورد و طبیعت‌گرد در میان افراد مورد ادعای تسنیم بودند.

شب یلدای اعتراضی

به گزارش کاربران شبکه‌های اجتماعی، گروهی از مردم  تهران با  خاموش کردن چراغ‌ها و پخش سرودهای اعتراضی، شب یلدا را با یاد کشته‌شدگان اعتراضات اخیر برگزار کردند.

برگرفته از سایت فارسی دوبچه وله