Health

نوشته از ناخدا محمد فارسی - وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد اگر لازم باشد نوارغوزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد اگر لازم باشد نوارغزه را اشغال خواهند کرد و تا حذف فیزیکی حماس و جهاد اسلامی در نوارغزه باقی خواهند مان

 وزیر دفاع اسرائیل برای پایان دادن به تهدید اسلامیست ها بر علیه کشور اسرائیل تنها راه حلّ را اشغال کامل نوارغزه دانسته است. در صورتیکه تهدید وزیر دفاع اسرائیل عملی گردد، به احتمال بالا اسرائیل را مستقیماً در برابر تهدید رژیم اسلامی در ایران و کشور های عربی خاورمیانه قرار خواهد داد. همچنین وزیر دفاع اسرائیل روز یکشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۰ در مصاحبه ای اعلام کرد که اگر «لازم باشد، سران ترور را هلاک می کنیم». در مقابل این تهدید سازمان حماس و جهاد اسلامی در غزه نیز تهدید کردند که شدیدا انتقام خواهند گرفت. به احتمال بالا این گونه تهدیدها تنها پروپاگندایی بیش نیست، اما برابر با گزارشی در رسانه اینترنتی بلومبرگ، جنگ ۱۱ روزه اسرائیل با شاخه نظامی حماس و جهاد اسلامی و روشن شدن امکانات نظامی این دو سازمان تروریستی، جهان را براین داشته تا پیرامون اقدامات نظامی نیابتی رژیم اسلامی ایران بیشتر تأمل نمایند.

 با وجود حماس و جهاد اسلامی در غزه که تحت حمایت و پشتیبانی مالی و نظامی حکومت اسلامی در ایران قرار دارند، برقراری صلح بین اسرائیل و دولت خودگردان فلسطین امکان پذیر نیست. رژیم فاسد اسلامی ایران بیش از ۴۰ سال است که اسرائیل را تهدید به نابودی کرده است. بعنوان یک نظامی با تجربه، وزیر دفاع اسرائیل تنها راه حل پیش گیری از حملات موشکی- پهپادی مجدد شاخه نظامی حماس و جهاد اسلامی را ریشه کن کردن تهدید دانسته و به احتمال قوی نظر خود را به کابینه امنیتی اسرائیل نیز ارایه داده است. هم اکنون سران رژیم اسلامی و در رأس آن سران سپاه پاسداران جنگ ۱۱ روزه اسرائیل و نوارغزه را پیروزی قلمداد کرده، و بر طبل تبلیغاتی علیه اسرائیل می کوبند.

 در این راستا علی خامنه ای رهبر رژیم اسلامی در پاسخ به نامه‌های رئیس دفتر سیاسی حماس و دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین که وقایع جنگ ۱۱ روزه را به وی گزارش داده اند، روز دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰، بهر یک از این جانیان با نامه ای جواب داده است. در جوابیه به اسماعیل هنیه میگوید «نامه‌ جنابعالی را که در آن شرح و تحلیل جهاد اخیر فلسطین را مرقوم داشته‌اید، دریافت کردم. مبارزه‌ شما، مقاومت در برابر ظلم و کفر و استکبار است و به حول و قوه‌ی الهی پیروز خواهید شد و ارض مقدّسه را از لوث وجود غاصبان تطهیر خواهید کرد ان‌شاءالله.» در نامه دیگری که به زیاد نخاله رهبر جنبش جهاد اسلامی نوشته میگوید «نامه‌ی برادرانه‌ی جنابعالی را دریافت کردم. جهاد بزرگ و پیروز شما برادران فلسطینی، چشم دوستدارانتان در سراسر جهان را روشن کرد. دلهای ما در صحنه‌ی مبارزات شما حاضر و دعای ما برای دوام و استمرار پیروزیهای شما، دائم است.»

 قابل توجه است که اسلامیست ها در آمریکا حملات به یهودیان را در روزهای اخیر که با درگیری اسرائیل و حماس مرتبط است را افزایش داده اند. یهودیان آمریکا از مقامات اجرای قانون، قانونگزاران و دولت بایدن خواسته اند برای برداشتن گام های بیشتر برای فرونشاندن خشونت های یهود ستیزانه اقدام مؤثر انجام دهند. برابر با گزارش بسیاری از خبرگزاری ها، از ۱۰ مه تاکنون دست کم ۲۶ نمونه یهودستیزی در سراسر آمریکا، از لس آنجلس تا نیویورک شامل چندین حمله فیزیکی به اشخاص و همچنین دست کم چهار نمونه از خرابکاری در کنیسه ها و مراکز جامعه یهودی انجام شده است.

 بمنظور آمادگی و ادامه پیکار علیه اسرائیل رژیم اسلامی ایران بیش از ۱۲۰ هزار موشک و پهپاد انتخاری در لبنان انبار کرده است و احتمالاً همین مقدار نیز در عراق، سوریه و یمن ذخیره شده است. این اقدامات در کشورهای همسایه ایران بیانگر آن استکه رژیم ایران تا بدست آوردن هژمونی کامل در منطقه و نابودی اسرائیل به اقدامات بی ثبات گرایانه خود در خاورمیانه ادامه خواهد داد.

برای بدست آوردن هژمونی کامل در منطقه، رژیم اسلامی به منابع مالی بیشتری نیاز دارد و تحریم های اقتصادی آمریکا مانع از پیشبرد اهداف رژیم در این راستا است. هم اکنون رژیم با طرفهای معاهده برجام در وین مشغول مذاکره است با هدف برداشته شدن بعضی از تحریم ها و آزاد شدن پولهای بلوکه شده ایران. در صورت آزاد شدن پولهای بلوکه شده رژیم از امکانات بیشتری نه تنها برای حمایت و پشتیبانی از شبه نظامیان نیابتی تحت فرمان خود برخوردار خواهد شد بلکه دستش در سرکوب اعتراضات داخلی نیز بیشتر خواهد شد. لازم به توضیح است که علارغم هرگونه نتیجه از مذاکرات وین، رژیم اسلامی دست از غنی سازی اورانیم با غلظت لازم برای ساخت بمب اتم برنمیدارد، زیرا دست یابی به بمب اتم را برای بقاء رژیم خود استراتژیک میداند. برابر با خبری در خبرگزاری ایرنا رژیم ساختار گروه های تروریستی نیابتی خود در خاورمیانه را بازنگری میکند. از بین شبه نظامیان موجود افرادی که به ولایت علی خامنه ای اعتقاد دارند را دستچین و انتخاب کرده و گروه های ضربتی جدیدی با تعداد نفرات کمتر را تشکیل میدهد. این افراد هم اکنون در عراق و لبنان در حال آمورش لازم شامل آموزش خلبانی، کاربردی موشک، پهپاد انتحاری و جنگهای سایبری می باشند. شبه نظامیان در ساختار جدید، در جنگهای نیابتی رژیم در خاورمیانه و دیگر نقاط جهان مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

 همانگونه که قبلاً تذکر داده شده اسرائیل پس از تجربه جنگ ۱۱ روزه با حماس و جهاد اسلامی در غزه مجبور به بازنگری استراژیک نظامی خود خواهد بود. در این رابطه، رادیو پیام اسرائیل خبر داده که  رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل  ژنرال آویو کوخاوی دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ با  امیران و فرماندهان ارشد اسرائیل در همایشی  شرکت می کند که در آن نتایج جنگ یازده روزه با حماس و جهاد اسلامی مورد بررسی و رایزنی قرار می گیرد. موضوع اصلی این بحث و تبادل نظر آن است که از این پس ارتش اسرائیل  به چه تدابیر نظامی و امنیتی در برابر غزه باید دست بزند. نگرانی اسرائیل از آنست که علارغم ضربه سنگین اسرائیل به غزه، احتمال از سرگیری موشک پراکنی حماس و جهاد اسلامی بسیار بالا است.

 خبرگزاری بلومبرگ در یک گزارش تحلیلی نوشته است «جنگ غزه، نگاه غرب را بر خطر جهانی موشک‌های رژیم ایران متمرکز کرد. اکنون صدای اسرائیل، نسبت به این خطرات بیش از گذشته در امریکا شنیدار دارد. این خبرگزاری نوشت که ایالات متحده و کشورهای جهان نباید همچنان این تهدیدهای موشکی رژیم ایران را دست کم بگیرند. در این گزارش آمده که برای گروه‌های جهادی چون حماس و جهاد اسلامی که از سوی جمهوری اسلامی حمایت مالی و تسلیحاتی می‌شوند، رکورد جدیدی از نظر توانائی تسلیحاتی و حملات موشکی در برابر اسرائیل به دست آمده که وضعیت فعلی منطقه را با گذشته متفاوت می‌کند. بلومبرگ نوشته است : این گروه‌ها در عرض ۱۱ روز درگیری‌های اخیر، بیش از ۴۰۰۰ موشک به سوی شهرهای اسرائیل پرتاب کردند که برد برخی از آنها به ۲۵۰ کیلومتر می‌رسد. این رقم جدید در مقایسه با جنگ سال ۲۰۱۴ که حماس در آن زمان، در فاصله ۵۰ روز، تنها ۴۵۰۰ موشک شلیک کرد که یک جهش نظامی برای این گروه محسوب می‌شود.

 جنگ ۱۱ روزه متوقف شده ولی، مسئله اسرائیل و حماس و جهاد اسلامی حلّ نشده و بسادگی هم قابل حلّ نیست. اسرائیل و دولت خودگردان فلسطین، بریاست آقای محمود عباس، باید به پای میز مذاکره برگردند و نقشه راه «دو کشور و دو ملت همسایه» را دوباره روی میز قرار دهند. این مشکل اساسی باید در پای میز مذ اکره حلّ شود، در غیر اینصورت غائله بین اسرائیل و فلسطین از بین نخواهد رفت. رژیم های جنایتکار مانند رژیم اسلامی ایران، و گروه های افراطی حماس و جهاد اسلامی از فرصت درگیری ها استفاده کرده و آتش درمنطقه خاورمیانه را بیشتر شعله ور خواهند کرد.

 ناخدا محمد فارسی

اه می ۲۰۲۱