Health

پوتین از خامنه ای امتیاز می گیرد در عوض به اردغان امتیاز می دهد - هوشنگ کردستانی.

در تاریخ نوزدهم امرداد ۱۴۰۱ برابر با دهم اوت ۲۰۲۲ درنوشتاری زیر عنوان «نقشه ضد ایرانی  اردغان در مورد قطع مرز مشترک ایران و ارمنستان » منتشر کردم ،یاد آور شدم با وجود آنکه نمایندگان ایران در باکو با آذربایجان به توافق رسیدند گذر گاه ارتباطی که نخجوان را به قره باغ وصل می کند از خاک ایران بگذرد تا هم ارتباط زمینی و ریلی میان این دو بخش از آذربایجان بر قرار گردد و هم ارتباط مرزی ایران و ارمنستان که پیوند های تاریخی مشترک  چند هزار ساله دارند پا بر جا بماند.
با این وجود چند روزی  است  شنیده می شود که پست های بازرسی و شمارمرز بانان روسی در امتداد مرز ایران  و ارمنستان افزایش چشمگیری داشته است.
روس ها می گویند وضعیت در مرز ایران و ارمنستان متشنج است ! از این رو  نیرو های روسیه با هم آهنگی دولت ارمنستان در نزدیکی مرز ایران پست های بازرسی تازه ای ایجاد کرده اند.!
و ادعا می کند که انتقال مواد مخدر از ایران به ارمنستان افزایش یافته  و افراد و سازمان های تروریستی از آن مرز عبور می کنند .و نیز می گوید در سال ۲۰۲۱ (!)  مرز بانان روس دو تن را که میخواستند از ایران وارد ارمنستان شوند بازداشت
کرده است.
که نارنجک و مهمات با خود حمل می کرده اند !
در حقیقت این اقدام روسیه آنهم در این زمان می تواند  مربوط به طرح ایجاد گذرگاه ارتباطی میان نخجوان و قره باغ باشد که  بطور قانونی باید از سر زمین ایران بگذرد بدون آنکه لطمه ای به مرز مشترک ایران و ارمنستان وارد آید .
 می تواند حدس زد که  پوتین و اردغان  در ملاقات جدیدشان توافق کرده باشند که گذر گاه میان نخجوان و قره باغ بطور دقیق  از مرز ایران و ارمنستان بگذرد تا مرز مشترک میان دو کشور از میان برود.
همانگونه که اتحاد شوروی فرو پاشید، روسیه هم امپراتوری هست در حال نابودی. پوتین
 برای صدور نفت و گاز روسیه و گندم اوکراین نیاز به یک راه ارتباطی زمینی به ترکیه دارد..
از این رو ترکیه آخرین امید  اوست  .
اردغان این نیاز پوتین را درک می کند.
از سویی ترکیه هم برای ارتباط به منطقه قره باغ و رسیدن  به دریای مازندران که از راه دریا با کشور های آسیای مرکزی هم مرز شود نیازمند به  ایجاد گذرگاهی از نخجوان به قره باغ است که  از مرز ایران و ارمنستان بگذرد .
در صورت تحقق این طرح مرز مشترک و تاریخی ایران با ارمنستان برای همیشه قطع خواهد شد.
علی خامنه ای هنگامی که پوتین پس از آن همه بی احترامی و  توهین به رییس جمهور بر گزیده اش ،بدلیل نیاز ناشی از شکست خود در تجاوز به اوکراین با پای خود به تهران آمد و در خواست کمک کرد ، نه توانست و یا نه خواست در برابر امتیاز هایی که به پوتین می دهد از او تعهد بگیرد  که گذر گاه نخجوان و قره باغ الزاما بایستی از
 درون خاک ایران بگذرد و مرز دو کشور ایران  و ارمنستان برای همیشه باید پا بر جا و مستقر بماند.
چنانچه در صورت اصرار اردغان و حمایت پوتین این گذرگاه از مرز مشترک ایران و ارمنستان بگذرد    ایران با ارمنستان دیگر مرز مشترک نخواهد داشت.
برای جلوگیری از  اجرای این نقشه  ضد منافع ملی  راهی جز بر خورد نظامی میان ایران و ترکیه و به احتمال زیاد دولت با کو باقی  نخواهد  ماند.
در نوشتار پیشین خود یاد آور شدم در صورت یک  برخورد نظامی احتمالی در مرز های شمال غربی ،ارتش تنها خواهد ماند و راهی جز پشتیبانی مردم از سلحشوران ارتش ملی نیست .
البته اردغان و الهام علی پور تهدید و تحریک می کنند تا  آشوب های پراکنده ای در نقاط مرزی به سود خود بر پا کنند. ولی غافلند از اینکه  ایران از حمایت دلاوران کرد ترکیه که برای حفظ هویت خود با دولت آنکارا مبارزه  و پیکار می کنند بر
 خوردار خواهد همچنین از پشتیبانی میهن دوستان  ارامنه و  نیز آذربایجانی هایی
 که جدا  مانده اند از  اصل خویش  و در پی   آن هستند که  که باز جویند روز گار وصل خویش.
پاینده ایران
هوشنگ کردستانی
بیست وچهارم امرداد ۱۴۰۱
پانزدهم اوت ۲۰۲۲