Health

کوه های رنگی ماهنشان زنجان

کوه های رنگین زنجان از جمله شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعی واقع در استان زنجان و در مسیر زنجان به ماهنشان واقع شده است. این کوه های رنگین در زبان محلی به نام آلا داغ لار شهرت دارد و در غرب استان زنجان واقع شده است.

در طول مسیر زنجان به سمت شهرستان ماهنشان در دو سوی مسیر، این کوه های رنگین به چشم می خورند. حتی این زیبایی در کاه گل دیوار خانه های روستایی که در اطراف این کوه ها وجود دارند خود نمایی می کنند.

شهرستان ماه نشان از جمله شهرستان های استان زنجان است که در فاصله 113 کیلومتری غرب زنجان واقع شده است و مرتفع ترین بخش ماهنشان، کوه بلقیس با ارتفاع 3300 متر می باشد. قدمت این شهر را به دلیل وجود آثار باستانی و سنتی قلعه به دوره ساسانیان نسبت می دهند.

در رابطه با نام این منطقه روایات بسیاری نقل شده است. برخی به علت باستانی بودن این منطقه و یافتن آثاری باستانی از قوم ماد، نام منطقه را ماد نشان دانسته که به مرور زمان به ماهنشان تبدیل شده است. روایات دیگری نیز علت نام گذاری را به دلیل وجود انگور و می در این منطقه می دانسته و معتقدند که نام آن در ابتدا می نوشان بوده است که با گذر زمان به ماهنشان تبدیل شده است.

این منطقه عجیب و زیبا با وجود رنگهایی همچون قرمز، قهوه ای، سبز، نارنجی، زرد و سفید نگاه هر فردی را به خود خیره می نماید که تصور می شود حریری رنگارنگ بر زمین پهن شده است. آلا داغ لار و به عبارت دیگر همان کوه های رنگی، رنگین کمان را بر روی زمین به تصویر کشیده اند و اوج هنرمندی و شکوه و عظمت طبیعت را به نمایش گذاشته اند.

متأسفانه این منطقه زیبا و عجیب به خوبی معرفی نشده است در صورتیکه با حمایت از این منطقه زیبا می توان کوه های رنگین زنجان را به یکی از قطب های گردشگری کشور تبدیل کرد.

برای دسترسی به کوه های رنگین زنجان و یا آلا داغ لار می بایست به استان زنجان سفر کنید و از زیبایی شگفت انگیز این کوه ها در مسیر زنجان به سمت شهرستان ماهنشان دیدن نمایید.