Health

همکاری جمهوری اسلامی ایران با روسیه در پیشرفت تکنولوژی جنگ سایبری در فضای مجازی

 جنگ سایبری  را میتوان چنین تعریف کرد «استفاده از حملات دیجیتال برای حمله به یک ملت که باعث آسیب قابل مقایسه با جنگ واقعی و یا برهم زدن سیستم های کامپیوتری در ساختارهای حیاتی مانند نیروگاه اتمی می شود». دیدگاه دیگری هم هست که میگوید اصطلاح “جنگ سایبری” یک اشتباه است، چرا که هیچ اقدام سایبری را نمی توان  به عنوان “جنگ” توصیف کرد. اما در دنیای امروزی و با پیش رفت تکنولوژی لازم «جنگ سایبری» میتواند مانند جنگ واقعی آسیب فیزیکی به مردم و اشیاء در دنیای واقعی برساند. گفته شده است که کشور هایی از جمله ایالات متحده، بریتانیا، روسیه، هند، پاکستان ، چین، اسرائیل، ایران، و کره شمالی توانایی جنگ سایبری فعالی برای پیکار تهاجمی و دفاعی دارند. اولین نمونه اقدام نظامی فیزیکی مورد استفاده در پاسخ به حمله سایبری که منجر به از دست دادن جان انسان ها شد، در ۵ مه ۲۰۱۹ بود که جنگنده های نیروی هوایی اسرائیل ساختمانی را در نوار غزه هدف قرار داده و منهدم کردند (۱).

 روسیه و ایران در چند ماه گذشته نشست هایی به منظور همکاری در صنعت جنگهای سایبری داشته اند که قابل تأمل است. گفته شده است همکاری ها در ارتباط با توسعه و پیشرفت تکنولوژی برای کنترل امنیت ارتباطات فضایی است. همکاری روسیه و ایران برای جهان غرب و بخصوص آمریکا چالش برانگیز است. روز هشتم فوریه، بخش تحقیق شرکت اسرائیلی «چک‌ پوینت»، مطرح در صنعت سایبری، با همکاری گروه مطالعاتی سیفبریج گزارشی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد، رژیم حاکم بر ایران چگونه با به خدمت گرفتن هکرها و بهره ‌گیری از روش‌ها‌ و فناوری‌های مدرن، تحرکات سایبری شهروندان ایرانی و مخالفان حکومت را در داخل و خارج از کشور رصد کرده و اطلاعات ده ‌ها تن از شهروندان و مخصوصا اقلیت‌ها و اقوام ایرانی را از این راه بدست آورده است.

 

 قابل توجه است که دو کشور ایران و روسیه دوحکومت اتوکراتیک هستند و به دستور رهبران در هر کدامیک از این کشورها، همه گونه اعمال تهاجمی تروریستی فضایی امکان پذیر خواهد بود. در این رابطه وزیر امور خارجه روسیه سرگی لاوروف میگوید همکاری دو کشور برای جلوگیری از تهدیدهای سایبری بسیار مهم است! آقای کروتسکیخ، صاحب نظر در این راستا، میگوید این همکاری از نظر  استراتژیکی برای امینت ارتباطات سایبری بسیار حائز اهمیت است و توسعه تکنولوژی برای عملیاتی کردن همکاری ها نیز لازم است. این تحلیل گر تکنولوژی سایبری همکاری روسیه و ایران را در راستای سازمان ارتباطات بین المللی میداند و در این رابطه وزیر امور خارجه ایران هم گفته است این همکاری لازم است تا بتوان تهدید های بین المللی را رصد کرد (۲)

 

این در حالی است که جنگ سایبری یکی از شیوه‌های رویارویی دولت‌ها، ارتش‌ها و سازمان‌های اطلاعاتی کشورها گردیده که امروزه در سرتا سر دنیا به امری عادی تبدیل شده است. در گذشته اگر انجام چنین اقدامی تنها از عهده تعداد محدودی از متخصصان برمی‌آمد، اما حالا بسیاری قادر به انجام آن بوده و حکومت‌ها، ازجمله رژیم اسلامی در ایران به جنگ سایبری به‌عنوان یک فرصت و استفاده ابزاری نگاه می‌کند. رژیم ایران بخصوص بدنبال تکنولوژی مخابراتی با باند های بالا است تا بتواند از طریق تولید بدافزاز در سیستم های ارتباطی کشور ها نفوذ نماید. با این حال لازم به یادآوری است که  تهدید ها اکثراً بطور مداوم از سوی هکرهای حکومتی و سازمان یافته عملیاتی می‌شوند! به‌عنوان مثال از گروه تهدید مداوم که تحت حمایت رژیم حاکم بر ایران قرار دارد و اقدام به فعالیت‌های مجرمانه می‌کند، نام برد. لازم به یاد آوری است که شرکت های اسرائیلی و آمریکایی در تولید بدافزار های مخرب بسیار پیشرفته تر از رژیم ایران و روسیه اند. واشنگتن پست در مورخه ۹ ماه می ۲۰۲۰ از جانب نخست وزیر اسرائیل نوشت که هکرهای رژیم اسلامی ایران سعی کردند سیستم آبرسانی اسرائیل را از طریق حمله سایبری مختل نمایند (۳).

  همکاری و رصد کردن ارتباطات سایبری توسط کشورهای ایران و روسیه،   چالشی را بوجود می آورد که اقدامات سایبری ایزایی آمریکا برای جلوگیری و کنترل اعمال تروریستی رژیم اسلامی را بسیار مشکل خواهد کرد. همکاری ارتباطات سایبری روسیه و ایران از سال ۲۰۱۵ شروع شده است. در این رابطه رئیس سازمان دفاع غیر عامل سردار جلالی، این همکاری را بسیار مبارک دانسته و گفته «ما در مقابل دشمن مشترکی هستیم»! روسیه و ایران در سال ۲۰۱۷ پیمان همکاری امضا کردند که شامل اینترنت کشوری و امنیت اینترنتی نیز می باشد. در این رابطه باید یاداور شد که رژیم ایران و روسیه کوشش دارند، دست کاربران کشورهای خود را از اینترنت های بین المللی کوتاه کنند. حکومت های توتالیتر اکثراً به دنبال چنین روشهایی هستند. در این رابطه دو کشور ایران و روسیه کمیته های اجرایی تشکیل داده اند از جمله کمیته ای در سال ۲۰۱۸ که رئیس سازمان غیرعامل ایران گفته اقداماتی که انجام میدهند در مقال تروریسم جهان غرب است.

 برابر با مؤسسه مطالعات جنگ های سایبری جهانی (آی-اس-دبلیو) بنظر میرسد روسیه از این فرصت ها استفاده میکند تا پیشرفت های فنی خود را در جهان بسط دهد، از این رو  به دنبال منافع خود در سطح جهان است. کمیته های مختلف چینی را هم نباید از نظر دور داشت مانند (اس-سی-او) سازمان همکاری شنگهای که  رژیم اسلامی با عنوان ناظر در آن شرکت دارد.

 یکی از این بدافزارها (اینفی) است که بازیگران پشت ‌پرده حملات این بدافزار در سال ۲۰۱۰ به یک وبسایت مرتبط با گروه «جند‌الله» نفوذ کرده و برای بازدیدکنندگان آن بسیار مزاحمت ایجاد کردند. حملات بدافزار اینفی تا انتخابات سال ۱۳۹۲ در ایران ادامه یافته و دامنه آن به هک کردن مطبوعات و رسانه های فارسی ‌زبان خارج از کشور، از جمله بی‌بی‌سی فارسی و همچنین فعالان مدنی و سیاسی کشیده شد. در سال ۲۰۱۷ بار دیگر این بدافزاراینفی را عامل کردند و نوع پیشرفه آن به نام «فوردو» پا به عرصه سایبری گذاشت که اندکی بعد ناپدید شد. اما در نیمه اول سال ۲۰۲۰ فوردو بار دیگر ظاهر شد؛ اما با عملکردی متفاوت و پوششی بسیار فریبنده. این بد افزار وارد سیستم کامپیوتری میشود و بسیار مشکل است که تشخیص داده شود. فایل ارسالی بصورت نوشتاری (ورد برای مثال) است و بمحض دانلود شدن در قسمتی از حافظه کامپیوتر به نام «تمپ» وارد و در آنجا وارد عمل میشود، فایل (دی ال ال) نفوذی تولید میکند که جایگزین (دی ال ال) اصلی شده و سیستم کنترل ارتباط کامپیوتر با خارج را در دست میگیرد و بدافزارها را وارد سیستم قربانی شده میکند.

 یکی از گروهای جنگ سایبری رژیم در ایران به نام «بچه گربه ها» شناخته شده اند که بدافزارهای جدید و پیچیده ای را بوجود آورده اند و با متد فیشینک وارد سیستم ها میشوند. در کریسمس ۲۰۲۰ این گروه حملات خود را به بالاترین سطح گسترش دادند. از اندیشکده‌ها، مراکز تحقیقات سیاسی، اساتید دانشگاه‌ها، روزنامه ‌نگاران و فعالان محیط زیست در کشورهای مختلف، از آمریکا گرفته تا اروپا و کشورهای حاشیه خلیج فارس را هدف قرار دادند. این هرکر ها از نام های جعلی رسانه ای معتبر جهان مانند وال استیریت جورنال استفاده میکردند و با نوشتن «سال نو مبارک» وارد کامپیوتر قربانی می شدند.

 رژیم اسلامی از طریق مرکز ملی فضای مجازی (شورای عالی فضای مجازی) با روسیه وارد همکاری در جنگ فضای مجازی و یا جنگ سایبری گردیده است که قابل تأمل است. رژیم از این طریق تمام حرکات مردم ایران، مخالفان رژیم در داخل و خارج کشور را رصد میکند و ارتباطات  آنها را برای سوء استفاده واعمال خشونت و نیز جلوگیری از هر گونه دادخواهی مردم مورد استفاده قرار میدهد.

 

ناخدا محمد فارسی – هموند جبهه ملی ایران – خارج از کشور

۱۸ فوریه ۲۰۲۰

 

https://www.forbes.com/sites/kateoflahertyuk/2019/05/06/israel-retaliates-to-a-cyber-attack-with-immediate-physical-action-in-a-world-first/?sh=5a3c4fa9f895  (1)

https://tass.com/politics/1248963 (۲)

https://www.washingtonpost.com/national-security/intelligence-officials-say-attempted-cyberattack-on-israeli- (۳)