Health

کشته شدن دختر نوجوان بلوچ به دلیل پاره کردن عکس خمینی از کتابش

کیهان لندن – طبق گزارش کانال‌های حقوق بشری سیستان و بلوچستان، پارمیس همنوا دانش‌آموز سوم راهنمایی در اثر ضرب و جرح نیروهای امنیتی به دلیل پاره کردن عکس خمینی از کتابش کشته شد.

به گزارش کانال‌ها و نهادهای حقوق بشری سیستان و بلوچستان، روز سه‌شنبه ۳ آبان ۱۴۰۱، پارمیس همنوا دانش‌آموز کلاس نهم مدرسه پروین اعتصامی در شهرستان ایرانشهر که عکس خمینی را از کتاب درسی‌اش پاره کرده بود در اثر ضربات مرگبار گارد امنیتی و ضربه به ناحیه سر کشته شد.

یک منبع مطلع در گفتگو با پایگاه خبری «حال‌وش» توضیح داده است که روز سوم آبان نیروهای امنیتی وارد مدرسه شده و همه بخش‌ها و کتاب‌های درسی بچه‌ها را تفتیش کردند!

این منبع آگاه گفته است که ماموران حین تفتیش وسایل دختری به نام پارمیس همنوا، کتاب درسی‌اش را می‌بینند که عکس خمینی پاره شده بود. به همین جرم او را کتک می‌زنند و در اثر شدت ضربات سنگین باعث خونریزی شدید بینی این دانش‌آموز می‌شوند.

بر اساس این گزارش، این دانش‌آموز اگرچه به بیمارستان منتقل شد اما یکروز بعد یعنی در ۴ آبان ماه در اثر شدت جراحات وارده جان باخت و برای خاکسپاری به زاهدان منتقل ش

به گفته این فرد مطلع، نیروهای امنیتی از خانواده پارمیس و همه معلمان و دانش‌آموزان تعهد گرفتند که موضوع رسانه‌ای نشود و با این شرط پیکر وی را به خانواده‌اش تحویل دادند.

به گزارش پایگاه خبری «حال‌وش»، گفته می‌شود تمام عکس‌های پارمیس از داخل مدرسه توسط نیروهای امنیتی جمع شده است. ضمن اینکه این اتفاق در شیفت «خانم بخارایی که همسرش کارمند اداره اطلاعات ایرانشهر هست رخ داده است.»

پاره کردن عکس خمینی و خامنه‌ای دو رهبر جمهوری اسلامی از کتاب‌های درسی جزو اولین حرکات اعتراضی کودکان و نوجوانان در اعلام مخالفت با حکومت خونریز است که پس از اعتراضات آبان ۹۸ آغاز شد.

با رسانه‌ای شدن این رفتار اعتراضی، امروز صفحات اول بسیاری از کتاب‌های درسی که به عکس خمینی و خامنه‌ای تعلق دارد، پاره شده و توسط خانواده‌ها در فضای مجازی به اشتراک گذاشته می‌شود. این رفتار اعتراضی بی‌صداترین و در عین حال موثرترین واکنشی بوده که کودکان و نوجوانان را در اعتراض به ظلمی که حکومت بر سرشان آوار و زندگی آنها را سیاه و تباه کرده است، با والدین‌شان همراه می‌کند. رفتاری که اکنون به قیمت جان یک دختر بلوچ تمام شده است.

این حجم از خشونت توسط حکومت بر سر بی‌دفاع‌ترین گروه سنی نشان می‌دهد وحشت‌شان از فروریزی پایه‌های نظام هر روز پررنگ‌تر می‌شود. طی چهل و پنج روز گذشته با ورود دانش‌آموزان به ویژه دختران نوجوان به اعتراضات سراسری، مرحله جدید و منحصر به فردی از مبارزات مردم برای آزادی و علیه رژیم آغاز شده است که برای نیروهای امنیتی قابل پیش‌بینی نبود.

این روزها به دلیل کثرت دانش‌آموزان و روحیه مبارزه‌جویی و آزادیخواهی آنان، کنترل آنها بسیار مشکل شده و از آنجا که حکومت هرگز در امر فرهنگسازی و اخلاق‌مداری کارنامه‌ای نداشته امروز نیز جز با زبان خشونت و اسلحه روش دیگری نه می‌بیند و می‌جوید و نه اصلا بلد است!

دهه نودی‌ها نه تنها به فرمانده‌‌ی جمهوری اسلامی سلام نکردند بلکه این روزها شاهد درماندگی‌اش هستند. در منطقه‌ای مانند سیستان و بلوچستان که هرگز صدای محرومیت‌شان شنیده نشده، کشتار زنان، دختران و کودکان توسط نیروهای سرکوب نشان می‌دهد، این وحشیان تا بن دندان مسلح، امروز از قدرت خشم کودکان نیز بیم دارند.

زنان بلوچستان که تا کنون کمتر فعالیت اجتماعی‌شان رسانه‌ای شده بود در اعتراضات قبل و پس از نماز جمعه گذشته با در دست گرفتن پلاکاردهایی با شعار زن- زندگی- آزادی، پا به پای مردان بلوچ حضور جدی و موثر در مبارزات کنون مردم ایران علیه رژیم اسلامی دارن

د.  برگرفته از خبرنامه گویا