Health

هشدار صدراعظم آلمان: نباید اجازه جنگ اتمی را داد

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان روز جمعه دوم اردیبهشت (۲۲ آوریل) در مصاحبه با هفته‌نامه “اشپیگل” از سیاست دولتش مبنی بر عدم ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین دفاع کرد.

او گفت: «تجهیزات نظامی باید بدون آموزش طولانی و بدون تدارکات بیشتر و حضور سربازان ما مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین سریع‌ترین راه استفاده از تسلیحات باقیمانده از دوره شوروی سابق است که اوکراینی‌ها نیز به خوبی با آن آشنا هستند.»

به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید

صدراعظم آلمان در ادامه تاکید کرد، تصادفی نیست که متحدان اروپای شرقی ناتو چنین تسلیحاتی را به اوکراین تحویل می‌دهند اما هیچ متحدی هنوز تانک‌های جنگی غربی را به اوکراین نداده است.

شولتس در مصاحبه خود به تسلیحاتی که آلمان به اوکراین تحویل داده نیز اشاره کرد و گفت: «ما سلاح‌های ضد تانک، تجهیزات ضد هوایی، مهمات و وسایل نقلیه را از ذخایر ارتش خود تحویل اوکراین دادیم و این سلاح‌ها مستقیما به اوکراین در دفاع از خود کمک کرده و می‌توان موفقیت‌های نظامی ارتش این کشور را مشاهده کرد.»

صدراعظم آلمان در ادامه افزود، آلمان هزینه سلاح‌ها را نیز پرداخت می‌کند و در مجموع دو میلیارد یورو تا کنون به آن اختصاص داده است که بخش اعظم آن مستقیماً برای اوکراین صرف می‌شود.

هشدار شولتس درباره جنگ جهانی سوم

اولاف شولتس در قسمت دیگری از مصاحبه خود خاطرنشان کرد که برای جلوگیری از تشدید تنش و منجر شدن جنگ اوکراین به جنگ جهانی سوم و جنگ هسته‌ای تلاش خواهد کرد.

صدراعظم در ادامه به رویکرد خود در ارتباط با ایجاد منطقه پرواز ممنوع اشاره کرد و گفت، ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین فقط زمانی می‌تواند اجرا شود که کسی آماده سرنگون کردن هواپیماهای روسی باشد.

کشورهای غربی و اعضای ناتو منطقه پرواز ممنوع را گزینه مناسبی نمی‌دانند زیرا انجام آن تنها با فرستادن هواپیماهای ناتو به حریم هوایی اوکراین و سرنگونی هواپیماهای روسی میسر می‌شود و این چیزی است که می‌تواند به یک جنگ بزرگ در اروپا منجر شود.

صدراعظم افزود که این امر می‌توانست ناتو را به جنگ سوق دهد و به یکی از طرف‌های جنگ تبدیل کند و به همین دلیل، سریعا با آن مخالفت کرده است.

شولتس جلوگیری از تشدید تنش و تبدیل شدن آن به جنگ جهانی سوم را اولویت رویکرد خود خواند و گفت، تلاش کرده که از رویارویی مستقیم نظامی بین ناتو و روسیه جلوگیری شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او به پرسش اشپیگل در این مورد که آیا تصور می‌کند پوتین از سلاح‌های هسته‌ای استفاده خواهد کرد، پاسخ نداد اما گفت که روسیه به دلیل تحریم‌ها و شکست‌های پیاپی نظامی در اوکراین دچار مشکل شده و پوتین تحت فشار فوق‌العاده‌ای قرار گرفته است.

برگرفته از سایت فارسی دوبچه وله