Health

چرا تا کنون کشور های جهان آزاد اقیدامی موثر و عملی از حرکت انقلابی مردم ایران بنمایش نگذاشته اند - محمد فارسی

مردم ایران با انقلاب «زن-زندگی-آزاد» در داخل و خارج از ایران به مردم جهان که برای دمکراسی، آزادی و شرافت انسانی ارزش قایلند نشان داده اند این رژیم فاسد اسلامی را نمی خواهند و بدنبال تغییر آن هستند، ولی باعث تأسف است کشورهای متمدن، دمکرات، و حافظ حقوق بشر چشمان خود را بر این واقعیت بسته و برای حفظ منافع تجاری خود با رژیم فاسد و کودک-کش همچنان مراوده دارند و نشانی از محکومیت رژیم دیده نمی شود! اکثراً دلیل ادامه مراوده با رژیم را عدم وجود جایگزین اعلام میدارند.

آیا در پس پرده سیاست خارجی کشورهای حامی دمکراسی و حقوق بشری در باره ایران  تنها منافع اقتصادی نهفته است و یا دلایل دیگری نیز وجود دارد؟ در مقاله ای که توسط گیت استون منتشر شده (۱) با شواهد کافی نشان داده شده که آقای بایدن رئیس جمهور آمریکا و پوتین برای اتمی شدن رژیم اسلامی دغدغه و نگرانی ندارند، و شاید هم توافقی پنهانی بین آنها انجام شده که رژیم اسلامی با بمب اتم خطری برای کشورآنها ندارد. این مقاله نشان میدهد که رژیم ایران با تمام نیرو به غنی سازی اتمی ادامه میدهد، کمبودهای روسیه در جنگ اوکراین را شتابان تامین میکند تا از شکست روسیه در جنگ اوکراین جلوگیری شود. موشک و پهپاد های انتحاری جمهوری اسلامی ایران مردم بیگناه اوکراین را میکشد، ولی بنظر نمی رسد این کشت و کشتار ها برای آقای بایدن چندان اهمیتی داشته باشد. آقای بایدن تنها با دعوت تعدادی از کنشگران حقوق بشری ایرانی به کاخ سفید خود را مبرا از هرگونه جنایتی توسط رژیم در ایران میداند. شنیده بودیم دنیای سیاست ناپاک است، ولی تاکنون این گونه ناپاکی را جهان بخود ندیده است!

در این راستا نشریه اینترنتی العربیه خبری از سخنرانی وزیر امور خارجه انگلستان سرهنگ کلورلی در کنفرانس امنیتی منطقه خاور میانه که روز ۱۹ نوامبر در منامه پایتخت بحرین تشکیل شد خبر داده است (۲). در این کنفرانس وزیر امور خارجه انگلستان پیرامون اینکه ایران و روسیه تهدیدی برای امنیت خاورمیانه هستند هشدار میدهد. وی خاطرنشان کرده است که انگلستان همراه با دیگران کشورهای جهان آزاد به ایران اجازه دستیابی به بمب اتمی را نخواهند داد. افزون براین کلورلی به پوتین میگوید که حمله به اوکراین بر خلاف تمام قوانین بین المللی حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی یک کشور دمکراتیک جهان است. سخنان وزیر امورخارجه انگلستان بسیار معقول بنظر میرسد ولی پیرامون اجرایی کردن این هشدارها برنامه کاری ای دیده نمی شود!

چشم پوشی جهان غرب از اقدامات جنایتکارانه رژیم اسلامی باعث شده رژیم بی تفاوتی جهان را به فال نیک بگیرد و به سرکوب هرچه تمام تر مردم ایران ادامه دهد. در این راستا میتوان به گزارش رادیو فردا، ۱۱ آذر ۱۴۰۱، پیرامون سفر رئیسی به کردستان، پس از افشای نارضایتی خامنه‌ای از وی اشاره داشت (۳). مردم غیرتمند کردستان در انقلاب «زن-زندگی-آزادی» جان برکف هزینه بالایی پرداخته اند. به دستور سران سیاسی خود اعتصابات گسترده سراسری داشته اند. بارها بازاریان و کسبه تجارت کاسبی خود را متوقف کردند، ولی رژیم جنایتکار به سرکوب خود ادامه داد. باید اقرار کرد که استانهای دیگر و مردم ایران از حرکت غیرتمندانه مردم کرد و بلوچ حمایت لازم را نکردند و همین باعث شد که حرکت انقلابی مردم بی رنگ شود، اگر چه هنوز بقوت خود باقی است.

ابراهیم رئیسی مترسک خامنه ای در نشست جمع روحانیون استان، پنجشنبه، ۱۰ آذر ۱۴۰۱، در سنندج، مرکز استان کردستان، اعتراضات مردم ایران را «اغتشاشات» توصیف کرد و گفت: «دشمنان تصور کردند که با تحریک برخی نارضایتی‌ها می‌توانند کردستان را ناامن کنند». و دلیل حرکت اعتراضی و اعتصابی مردم ایران را، به کشورهای خارجی مرتبط دانست، و حرکت دلاورانه مردم شریف کرد را اقدامی «تجزیه ‌طلبانه » عنوان کرد. این در حالی است که در جریان اعتراضات، مردم کرد و بلوچ همواره حفظ تمامیت ارضی کشور ایران شامل تمام مناطق و اقوام مختلف ایران را متعهد بوده اند.

در طول مدت سه ماه خیزش مردم، ایرانیان دور از وطن در سراسر دنیا، در حمایت از مردم به پاخاسته از هیچ اقدامی فروگذار نکرده اند. در این رابطه لازم است از تلویزیون ایران-اینترنشال قدردانی کرد که اخبار اعتراضی و اعتصابی مردم را بطور کامل گزارش نموده  که مورد استقبال مردم انقلابی در ایران بوده است. رژیم برای جلوگیری از خبررسانی این رسانه بین المللی، مؤسسه ایران-اینترنشال را تهدید کرده که ساختمان آن را که، در چیزیک در غرب لندن قرار دارد منفجر خواهد کرد. افزون براین تمام کارکنان این رسانه و خانواده آنها در خارج و داخل کشور را به مرگ تهدید کرده است. در این رابطه فرانک گاردنر خبرنگار بین الملل بی بی سی گزارشی در تاریخ ۲۷ نوامبر ۲۰۲۲ منتشر کرد که بسیار قابل تأمل است؛ بزرگترین نیروی امنیتی پلیس مسلح لندن در اطراف ساختمان ایران-اینرنشال حضور سنگین داشته اند. گاردنر شدت اقدام حفاظتی  پلیس مسلح لندن با خودروهای زرهی  همراه با مأموین ام-آی-۵ را محافظت غیر منتظره ای را بنمایش گذاشتند.

در این گزارش آمده که سپاه پاسداران رژیم اعمال تروریستی خود در خارج از کشور را با لایه های تروریستی مختلف انجام می دهد (۴). لایه اول را براحتی از بین باندهای مواد مخدر و اراذل و اوباش استخدام میکند. لایه دوم را از مسلمانان افراطی در مراکز اسلامی جهت  اعمال تروریستی جذب می کند. خبرنگار اضافه میکند برای مثال مشاهده شده در پیاده رو نزدیک به ساختمان ایران-اینترنشال دو نفر یک کالسکه که نوزادی در آن قرار داده اند را در ساعت ۱۱ شب در سرمای سرد پائیزی برای گردش برده بودند! «چه کسی یک نوزاد را در پرام برای پیاده روی در آن زمان از شب می برد؟» از دیگر اقدامات رژیم دخالت ناموفق برای پارازیت انداختن در پخش ماهواره ای ایران-اینترنشنال و همچنین فعالیتهای سایبری معمول آن بوده است.

جهان دمکراتیک و آزاد جهان تا کی میتواند این چنین اعمال تروریستی را شاهد باشد و انرا تحمل کند، قابل تأمل است؟ امّا نباید تمام مشگلات را متوجه کشورهای خارج دانست! زیرا با توجه به تظاهرات چند ده هزاری در سراسر دنیا، فرهیختگان سیاسی نتوانستند یک سازمان و یا ستاد رهبری ایجاد کنند تا صدای مردم ایران درخارج باشد و هم بتواند گذار از رژیم را برنامه ریزی نماید. بدون چنین ستاد و یا شورایی جهان غرب نمیتواند روی رژیم آینده ایران سرمایه گذاری کند و منافع خود را برای قطع رابطه با رژیم ارزیابی نماید. مشاهده شده که برخی از فعالان حقوق بشری و سلبریتی ها توانسته اند در  خارج از کشور حرکتی ایجاد کنند ولی این سلیبرتی ها سیاستمدار نیستند و نمیتوانند در تشکیل یک ستاد و یا شورای رهبری اثر بسزایی داشته باشند.

بنظر میرسد برای تداوم انقلاب «زن-زندگی- آزادی» تا پیروزی، تشکیل یک شورای و یا ستاد رهبری لازم الاجرا می باشد. این ستاد با احتمال بسیار بالا قادر خواهد بود با رایزنی، اجماعی از سیاستمداران شناخته شده در بین مردم داخل و خارج از کشور را گردهم آورد، و به تشکیل کنگره ملی اقدام نماید، تا بتواند زمینه دولت موقت را تشکیل دهد. تا تشکیل یک دولت موقت، کشورهای جهان آزاد جز مراوده با رژیم اسلامی گزینه ای دیگر ندارند، و این وضع، حرکت انقلابی مردم ایران را کند میکند. بنابراین  بقولی معروف توپ در زمین خود مردم ایران است. تا هنگامی که دولت موقتی که بتواند پس از گذار از رژیم، آینده کشور را برنامه ریزی کند، کشورهای آزاد و دمکراتیک جهان با رژیم اسلامی قطع رابطه نخواهند کرد.

ناخدا محمد فارسی

۳ دسامبر ۲۰۲۲

1 – https://www.gatestoneinstitute.org/19155/biden-russia-iran-nuclear

2 – https://www.gov.uk/government/news/foreign-secretary-to-call-out-iran-and-russia-as-threats-to-middle-east-security

3 – https://www.radiofarda.com/a/ebrahim-raisi-s-trip-to-kurdistan/32157577.html

4 – https://www.bbc.co.uk/news/uk-63761628