Health

نقش روسیه در مذاکرات اتمی ایران ربطی به بحران اوکراین ندارد

وزیران خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از ساعت ۹:۳۰ دقیقه صبح دوشنبه ۲۴ ژانویه (چهارم بهمن) در بروکسل حضور به هم خواهند رساند تا با توجه به مناقشه اوکراین، در مورد وضعیت امنیتی در سطح اروپا به مشورت بنشینند.

شورای اتحادیه اروپا اعلام کرد که در رابطه با این موضوع آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز به صورت مجازی در جلسه مشورتی شرکت خواهد کرد.

روسیه طی هفته‌های گذشته بیش از ۱۰۰هزار سرباز خود را در خطوط مرزی با اوکراین مستقر کرده است. کشورهای غربی نگران هستند که مسکو با بسیج نیروهای نظامی خود در مرزهای اوکراین قصد تهاجم به خاک این کشور را دارد. رهبری کرملین می‌گویند چنین قصدی ندارد، اما کشورهای غربی باید تضمین دهند که پیمان ناتو به سوی شرق اروپا گسترش پیدا نخواهد کرد و اوکراین هرگز به این پیمان نخواهد پیوست.

حمایت بلینکن از آلمان

به دنبال یک رشته انتقادها به دولت آلمان در رابطه با بحران اوکراین، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا یک بار دیگر بر اعتماد عمیق خود نسبت به مواضع دولت آلمان تأکید ورزید.

بلینکن به شبکه ان‌بی‌سی گفت: «من تصریح می‌کنم که آلمانی‌ها نیز همانند ما نگران هستند و به طور قاطع و مصمم آماده واکنش خواهند بود.»

وزیر خارجه آمریکا گفت که او چند روز پیش با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان گفت‌وگو کرده است و تردیدی ندارد که در رابطه با بحران اوکراین، آلمان آماده است تا به صورت “سریع، تأثیرگذار و به طور یکپارچه از خود واکنش نشان دهد”.

بلینکن تأکید کرد که صدراعظم آلمان اعتقاد راسخ دارد که در برابر هر آنچه که روسیه انجام می‌دهد، دولت آلمان واکنش نشان خواهد داد.

اظهارات دریاسالار “کای آخیم شون‌باخ”، فرمانده نیروی دریایی آلمان درباره روسیه و بحران اوکراین در حضور مقام‌های هندی جنجال بزرگی به همراه داشت.

این مقام عالی ارتش آلمان در جریان مراسمی در هند در یک ویدیو که در اینترنت منتشر شد، گفته بود: «شبه جزیره کریمه از دست رفته و دیگر باز نمی‌گردد.» او همچنین نگرانی کشورهای غربی در مورد حمله روسیه به اوکراین را “بی‌مورد” توصیف کرده و گفته بود، آنچه پوتین واقعا می‌خواهد “احترام متقابل در سطحی برابر” است. او افزود بود: «خیلی آسان است که این احترام به او گذاشته شود، چرا که او خواهان آن است و احتمالا محق هم هست.»

در پی اعتراض شدید مقامات اوکراین به دولت آلمان در رابطه با این سخنان، فرمانده نیروی دریایی آلمان تلاش کرد زیان به‌بار آمده را جبران کند و در توییترش نوشت: «چیزی برای تفسیر وجود ندارد، این یک اشتباه آشکار بود.» او به دنبال آن از مقام خود استعفا داد.

برنامه هسته‌ای ایران ربطی به بحران اوکراین ندارد

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان در رابطه با این‌که آیا آمریکا به دلیل بحران اوکراین قادر دریافت حمایت از روسیه برای حل برنامه هسته‌ای ایران نیست، به تأکید گفت: «به هیچ وجه چنین نیست.»

آنتونی بلینکن درخواست ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین مبنی بر این‌که کشورهای غربی باید از هم‌اکنون دست به تحریم‌های پیشگیرانه علیه روسیه بزنند را رد کرد.

وزیر خارجه آمریکا به شبکه سی‌بی‌اس گفت: «وقتی تحریم‌ها پیشاپیش برقرار شوند، تأثیر مرعوب‌کننده خود را از دست خواهند داد.»

بلینکن افزود که آمریکا و شرکایش دست به “یک رشته اقدامات خواهند زد که وارد محاسبات پرزیدنت پوتین خواهند شد”. او افزود که تقویت توان دفاعی اوکراین با ارسال کمک‌های نظامی یکی از این اقدامات است.

کریس کونس، سناتور دموکرات و از حامیان سرسخت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، خواستار یک رویکرد فراحزبی یکپارچه و قاطعانه کنگره آمریکا در قبال روسیه شده است.

سناتور کونس به شبکه ای‌بی‌سی گفت که تحریم‌ها علیه روسیه باید به همان شدتی باشند که توانستند ایران را به پای میز مذاکره بکشانند.