Health

پرتاب "دومین ماهواره نظامی" سپاه و نتیجه ناروشن مذاکرات برجام

سپاه پاسداران از پرتاب ماهواره نور ۲ خبر داد. این اقدام زمانی انجام شد که اروپا و آمریکا در انتظار واکنش ایران به دور آخر مذاکرات احیای برجام هستند و برنامه هسته‌ای، موشکی و پرتاب ماهواره از سوی ایران را تهدید می‌دانند.

خبرگزاری‌های ایران روز سه‌شنبه ۱۷ اسفند (۸ مارس) به نقل از نیروی هوافضای سپاه پاسداران از پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نور ۲ و قرار گرفتن آن در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین خبر دادند.

به گزارش ایسنا این اقدام با استفاده از ماهواره‌بر سه مرحله‌ای “قاصد” از کویر شاهرود انجام شده استهمچنین گفته شده که ماموریت این ماهواره که گفته شده هر ۹۰ دقیقه یک بار زمین را دور می‌زند، “سنجشی و شناسایی” است.

خبرگزاری ایرنا نیز در این باره نوشت: «امروز و با پرتاب ماهواره نور-۲، جمهوری اسلامی ایران اکنون صاحب دو ماهواره نظامی در مدار نزدیک زمین است».

مقام‌های آمریکایی هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند. ایران همواره مدعی شده که ماهواره‌هایش کارکردی غیرنظامی دارند. اما آمریکا برنامه‌های ماهواره‌ای ایران را پوششی برای فعالیت‌های نظامی و موشکی این کشور می‌داند و در گذشته نیز این گونه اقدامات جمهوری اسلامی را مغایر قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل دانسته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس همچنین به این اشاره کرده است که اروپا و آمریکا برنامه موشکی و پرتاب ماهواره از سوی ایران را در جهت توسعه برنامه موشکی ایران می‌دانند.

این خبرگزاری به نقل از آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی نیز نوشته است که ایران برنامه هسته‌ای نظامی خود را از سال ۲۰۰۳ رها کرده است، اما آژانس هم‌چنان به ارزیابی خود در این رابطه ادامه می‌دهد.

تصاویری از تلاش‌های ناکام در چند روز گذشته

آسوشیتدپرس با اشاره به تصاویر ماهواره‌ای نوشته است که این تصاویر نشان می‌دهند که در روزهای گذشته و قبل از پرتاب این ماهواره تلاش ایران برای پرتاب یک ماهواره‌بر ناکام مانده است.

یک هفته پیش یکی از پژوهشگران ارشد مرکز مطالعات منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای جیمز مارتین  با انتشار تصاویری از ناموفق بودن عملیات ایران برای پرتاب یک موشک ماهواره‌بر در پایگاه فضایی امام خمینی در سمنان خبر داد.

در این تصاویر سکویی آسیب‌دیده را می‌توان مشاهد کرد که وسایل نقلیه دور آن جمع شده‌اند. سیاهی اطراف سکوی پرتاب موشک حکایت از وقوع انفجار دارد. در خبری که در این رابطه منتشر شد، گفته شد از آنجایی که ایرانی‌ها در مورد پرتاب موشک اظهار نظری نکرده‌اند، می‌توان نتیجه گرفت که عملیات موفقیتی نداشته است.

علی‌رغم ادعای ایران درباره غیرنظامی بودن ماهواره‌هایش آمریکا برنامه‌ ماهواره‌ای ایران را پوششی برای فعالیت‌های نظامی و موشکی می‌داند

جمهوری اسلامی در گذشته چهار بار تلاش کرده بود ماهواره به مدار بفرستند و هربار در این کار شکست خورد. از جمله ماهواره مخابراتی “ظفر” که تنها هشت دقیقه پس از پرواز سقوط کرد و پرتاب ماهواره “ناهید” از مرکز فضایی سمنان با انفجار در سکوی پرتاب خاتمه یافت.

اولین بار که ایران توانست ماهواره‌ای را با موفقیت به فضا پرتاب کند اردیبهشت سال ۱۳۹۹ بود. در آن زمان گفته‌شد ماهوار نور یک با “کاربرد دفاعی” بر مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفته است.

با گذشت حدود دو سال از پرتاب این ماهواره ایسنا نوشته است که اگرچه پیش‌بینی می‌شد عمر آن یک سال بیشتر نباشد، اما ماهواره هنوز “زنده و فعال است و اطلاعات خود را منتقل می‌کند. “

این در حالی است که فرمانده نیروی فضایی آمریکا این ماهواره را “یک وبکم سرگردان در فضا” دانسته است که “نمی‌تواند اطلاعات مهمی جمع‌آوری کند، اما نشان می‌دهد که ایران توانایی پرتاب ماهواره به فضا را دارد.”

پرتاب ماهواره زمانی که طرف‌های مذاکره منتظر جواب ایران هستند

خبرگزاری ایرنا در رابطه با پرتاب ماهوار نور ۲ نوشته است که نتیجه “بی‌توجهی و بی‌مهری” دولت‌های سابق به صنعت فضایی کشور در۱۰ سال گذشته “توقف” روند رشد صنعت فضایی کشور و “عدم توفیق در پرتاب‌های فضایی” بود که با شروع به کار دولت ابراهیم رئیسی مجددا جان تازه‌ای گرفت.

ایرنا نوشته است: «در فاصله کوتاهی جلسه شورای عالی فضایی با حضور رئیس جمهور و پس از ۱۰ سال تعطیلی برگزار شد که در آن رئیس جمهور حمایت کامل دولت سیزدهم از توسعه صنعت فضایی را اعلام کرد».

این در حالی است که آسوشیتدپرس نوشته است، پرتاب این ماهواره درست زمانی از سوی حکومت ایران انجام گرفت که قدرت‌های جهانی منتظر تصمیم تهران بر سر مذاکرات برجام بودند و طرف‌های مذاکره آشکارا گفته‌اند مذاکرات بعدی وجود ندارد.