Health

چهاردهمین جمعه اعتراضی زاهدان؛ فشارها و بازداشت‌های گسترده برای جمهوری اسلامی نتیجه نداشت

بازداشت‌های گسترده جوانان معترض در زاهدان و فشارها بر مولوی عبدالحمید به دست حکومت ایران در هفته جاری، حاصلی برای جمهوری اسلامی نداشت و گروه پرشماری از شهروندان این شهر در نیمروز جمعه ۱۶ دی بار دیگر به خیابان آمده و شعارهای ضدحکومتی سر دادند. این چهاردهمین جمعه متوالی پس از کشتار معروف «جمعه خونین» در زاهدان است که مردم این شهر دست به تظاهرات گسترده می‌زنند.

در هفته جاری نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با یورش به خانه شهروندان معترض در زاهدان ۱۱۳ نفر شامل ده‌ها کودک و نوجوان را به صورت قهری بازداشت کردند و دستگاه اطلاعاتی حکومت نیز با فشار بر مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، تلاش کردند تا او را از بیان انتقادات تند منصرف کنند.

گفته می‌شود که مأموران جمهوری اسلامی برخی شهروندان بی‌شناسنامه را به طرف خاک افغانستان «رد مرز» کرده و برخی دیگر از بازداشتی‌ها را برای اعتراف اجباری علیه خودشان زیر فشار گذاشته‌اند.

اما ظاهرا این تلاش‌ها بی‌نتیجه بود چون از سویی شعله اعتراضات مردمی در زاهدان بار دیگر بالا گرفت و از سوی دیگر مولوی عبدالحمید که زیر بار فشار حکومت نرفته بود، باز هم به انتقادهای تندی را متوجه مسئولان نظام ساخته و به بازداشت «فله‌ای» جوانان اعتراض کرد.

او در نماز جمعه این هفته زاهدان در تقبیح اعدام گفت:

قوانین بشری وحی منزل نیستند و مثل آیات قرآن ثابت نیستند و می‌توانند تغییر کنند. لذا بسیاری از قوانینی که مردم از آن راضی نیستند مثل اعدام‌ها باید تغییر کند.

مولوی عبدالحمید با تأکید بر این که ایران «تنها مال سخرخیزان و روزه‌داران نیست» افزود:

ایران مال همه است، مال تمام اقوام و اقلیت‌ها و انسان‌ها و بی‌دین‌ها و بادین‌هاست. نه این که بگوییم کشور فقط متعلق به کسانی است که در نماز جمعه شرکت می‌کنند. مال هر کسی است که رأی داده یا نداده، هر کسی که جمهوری اسلامی را قبول دارد یا ندارد […] اقتدار حکومت سلاح هسته‌ای و ارتش و قدرت نظامی نیست، بلکه اقتدار نظام رضایت مردم است و این که مردمی باشد و در مقابل مردم شانه‌هایش را پایین بیاورد.

معترضانی که بعد از این سخنرانی در خیابان‌های مرکزی زاهدان راهپیمایی کردند، با در دست داشتن پلاکارد و سر دادن شعار با خیزش مردمی در سایر نقاط ایران از جمله کردستان و ایذه اعلام همبستگی کردند

حضور زنان بلوچ در این راهپیمایی نیز همچون هفته‌های اخیر چشمگیر بود. به گزارش پایگاه خبری محلی «حال وش» این زنان از جمله به زبان بلوچی شعار می‌دادند: «شیعه و سنی با همند چشمان خامنه‌ای کورند».

نیروهای پلیس ضد شورش با خودروها و ادوات خود ساعاتی پیش از آغاز راهپیمایی زاهدان در نقاط مختلف این شهر مستقر شده بودند.    برگرفته از سایت فارسی رادیو بین المللی فرانسه