Health

نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل در گلاسکو آغاز شد؛ فعالان محیط زیست خواستار اقدامات جدی برای مقابله با گرمایش زمین شدند

رهبران ۲٠٠ کشور جهان با شرکت در کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل، که به مدت دو هفته و تا تاریخ ۱۲نوامبر در گلاسکو بزرگترین شهر اسکاتلند ادامه خواهد داشت، اهداف و تعهدات خود را برای مقابله با اثرات تغییرات آب و هوایی و نحوۀ کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۳۰، ارائه خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مذاکره کنندگان قرار است در جریان این نشست، کشورهای جهان را وادار کنند تا اقدامات و تعهدات بلندپروازانه تری را برای جلوگیری از گرمایش زمین و محدود کردن افزایش دما به ١٫۵ درجۀ سانتیگراد، متقبل شوند.

الوک شارما نمایندۀ پارلمان بریتانیا و رئیس این دوره از کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل، در نخستین روز از این نشست، تأکید کرد: «این اجلاس، آخرین و بهترین امید ما برای دستیابی به هدف محدود کردن افزایش دمای زمین به ١٫۵ درجۀ سانتیگراد است».

الوک شارما تصریح کرد: «ما می توانیم مذاکرات را به جلو ببریم و آغازگر یک دهه اقدامات بلندپروازانه باشیم تا از فرصت های انبوه برای ایجاد مشاغل سبز و انرژی پاک تر و ارزان تر استفاده کنیم».

رئیس این دوره از کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل، در ادامه اظهار داشت: «کشور چین به عنوان بزرگترین تولید کنندۀ گازهای گلخانه ای در جهان، به تازگی اهداف آب و هوایی خود را تا حدودی افزایش داده است، ولی ما انتظارات بیشتری داریم».

کارشناسان هشدار داده اند که میزان انرژی آزاد شده ناشی از گرمایش زمین، می تواند بسیاری از یخ های قطبی این سیاره را ذوب کند، سطح آب دریاها و اقیانوس ها را بالا ببرد و منجر به تشدید تغییرات آب و هوایی شود.

بنا به گفتۀ دانشمندان، دمای زمین در حال حاضر بیش از ١٫١ درجۀ سانتیگراد افزایش یافته و پیش بینی های فعلی بر اساس برنامۀ کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در دهۀ آینده، جهت رسیدن به دمای٢٫۷ درجه سانتیگراد تا سال ۲۱٠٠ است.

در پی گرمایش جهانی به دلیل مصرف سوخت های فسیلی و انتشار آلاینده های ناشی از فعالیت بشر، کارشناسان هشدار داده اند که برای جلوگیری از وقوع یک فاجعۀ اقلیمی، اقدامی فوری لازم است.

به گفتۀ کارشناسان، فرصت دستیابی به اهداف توافق آب و هوایی پاریس در سال ۲۰۱۵، به تدریج از دست می رود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل متحد در گلاسکو، با تأکید بر تأثیرات ویرانگر تغییرات اقلیمی ناشی از ١۵۰ سال مصرف سوخت های فسیلی، برگزار شده است.

در همین حال، همزمان با برگزاری کنفرانس تغییرات اقلیمی در گلاسگو، هزاران نفر از معترضان و فعالان محیط زیست، در محل برگزاری این نشست و نیز شهرهای دیگر جهان از جمله لندن، لاهه و رم، دست به تجمع زدند تا اعتراض خود را نسبت به سیاست‌های دولت‌ها جهت مقابله با گرمایش زمین و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، نشان دهند.

گرتا تونبرگ فعال سوئدی محیط زیست نیز ازجمله شرکت کنندگان در کنفرانس گلاسگو است که پیش از حضور در این نشست، در تجمعی اعتراضی در لندن شرکت کرده بود.

فعالان و کنشگران محیط زیست، خواستار آن هستند که رهبران کشورهای جهان، اقداماتی ضروری و جدی را برای کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و مقابله با بحران تغییرات اقلیمی، اتخاذ کنند.

کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل (COP26 ) ، به دلیل همه گیری ویروس کرونا با یک سال تاخیر برگزار شده است.

بسیاری از رهبران شرکت کننده در این کنفرانس، از جمله جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، از محل نشست کشورهای عضو گروه ۲۰ که در رم برگزارشده بود، به گلاسکو رفته اند.

کشورهای گروه ۲۰ که مسئولیت انتشار ۷۵ درصد گازهای گلخانه ای جهان را بر عهده دارند، قرار است اهداف و اقداماتی جدی برای خنثی سازی انتشار کربن تا سال سال ۲۰۳۰، اتخاذ کنند.

رهبران و نمایندگانی که از کشورهای هر منطقه از جهان، به کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل در گلاسکو اعزام شده اند، پیش از این در جریان نشست آب و هوایی پاریس در سال ۲۰۱۵، موافقت کردند تا برای پایین نگه داشتن گرمایش جهانی به کمتر از ۲ درجه سانتی گراد، سیاست‌های خود را تغییر دهند.

این در حالیست که رویدادهای ناشی از تغییرات اقلیمی همچون موج گرما، سیل و آتش سوزی، در دهۀ اخیر افزایش یافته است.

برگرفته از سایت رادیو بین المللی فرانسه