Health

پیروی و پشتیبانی خامنه ای از حمله پوتین به کشور اوکراین جنایت و خیانتی است بس عظیم برعلیه مردم ایران

در حالیکه اکثریت کشورهای جهان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، حمله نظامی پوتین به اوکراین را محکوم کرده اند، خامنه ای نه تنها اقدام جنایتکارانه پوتین را مردود ندانسته بلکه باپشتیبانی از تجاوز ارتش روسیه به اوکراین، مردم ایران را در برابر جهان آزاد شرمنده کرده است.

 

اگر خواسته باشیم از نظر برابری نظامی حمله روسیه به اوکراین تحلیلی داشته باشیم، این رویارویی از نظر تجهیزات نظامی بکل نابرابر و بلکه کاملاً یکطرفه است. ارتش اوکراین در مقابل ارتش روسیه بسیار کوچکتر و امکان مقابله با ارتش تجاوزگر روسیه را ندارد. تنها شجاعت نظامیان و مردم داوطلب اوکراین است که در برابر نیروی اشغالگر روس مقاومت میکنند که حماسه افرین و بسیار قابل ستایش است. ارتش و مردم اوکراین تا کنون توانسته اند در برابر تجاوز ارتش روسیه پایداری کنند. کشورهای اروپائی سعی کرده اند تجهیزات نظامی برای کشور اوکراین ارسال نمایند. برای مثال آلمان قصد داردسامانه های قدیمی پدافند هوایی که پس از فروریختن دیوار برلین، سالها در انبار نگهداری شده اند را برای ارتش اوکراین ارسال کند که در برابر هواپیماهای مدرن روسیه اثری نخواهند داشت. همچنین آلمان ۱۰۰۰ راکت ضد تانک، و آمریکا ۵۰۰ موشک ضد هوایی استینگر به اوکراین ارسال نموده که درمقابل تجهیزات نظامی روسیه چندان تاثیری ندارد. سئوال اینست، چرا جهان غرب کشور اوکراین رادر مقابل تجاوز ارتش روسیه رها کرده است؟ که جای قابل تأمل است.

 

در این رابطه گروه سیاسی خبر گزاری ایرنا برای محق دانستن حمایت جمهوری اسلامی از پوتین ۱۵نکته راهبردی را پیرامون بحران اوکراین بچاپ رسانیده که باعث شرمساری و اعتراض مردم حق طلب ایران است (۱). در این نگارش گروه سیاسی ایرنا میگوید که پوتین با ۲۰۰ هزار نظامی و تجهیزات جنگی در صبحگاه پنجشنبه ۵ اسفند ۱۴۰۰ از طریق زمین، دریا و هوا به کشور اکراین حمله برده است. وی بجای محکوم کردن این اقدام که خلاف قوانین بین المللی است، چنین نگاشته: برابر با ماده۵۱ منشور سازمان ملل روسیه حق دارد در مقابل خطر امنیتی از طرف جهان غرب از خود دفاع کند!. خبرگزاری اصل ۵۱ منشور ملل متحد را یاد آور شده که میگوید «دفاع مشروع بر اساس این ماده به اعضای سازمان ملل اجازه میدهد تا، هنگامی که شورای امنیت اقدام لازمی را در جهت بازگرداندن صلح و امنیت در یک تهدید جنگی یا امنیتی انجام نداده، از خود دفاع کنند و منتظر اقدامات زمان شورای امنیت نماند.» بنابراین پوتین روسی این ماده منشور را مستمسک قرار داده و به اوکراین حمله کرده است، و ادعا میکند ائتلاف آمریکا هم برای حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی، پیرو حمله تروریستی به برج های دوقلوی نیویورک در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ، از همین ماده استفاده کرده است.

 

مستمسک قرار دادن اقدام مشابه ائتلاف آمریکا به عراق بکل بی پایه است زیرا حمله آئتلاف آمریکا وناتو به عراق پس از تصویب قطعنامه ای از شورای امنیت سازمان ملل انجام شد، درحالیکه روسیه چنین تقاضایی از سازمان ملل نداشته، و بهمین دلیل اقدام جنایتکارانه پوتین توسط تمام کشور های عضو سازمان بجز چند کشور دیکتاتوری حامی پوتین محکوم گردیده است. سپس خبرنگار نظرش را به اقدامات کشورهای عضو جماهیر شوروی سوسیالیستی معطوف کرده و میگوید یکی از دلایل دیگرحمله به اوکراین آنست که پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی در ۴ موج اروپا برای تغییرژئوپلوتیک منطقه در راهبرد گسترش ناتو به طرف شرق، ۱۴ کشور از کشورهای مشترک‌المنافع شرق راعضو ناتو کرده که محاصره امنیتی علیه روسیه به حساب می آید. این ۱۴ کشور از جمله شامل لهستان مجارستان استونی رومانی کرواسی مونتنگرو مقدونیه و… می باشند. خبرگزاری میگوید درموج پنجم که اکنون در آن قرار داریم، اوکراین به عنوان پانزدهمین و مهمترین کشور است که مقدمات ومراحل عضویت در ناتو را آغاز کرده بود و روسیه با هدف قطع این زنجیره عضو گیری و محاصره روسیه اقدام به حمله پیش دستانه کرده و به نوعی در برابر کودتای امنیتی ناتو علیه خود اقدام نموده است!.

 

خبرگزاری سپس به تهدید های بمب اتمی که پوتین با رزمایش قبل از حمله نظامی همه جانبه انجام داد پرداخته و گفته است که روسیه دارای ۶۵۰۰ کلاهک هسته ای و امریکا ۵۸۰۰ کلاهک هسته ای میباشد به همین دلیل غرب و ناتو به دنبال رویارویی نظامی با روسیه نیستند. بدینوسیله خبرگزاری اظهارمیدارد که پوتین آماده است برای بدست اوردن آهداف خود حتی از بمب اتمی استفاده کند و در این زمینه نسبت به امریکا دست بالا دارد. از نکات دیگر که خبرگزاری به آن رجوع کرده این استکه جهان غرب و بخصوص اروپا به نفت، گاز، گندم و غلات روسیه نیاز دارند که خطوط تجاری آن از اوکراین عبور میکند و روسیه نخواسته اینگونه بازارها را از دست بدهد. افزون بر نکات مزبور خبرگزاری به ضعف و ناتوانی ناتو در حمایت از اوکراین و ناکارآمدی این سازمان اشاره دارد. از سوی دیگر روسیه سیاست بازگرداندن کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق از زیر چتر غرب گرایی را با قدرت بیشتر دنبال خواهد کرد. این نکته بسیار جالبی است زیرا بیانگر آنست که روسیه نه تنها به اوکراین حمله کرده بلکه اگر پیروز شود با نیروی نظامی پیشرفته خود تمام کشورهای عضو پیشین جماهیرشوروی را از زیر چتر ناتو خارج خواهد کرد.

 

نقش مخرب پوتین در پشتیبانی از حکومت های خودکامه خاورمیانه مثل خامنه ای و اسد و مشارکت درفساد و جنایت از دیگر اقدامات جنایتکارانه پوتین است. همین باعث گردیده تا رژیم خودکامه جمهوری اسلامی بدون توجه به خواست مردم ایران سیاست «نگاه به شرق» را با هزینه سیاسی و اقتصادی بسیار بالا دنبال کند. لازم به توضیح است که بیش از ۹۰٪ از مردم ایران از این حکومت اسلامی جنایتکار متنفرند و با اعتراضات خود در چندین سال گذشته بدنبال عبور از آن هستند. و نظام اسلامی برای بقای خویش غلام حلقه بگوش مسکو شده و عملا کشور ایران  را به شبه مستعمره روسیه تبدیل کرده است. «نگاه به شرق» خامنه ای و حکومت وی باعت انزوای سیاسی و اقتصادی کشور ایران گردیده و پیروی از پوتین و پشتیبانی از تجاوز روسیه به اوکراین کشور و مردم ایران را با خطر بسیارجدی مواجه کرده است. نمونه سرسپردگی به پوتین از دست رفتن حقوق ایران در دریای خزر و از دست رفتن کریدور تجارتی بین ایران و ارمنستان و آسیای میانه است. در صورتیکه پوتین در جنگ اوکراین پیروز شود، به یقین روسیه به کشورهای دیگر که عضو ناتو نشده اند حمله خواهد کرد، و در عین حال کشور ایران در خطر انزوای بیشتر و فروپاشی یکپارچگی قرار خواهد گرفت.

 

آخرین خبر که در تمام رسانه های جهای منعکس گردیده برخورد موشک به نیروگاه اتمی «زاپوریژیا»، بزرگترین نیروگاه اتمی جهان بوده است. برابر با خبرگزاری اسوشیدپرس نیروی های نظامی روسیه با حمله به بزرگترین نیروگاه اتمی جهان، احتمال اینکه ذرات رایو اکتیو در هوا پخش شده باشد بسیاربالا است (۲). ولی برابر با همین خبرگزاری اصابت موشک به این نیروگاه تنها باعث آتش سوزی بوده و آتش خاموش شده و نظامیان روسی اداره نیروگاه را بدست گرفته اند. خبرها در این مورد بسیارپراکنده است. اما تصاویر منتشر شده نشان دهنده انفجاری شبیه انفجار بمب اتمی با مقیاس بسیارکوچک میباشد که میتوان گمانه زد یکی از رآکتورها نیروگاه صدمه دیده باشد. این درحالی است که رئیس سازمان انرژی اتمی بین المل آقای رافائل گروسی، روز ۴ فوریه ۲۰۲۲، اعلام کرد که حمله و آتش سوزی در قسمت رآکتورهای اتمی نیروگاه نبوده است. بدلیل سرپوش گزاردن به خبرهای جنگ توسطروسیه، نمیتوان به یقین در باره تشعشع ذرات رادیو اکتو قاطعانه نظر داد، اما جهان بویژه اروپا صانحه انفجار رآکتور نیروگاه چرنوبل اوکراین را از یاد نبرده است که مردم کشورهای اروپا را با صدمات انتشار رادیو اکتیو روبرو کرد. لازم به یاد آوری است مواجه بودن مردم با ذرات اتمی بسرعت نشان داده نخواهد شد، ولی در دراز مدت بدلایل مختلف مانند سرطان خون وغیره اشخاصی که مواجه بوده اند جان خود را از دست خواهند داد.

 

در هفته دوم حمله به اوکران هجوم مردم بی دفاع برای خروج از کشور به داخل کشورهای همسایه مانند رومانی، لهستان، و غیره افزایش داشته است. برابر اطلاع سازمان حقوق بشر بیش از ۱.۲میلیون آواره از مرزها خارج شده اند. افزون براین در دور دوم مذاکرات اوکراین با روسیه، اوکراین برای برقراری کریدورهای امن برای تخلیه شهروندان و رساندن کمک های بشردوستانه ظاهرا با آتش بس موقت توافق کرده است. تعداد بی شماری دیگر از مردم به زیر زمین ها پناه برده اند، درحالی که بسیاری از این ساختمانها براثر بمباران به ویرانه ای تبدیل شده اند. سازمان حقوق بشر نیز قطعنامه ای صادر تا کمیته ای برای نظارت و کمک رسانی به مردم اوکراین برقرار شود. این قطعنامه با ۳۲ رأی مثبت در مقابل ۲ رای منفی به تصویب رسیده است.

 

در پایان لازم است یاداور شویم خودکامگان و دیکتاتورها از شور و احساسات مردم برای توجیه پرخاشگری و راه های خشونت آمیز خود استفاده میکنند. هنگامی که نمیتوانند از این طریق به اهداف خود برسند و شکست می خورند، به ساخت جعلیات می پردازند، و به اطلاعات غلط و روایت های دروغین متوسل می شوند. پوتین، شیپینگ و خامنه ای از این طریق برای ماندن در قدرت استفاده کرده اند. اما جهان آزاد امروز در برابر این قدرت های شیطانی ایستادگی خواهد کرد و می گوید دیگر بس است.

 

مردم عزیز ایران تجاوز نظامی روسیه به اوکراین را با قاطعیت محکوم می کند. و خامنه ای را به دلیل سیاست «نگاه به شرق» و انکار مردم ایران برای انتخاب یک دولت دموکراتیک حاکم  بر ایران محکوم می کند.

 

تاریخ آنانی را که از آزادی مردم جهان جانبداري کرده اند و آنانی را که با استبداد گران  همراهی کرده اند از یاد نخواهد برد.

 

ناخدا محمد فارسی

۶ ماه مارس ۲۰۲۲

 

1.       https://www.irna.ir/news/84667364/

2.       https://apnews.com/article/russia-ukraine-volodymyr-zelenskyy-joe-biden-kyiv-business-33b6c1709dee937750f95c6786832840?user_email=b2958a53eca0a7f68427d5657ca8620f0b3e74df2b895ce495a6a67eaa7962f0&utm_source=Sailthru&utm_medium=email&utm_campaign=March03_MorningWire&utm_term=Morning%20Wire%20Subscribers