Health

ایا خلافت اسلامی داعش دوباره در خاورمیانه بازسازی میشود؟ آیا مردم منطقه خاورمیانه به آرامش خواهند رسید؟ بررسی میکنیم

 برابر با خبرگزاری اسوشیتدپرس ۵۰ کماندوی آمریکایی در صبح پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۰، به مکان ابوابراهیم الهاشمی القریشی حمله نمود و در این حمله القریشی کشته میشود، اگر چه سناریو دیگری هم هست که قریشی توسط بمبی که از قبل در اختیار داشته خود و خانواده خود را منفجر کرده است (۱). قریشی و خانواده اش در یک خانه تیمی در شمال غرب سوریه، بیداری خلافت اسلامی را برنامه ریزی میکرد. برابر با همین رسانه مکان زندگی قریشی از قبل شناسایی شده و کماندوهای آمریکایی مدت ها تمرین نموده اند تا کمترین تلفات در ساختمان بوجود آید، اما در اینگونه عملیات پیش بینی اتفاقات غیرممکن است. ساختمان مورد حمله سه طبقه بوده، طبقه بالا را خانواده قریشی در اختیار داشته، طبقه وسط توسط گروهی از داعش که تحت فرماندهی قریشی زندگی میکردند و طبقه پایین در اختیار خانواده ای غیر داعش که حتی از وجود ساختار فرماندهی داعش در این ساختمان آگاهی نداشته است۰

 

هنگامی که داعش موجودیت خلافت اسلامی در عراق و سوریه را اعلام کرد ، بيشتر خاک عراق و بخش هائی از سوريه را تحت کنترل داشت، پس از شکست و کشته شدن ابوبکر البغدادی بظاهر داعش شکست خورد ولی اکنون اقدام به بازسازی کرده است، و بلندپروازانه ترين عمليات خود را در ماه گذشته با حمله به زندان غویران در شهر حسکه حمله کردند و کوشیدند زندانیان را آزاد کنند اما نیروهای دموکراتیک سوریه با حمایت هوایی آمریکا به حمله متقابل دست زدنئد و مهاجمان را به محاصره درآورده و تلفات زیادی به انان وارد کردند.

 

برابر با خبرگزاری واشنگتن پست اگرچه خلافت داعش شکست خورد ، ولی داعش و ایده اولوژی آن هنوز زنده و فعال است۰ هرروزه خبر میرسد که داعش شخصی را ربوده و یا چند نفری را کشته و فرار کرده. شبه نظامیان داعش در شمال شرق سوریه در منطقه بقروز با تشکیل گروههای مخفی به اقدامات تروریستی ادامه میدهند (۲). بمنظور جلوگیری از بازسازی داعش حدود ۹۰۰ نظامی آمریکایی در منطقه شمال شرق سوریه استقرار دارند. این منطقه تحت فرماندهی بازوی نظامی حزب دمکراتیک کردستان قرار دارد، و گفته میشود نظامیان کرد توسط آمریکائیان آموزش می بینند تا منطقه را نگهبانی کنند و بتوانند در مقابل داعش بایستند. برابر با این گزارش به احتمال قوی بین ۸۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ شبه نظامی داعش در سوریه و عراق عملیات ایزایی انجام میدهند. بنظر میرسد جوانان پیرو ایده اولوژی داعش هرروزه به صفوف داعش می پیوندند. جوانانی که به استخدام داعش درمیایند، آموزش داده شده اند تا تمام کسانیکه از جمله سیاستمداران و تکنوکرات ها و مردمی که از آنها حمایت نمی کنند را دشمن بدانند و باید حذف شوند. اعضاء این گروه های مخفی در حال حاضر همدیگر را هم نمی شناسند، برای حملات خود از رئیس گروه دستور میگیرند که جنگجویان را برای پروژه بخصوصی گردهم آورده است، بدین وسیله مشخص نیست که کدام شخص جنگجوی داعش است ، بنابراین در این منطقه هیچکس نمیتواند به دیگری اعتمادی داشته باشد.

 

فرمانده نیروی نظامی حزب دمکراتیک کردستان میگوید بسیاری از این گروه های مخفی را شناسایی کرده اند ولی مجدداً بازسازی میشوند. بخصوص در منطقه داشیشه منطقه کوهستانی مناسبی برای جنگجویان داعش است زیرا براحتی میتوانند در این منطقه جای بگیرند و از دید دولت ها مخفی بمانند. بسیاری از انها در تونل هایی که در دامنه کوهسارها تعبیه کرده اند پنهان میشوند. همچنین نیروهای نظامی دولت سوریه در این مناطق حضور قابل ملاحظه ای ندارند.

 

وضعیت در جنوب شرق سوریه، منطقه دیرالذور هم بهتر از شمال شرق این کشور نیست. در این قسمت میتوان گفت دولت سوریه کنترلی ندارد. ارتش سوریه کوشش دارد از مردم منطقه، نیروی نظامی استخدام کند. امّا حقوق ماهیانه ای که ارتش سوریه به نظامیان استخدامی میدهد معادل ۷.۵ دلار در ماه است، این درحالی استکه رژیم اسلامی ایران توسط نیروی قدس سپاه پاسداران گوی سبقت را از ارتش سوریه ربوده است. برابر با گزارشی در واشنگتن پست (۳)، ۲۸ ژانویه ۲۰۲۲، سپاه قدس از مردم منطقه سپاهی استخدام میکند و حقوقی که به آنها می پردازد دو برابر ونیم حقوق ارتش سوریه است. بنابراین جوانان منطقه به دلیل فقر معیشتی به استخدام سپاس قدس در می آیند! افزون بر استخدام جوانان سوری در سپاه قدس، رژیم از طریق سپاه قدس برای جلب مردم منطقه مدرسه، بیمارستان و دیگر امکانات رفاهی بوجود آورده است. و بدین وسیله منطقه دیرالذور تحت فرمان سپاه قدس است، و دولت و نظامیان سوریه در این منطقه کنترلی ندارند.

 

سپاه قدس برای جلب هرچه بیشتر نظامی برای پایگاه بوکمال در دیرالذور،‌ به شبه نظامیان استخدامی خود ۱۵ روز کار و ۱۵ روز مرخصی میدهد، در صورتیکه اگر جوانان به استخدام ارتش سوریه درآیند مشخص نیست به کدام منطقه از سوریه اعزام خواهند شد؛ معمولاً آنها را به مناطق دوردست منتقل میکنند.

 

رژیم اسلامی کوشش دارد بدور اسرائیل مراکز نظامی تحت فرمان سپاه قدس ایجاد کند. در این رابطه نخست وزیر اسرائیل نفتالی بنت در درمصاحبه ای که با جروزالم پست داشته میگوید اسرائیل به نتیجه رسیده است که لازم است سر اختاپوس رژیم را در تهران بزند تا این گروه های نیابتی که در منطقه ایجاد کرده است خود بخود منتفی شوند. شبه نظامیانی که در منطقه ایجاد کرده شامل حزب الله لبنان در شمال اسرائیل، جهاد اسلامی و حماس در غزه، شبه نظامیان در عراق و یمن و حتی در لیبی استقرار دارند. بنت میگوید برای اینکار دولت اسرائیل بودجه لازم تخصیص داده است. بنت افزوده است که رژیم اسلامی برای ادامه پراخت حقوق و مزایای لازم به شبه نظامیان تحت فرمان سپاه قدس بودجه لازم را ندارد و هم اکنون در وین مشغول مذاکره اتمی است تا با توافق با آمریکا بودجه لازم برای هزینه اقدامات تروریستی خود در منطقه را بدست آورد.

 

نخست وزیر اسرائیل میگوید مشکل اسرائیل تنها دست یابی رژیم به بمب اتم نیست،‌ بلکه جنگ در سراسر خاورمیانه خواهد بود، نخست وزیر اسرائیل تأکید دارد اگر جلوی رژیم اسلامی در منطقه گرفته نشود. اسرائيل منتظر کشورهای جهان غرب برای امنیت اسرائیل نخواهد ماند و در صورت نیاز مستقلاً خود اقدام خواهد کرد.

 

نکته مهم این است که چه کسانی باعث بوجود آمدن داعش و ایجاد شبه نظامیان نیابتی در عراق و سوریه شدند. پس از اشغال عراق توسط نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، ارتش عراق را منحل کرد، اکثر نظامیان که با حقوق ماهیانه امرار معاش میکردند قادر به سرپرستی خانواده خود نبودند و بلاجبار به گروههای تروریستی از جمله داعش و گروههای نیابتی در عراق و سوریه پیوستند.

 

نتیجه آنکه تا هنگامی که رژیم اسلامی ایران در قدرت باقی بماند نه داعش به محاق خواهد رفت و نه شبه نظامیان نیابتی رژیم اسلامی در منطقه خاورمیانه. بدلیل نبودن آلترناتیو رژیم در داخل و خارج از ایران، جهان غرب و شرق برای تأمین منافع خود با رژیم اسلامی در ایران مماشات مینمایند، و سرنوشت مردم و کنترل منطقه بدست گروهی اشوبگر تروریست باقی خواهد ماند.

 

اعتراضات داخلی ایران، کارگران و معلمان و دیگر قشرهای معترض امیدی برای همبستگی ایجاد کرده است، اما باعث تأسف است یکی از رهبران میدانی معلمان (رسول بداغی) در کلاب هاوس ایران-جوان، روز جمعه ۱۵ بهمن ۱۴۰۰، به صراحت بیان داشت که حرکت اعتراضی معلمان به کمک اپوزیسیون نیازی ندارد و پا را فراتر از آن هم گذاشت و گفت اپوزیسیون داخل و خارج رژیم اسلامی اجازه ندارند که در حمایت از معلمان حتی بیانیه ای صادر نمایند.

 

ناامیدی منطقه خاورمیانه را در بحران سیاسی فروبرده و تا اپوزیسیون سرنوشت ساز که جهان غرب و مردم ایران به آن اعتماد داشته باشند شکل نگیرد منطقه خاورمیانه در التهاب باقی خواهد ماند و خواسته و یا ناخواسته منافع جهان سرمایه داری را گروههای دین زده و تروریست تأمین خواهد کرد.

 

ناخدا محمد فارسی

هموند جبهه ملی ایران خارج از کشور

۷ فوریه ۲۰۲۲

 

https://apnews.com/article/islamic-state-group-joe-biden-business-middle-east-syria-75617380e07a77ca5941371e80a02c45?user_email=b2958a53eca0a7f68427d5657ca8620f0b3e74df2b895ce495a6a67eaa7962f0&utm_source=Sailthru&utm_medium=email&utm_campaign=Feb04_Morning%20Wire&utm_term=Morning%20Wire (۱)

https://www.washingtonpost.com/world/2021/09/14/islamic-state-isis-syria-sdf/ (۲)

https://www.washingtonpost.com/world/2022/01/28/iran-syria-militias-deir-al-zour/ (۳)