Health

هر هفته یک استاد دانشگاه تربیت مدرس از ایران می‌رود

فرهاد دانشجو، رئیس دانشگاه تربیت مدرس از شدت گرفتن مهاجرت اعضای هیات علمی این دانشگاه خبر داده و گفته تقریبا هر هفته یک استاد دانشگاه مرخصی بدون حقوق می‌گیرد تا از کشور برود.

به گفته دانشجو «ضرب‌آهنگ مهاجرت» اعضای هیئت علمی نسبت به چهار ماه قبل که او در نامه‌ای به رئیس دولت از این موضوع ابراز نگرانی کرده بود، تندتر شده است.

دانشگاه تربیت مدرس یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های تحصیلات تکمیلی ایران است که دانشجویان را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا پذیرش می‌کند.

 رییس دانشگاه تربیت مدرس گفته «هر هفته تقریبا با یک درخواست روبه‌رو هستیم برای اینکه از ما مرخصی بدون حقوق بگیرند و برای یک سال از کشور بروند. از هر پنج یا شش نفری که درخواست می‌دهند، ۶۰ تا ۷۰ درصدشان تازه به خارج می‌روند تا ببینند می‌توانند بمانند یا نه».

او گذران زندگی و کمبود امکانات را یکی از انگیزه‌های اعضای هیئت علمی برای مهاجرت عنوان و پیشنهاد کرده است دولت به اعضای هیئت علمی یک میلیارد تومان وام بدون بهره بدهد تا به گفته او «آنها صاحب خانه شوند».

او گفته این یک راهکار فوری است برای اینکه بتوانیم اعضای هیئت علمی را در کشور نگه داریم.

امروز همچنین روزنامه «دنیای اقتصاد» با انتشار گزارشی بر اساس آماری که منبع آن را اعلام نکرده از مهاجرت «۱۶۰ متخصص قلب طی یک سال گذشته» از ایران خبر داده و اضافه کرد که طی چهار سال اخیر «۱۶ هزار پزشک عمومی» هم از کشور مهاجرت کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، «۳۰ هزار کادر درمان» نیز طی یک سال گذشته از دانشکده‌های علوم پزشکی درخواست گواهی حسن سابقه (گود استندینگ) ارائه کرده‌اند که «مقصدشان عمان بوده است».

این در حالی است که بنا به اعلام قبلی وزارت بهداشت، ایران با کمبود «حدود ۱۸ هزار پزشک عمومی» مواجه است.

برگرفته از سایت ایران وایر