Health

کرونا در ایران: تأیید موارد ابتلا به کرونای هندی در بوشهر، قم و آذربایجان غربی؛ ممنوعیت سفر به تمام شهرها در تعطیلات عید فطر

حسن روحانی: محدودیتهای کرونا در شهرهای قرمز و نارنجی تمدید می شود؛ ممنوعیت سفر به تمامی شهرها در تعطیلات عید فطر

در جلسۀ کمیته‌های تخصصی ستاد ملی کرونا با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، تمدید محدودیت‌های اعمال شده در شهرهای نارنجی و قرمز برای عبور کامل از پیک چهارم، به تصویب رسید. همچنین در این جلسه به پیشنهاد قرارگاه عملیاتی و کمیته بهداشت و درمان، کلیه سفرها در سراسر کشور در همه رنگ‌بندی‌ها از ساعت ۲ بعد از ظهر روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت تا ظهر روز شنبه ۲۵ اردیبهشت مصادف با تعطیلات عید فطر ممنوع اعلام شد.

این در حالیست که ستاد کرونا تاکنون درباره جریمه‌‌های احتمالی در صورت نقض مصوبه اخیر مبنی بر ممنوعیت سراسری سفر در تعطیلات عید فطر و ضمانت اجرای آن، تاکنون اطلاعیه ای منتشر نکرده است.

حسن روحانی با اشاره به مصوبه دولت در زمینۀ تخصیص و تأمین ارز مورد نیاز از سوی بانک مرکزی، بار دیگر به وزارت بهداشت دستور داد «با تسریع در اعطای مجوز واردات واکسن به بخش خصوصی ، اجازه ندهد این اقدام مهم در پیچ و خم‌های اداری گرفتار شود».

از سوی دیگر مقرر شد آزمون کنکور سراسری در روزهای ۹ تا ۱۲ تیرماه و آزمون کارشناسی ارشد در تاریخ‌های ۶ تا ۸ مرداد ماه براساس جدول اعلام شده برگزار شود. همچنین از هفته آینده در شهرهای با رنگ قرمز و نارنجی، کسب و کار برای گروه مشاغل یک و دو آزاد باشد.

علیرضا رئیسی وعده داد سرعت واکسیناسیون کرونا از مرداد افزایش یابد؛ شرط واکسیناسیون اتباع خارجی در ایران

علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز پنجشنبه وعده داد: «گرچه ما مقداری دیر واکسیناسیون را شروع کردیم آن هم به دلیل اینکه واکسن دیر به دست‌مان رسید، اما با سرعت خوبی واکسیناسیون را از اواخر تیر ماه ۱۴۰۰ ادامه خواهیم داد».

وی همچنین تأکید کرد: «از تیر ماه به بعد حدود ٧ میلیون دوز واکسن خواهیم داشت. بر این اساس از مرداد، ٧ میلیون دوز واکسن کرونا از برکت خواهیم داشت و ۱.۵ تا ٢ میلیون دوز هم از سایر واکسن‌ها. به این ترتیب از مرداد ماه، ماهیانه حدود ۹ میلیون دوز واکسن به دست ما خواهد رسید که بر این اساس از مرداد ماه تا پایان سال، حدود ۵۵ تا ۵۶ میلیون دوز واکسن تامین خواهد شد که حداقل گروه‌های هدف‌مان دوز اول واکسن را تزریق خواهند کرد و ۱۰ تا ۱۵ میلیون هم دوز دوم را خواهند گرفت».

او درباره وضعیت واکسیناسیون ایرانیان فاقد شناسنامه یا کارت ملی، گفت: «در زمینه افراد فاقد کد ملی، بحث اتباع خارجی مطرح می‌شود که موضوعی متفاوت بوده و سیاست‌های دنیا هم در قبال اتباع خارجی کاملاً متفاوت است. ما در زمینه واکسیناسیون اتباعی که در ایران هستند، درخواستی به مجامع بین‌المللی ارائه داده‌ایم؛ به این ترتیب که به عنوان مثال اگر قرار است سهمیه واکسنی از سوی کوواکس، در اختیار کشوری قرار گیرد که برخی از اتباعش در ایران زندگی می‌کنند، مقداری از سهمیه را به  ما تحویل دهند و ما در این صورت می‌توانیم تمام خدمات تزریق واکسن را به صورت رایگان برای این افراد انجام دهیم؛ در این زمینه منتظر پاسخ این مجامع هستیم.»

شناسایی موارد قطعی و مشکوک ابتلا به کرونای آفریقایی در هرمزگان

فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان، به بیان جزئیات موارد قطعی و مشکوک کرونای آفریقای جنوبی در هرمزگان پرداخت و گفت: «شمار کل جان باختگان این بیماری در استان به ۱۱۶۸ نفر رسیده و اکنون ۴۴۱ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند، همچنین از مجموع بستری ها، ۷۵ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه (آی. سی. یو) بستری هستند و حال ۱۳ نفر از آن‌ها وخیم است.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۶٠۶۹ بیمار مبتلا به کرونا نیز در قرنطینه خانگی هستند، و ۳۵ مورد مشکوک به کرونای آفریقای جنوبی در هرمزگان شناسایی شده اند که ۵ مورد قطعی از شهرستان پارسیان در غرب هرمزگان هستند.

او با بیان اینکه بخش کوشکنار شهرستان پارسیان قرنطینه شده است، اضافه کرد: «یکی از ۳۵ نفر به بندرعباس نیز تردد داشته است و یکی از این افراد نیز از شهرستان بندرلنگه است». وی با بیان اینکه موارد مشکوک نیز با مواردی که نوع ویروس آن‌ها آفریقای جنوبی است در ارتباط بوده اند، خاطرنشان کرد: در حال شناسایی افرادی که با این ۳۵ نفر در ارتباط بوده اند هستیم.

تأیید موارد ابتلا به کرونای هندی در بوشهر

سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر، روز پنجشنبه گفت: «با تایید و اعلام وزارت بهداشت، نمونه آزمایش کرونای پیشرفته سه نفر از ۲۱ تبعه خارجی که در بوشهر در قرنطینه قرار دارند مثبت اعلام شد».

وی افزود: «به منظور اطمینان خاطر از روند سلامتی دیگر افراد که در محل اسکان خود در شرایط قرنطینه قرار دارند و همچنین برای کنترل بیماری، شرایط قرنطینه برای این افراد تشدید شد». دبیر ستاد کرونا در استان بوشهر ادامه داد: هرچند پیش تر ابتلای ۹ نفر از این اتباع به کرونای معمولی مثبت اعلام شد، اما با تصمیم دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، همه ۲۱ نفر تبعه خارجی، در شرایط شدید قرنطینه قرار گرفته‌اند.

دو هفته پیش، ۱۹ تبعه هندی و ۲ تبعه پاکستانی از استان های همجوار وارد استان بوشهر شده بودند که با پیگیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ابتلای ۹ نفر از آنان به کرونا تایید شد و بلافاصله در محل اسکان خود در شرایط قرنطینه قرار گرفتند.

شناسایی موارد ابتلا به کرونای هندی در قم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، روز پنجشنبه به تشریح فعالیت های مرتبط به قرنطینه موارد مرتبط به ویروس کرونای هندی در استان پرداخت و گفت: «بیش از دو هفته قبل ۱۱ نفر تاجر از هند وارد قم شده بودند که در هتل محل سکونت بلافاصله شناسایی و با توجه دستورالعمل وزارت بهداشت تست بر روی آنها انجام شد که تست کرونای سه نفر مثبت شده و جهت بررسی نوع جهش یافته هندی به انستیتو پاسپور تهران ارسال گردید».

وی افزود: «قرنطینه این افراد از همان ابتدا انجام و عملیات رهگیری صورت گرفت که در این خصوص ۳۰۰ نفر که با این مسافران در ارتباط بودند، مورد رهگیری و تست قرار گرفتند و از این ۳۰۰ نفر رهگیری صورت گرفته، تست کرونای ۵ نفر مثبت اعلام شد که ارتباط های آنها هم در حال بررسی است».

وی بیان کرد: «در این مدت کاملا در هتل قرنطینه بوده و امروز عصر جواب مثبت بودن ویروس هندی جهش یافته آنها مشخص شده و مستقیما به وزیر بهداشت اعلام گردید و سپس استان در جریان قرار گرفت.»

کرونای هندی در آذربایجان غربی

حسن عبدالهی اصل فرماندار شوط واقع در آذربایجان غربی، روز پنجشنبه گفت: «۷ نفر از پرسنل یکی از کارخانه های شهرستان شوط که مبتلا به کرونا ویروس جهش یافته جدید شدند در حال حاضر در مکانی مجزا قرنطینه هستند».

وی با اشاره به اینکه طی ۱۰ روز گذشته، همکاران بهداشت و درمان این شهرستان در راستای  اقدامات پیشگیرانه متوجه شدند در یکی از کارخانه‌های این شهرستان موارد مشکوک به ویروس کرونا در تعدادی از نیروهای یک کارخانه که کارگران هندی مشغول فعالیت هستند مشاهده شده است، افزود: «بلافاصله تمامی نیروهای این کارخانه مورد آزمایش قرار گرفتند و مشخص شد ۷ نفر از پرسنل این کارخانه به ویروس کرونا مبتلا شده‌اندکه تست های گرفته شده جهت انجام آزمایشات گسترده و مشخص شدن نوع متاسیون به تهران ارسال شد و بعد از مراحل آزمایش  این نوع ویروس، با متاسیون هیبرید هندی و کالیفرنیایی تایید شد».

وی افزود: «از ۷ نفر مبتلایان به این نوع ویروس، ۵ نفر تبعه هندی و ۲ نفر ایرانی هستند که تبعه های هندی در مورخه های ۲۸ و ۳۰ فروردین بعد از انجام تست‌های بالینی و pcr کرونا  فرودگاه های بین المللی دهلی نو، امارات و امام خمینی  در دو مرحله  وارد کشور شده اند که به محض ورود به کارخانه توسط شبکه بهداشت و درمان شوط مورد معاینه قرار گرفتند».

آمار جان باختگان کرونا در البرز به بیش از ۳۶۵۰ نفر رسید

محمد فتحی رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز، روز پنجشنبه در خصوص آخرین وضعیت کرونا در البرز، گفت: از دیروز تا امروز ۱۶ اردیبهشت،  ۱۱۹ بیمار با علائم کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری شده‌اند.

وی افزود: «مجموع کل  موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز ۴۰ هزار و ۵۷۷  نفر است». او با بیان اینکه در حال حاضر تعداد ۹۵۵ نفر شامل موارد قطعی، محتمل و مشکوک در مراکز درمانی بستری هستند، بیان کرد: «از این تعداد، ابتلای  ۵۲۳  نفر به بیماری  کووید ۱۹، تا این تاریخ قطعی شده است».

وی ادامه داد: «متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۷ بیمار کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به  ۳۶۵۶ نفر رسیده است».

برگرفته از سایت بین المللی فرانسه