Health

نوشته از ناخدا محمد فازسی - راکتور هسته ای بوشهر به علت بدهی رژیم به روسیه از مدار خارج شده است؟

ایران مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو برای سوخت و پشتیبانی مدیریتی رآکتور هسته ای بوشهر به روسیه بدهکار است!

روزشنبه  ۶ تیرماه ۱۴۰۰ علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه ای با خبرگزاری ایسنا گفت تنها نیروگاه هسته ای ایران در بوشهر که هفته گذشته به دلیل «مشکل فنی» به طور موقت از مدار خارج شد، به زودی عملیات خود را دوباره آغاز خواهد کرد. صالحی از مدار خارج شدن راکتور اتمی بوشهر را مشکل فنی گزارش نموده و میگوید که ظرف یکی-دو روز آینده برق نیروگاه وارد شبکه سراسری خواهد شد. اما، مشخص است مشکل اساسی به پایان رسیدن سوخت اتمی نیروگاه بوده که کشور روسیه بعلت بدهی رژیم به آن کشور سوخت اتمی لازم برای نیروگاه را ارسال نکرده است و بهمین علت بالاجبار راکتور را از مدار خارج کرده اند.

 بنظر میرسد که تحریم ها کمر اقتصادی رژیم را شکسته است، و بقول معروف کفگیر به ته دیگ خورده است که، حتی دولت روسیه که در تمام نهاد های امنیتی و سیاسی رژیم ایران رخنه کرده است، نیز دست به اعتراض برداشته تا بحدی که تنها نیروگاه اتمی کشور ایران را از مدار خارج کرده است.

 

هنگامی که خبر توقف تولید نیروگاه گزارش شد، بسیاری از دست اندکاران تعجب کردند که آیا مربوط به روسیه است که سوخت یا حمایت فنی بسیار مهم از رآکتور را کنار گذاشته است یا نه؟ این سوءظن زمانی به حقیقت پیوست که صالحی روز شنبه اعلام کرد که ایران ۵۰۰ میلیون یورو که به روسیه بدهکار است را بزودی پرداخت خواهد کرد.

 

صالحی یادآور شد به دلیل تحریم های آمریکا که پس از کناره گرفتن یک جانبه دونالد ترامپ از توافق هسته ای که سال ۲۰۱۵ با قدرت های ۱+۵ امضا شد، ایران نتوانسته است ۵۰۰ میلیون یورو بدهی خود را به روسیه  بپردازد.

 

صالحی، همچنین در جواب سئوالی که چرا نیروگاه اتمی بوشهر که قرار بود توان تولید آن به ۸ هزار مگاوات ، (برابر قرارداد  رژیم با روسیه ) برسد، تا کنون به آن سطح تولید نرسیده است؟ از جواب دادن به این سئوال طفره رفت و گفت رهبر انقلاب امام خامنه ای تاکید کرده اند برای توان تولید برق اتمی ۲۰ هزار و حتی ۳۰ هزار مگاوات چرخه سوخت برنامه ریزی شود، و مجلس نیز توصیه کرده است که سازمان انرژی اتمی برای تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای آماده شود. رآکتور فعلی در بوشهر تنها ۱۰۰۰ مگاوات تولید می کند که بخش کوچکی از توان ۶۰ هزار مگاواتی مورد نیاز کشور است.

 

با این وجود، یکی از مقامات شرکت تولید و توزیع برق ایران، هفته گذشته هشدار داد که تعطیلی رآکتور بوشهر می تواند باعث قطع بیشتر برق در کشور شود. غلامعلی رخشانی-مهر در ۳۰ خرداد گفت که ایران در حال حاضر ۶۰ هزار مگاوات برق در روز تولید میکند، اما سطح مصرف هم اکنون به ۶۲ هزار مگاوات می رسد.

 

ایران به دلیل مصرف بیشتر برق تابستانی با قطع برق روزانه دست و پنجه نرم کرده است. مقامات همچنین  تقصیر مصرف برق بالا را مصرف معدن چیان بت کویین میدانند. ولی نظر به اینکه این معدن چیان اکثراً توسط سردمداران قاچاقچی رژیم مدیریت میشود دولت قادر نیست جلوی این اقدامات غیرقانونی را بگیرد. مقامات میگویند که معدن چیان رمز تولید بت کویین بیش از ۱۰  درصد برق تولیدی کشور را می بلعند.

 

لازم به توضیح است که رآکتور نیروگاه بوشهر توسط روسیه تکمیل شد و در سال ۲۰۱۱ عملیاتی شد و تولید آن وارد شبکه برق رسانی کشور گردید. صالحی روز شنبه همچنين اظهار کرد که سوخت این نیروگاه تا دو سه ماه آینده تمام خواهد شد. سوخت رآکتور بوشهر توسط روسیه زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی فراهم می شود. به گفته علی اکبر صالحی هزینه سوخت نیروگاه اتمی بوشهر را سالی بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار اعلام کرد.

 

در راستای کاهش تولید برق سراسری  شرکت‌های توزیع نیروی برق سراسری از همه هموطنان  نیز خواسته اند تا با رعایت نکاتی، در پایداری شبکه برق همراهی کنند.  در این اطلاعیه تاکید شده که تنطیم کولرهای گازی روی ۲۵درجه، استفاده از دور کند کولرهای آبی، عدم استفاده از وسایل پرمصرف برقی مانند اتو، بخارشور، لباسشویی، ظرفشویی در فاصله ساعت‌های ۱۲ تا ۱۸ هر روز، بهره گیری حداکثری از روشنایی طبیعی  در روز و خاموش کردن لامپ های اضافی در شب مهمترین اقدام ها برای پایداری شبکه برق است. به عبارتی دیگر رژیم قادر به تأمین برق لازم جهت  رفاه  مردم کشور نیست، و از مردم خواسته اند خود سرنوشت نیازمندیهای خود در این مورد را بدست بگیرند.

 

باعث تأسف است که مردم کشور ایران با رژیمی مواجه است که بعلت ناکارآمدی و اعمال تروریستی در خاورمیانه مورد تحریم کشورهای جهان است. بخصوص در تابستان گرم و سوزان که مردم برای تهویه سالم به برق نیاز دارند بدلیل ناکارآمدی ها نه تنها با مشکل معیشتی روبرو هستند، بلکه از نظر سلامتی در گرمای طاقت فرسا نیز رنج میبرند.

 

اینگونه بنظر میرسد، بجز عبور از این رژیم فاسد اسلامی راهی برای مردم ایران باقی نگذاشته اند.

 

پاینده ایران

ناخدا محمد فارسی

۲۹ ماه ژوئن ۲۰۲۱