Health

انتقال تعدادی از زندانیان سیاسی اوین به زندان رجایی شهر

نگرانی‌ها از وضعیت زندانیان زندان اوین به دنبال آتش سوزی شنبه ۲۳ مهر همچنان ادامه دارد. مصطفی نیلی، وکیل دادگستری در توئیتی از وضعیت تعدادی از زندانیان سیاسی بند ۸ اوین که به زندان رجایی شهر منتقل شده بودند، خبر داده است.

این وکیل دادگستری همچنین اعلام کرده است، ۱۲ نفر از زندانیاآتنا دائمی، کنشگر مدنی نیز در توئیتی از انتقال ۴۵ زندانی به مکانی نامعلوم خبر داده و نوشته است: «زندانیان بند ۸ اوین گفته‌اند نه آب دارند، نه گاز و نه نان! ۴۵ نفر از زندانیان را به مکان نامعلوم منتقل کرده‌اند، ۱۴ نفر از مجروحین بدون

نهادهای رسمی در جمهوری اسلامی جان باختن ۴ زندانی در آتش‌سوزی دیشب در زندان اوین را تایید کرده‌اند اما برخی از فعالان مدنی و سیاسی، آمار واقعی جان‌باختگان را بیشتر از این رقم و دست‌کم ۱۵ نفر می‌دانند.

در عین حال یکی از اعضای کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس جمهوری اسلامی نیز از بررسی حادثه آتش‌سوزی در زندان اوین در جلسه کمیسیون امور داخلی مجلس خبر داده است.

همچنین روزنامه هم‌میهن در گزارشی با عنوان “داستان اوین چه بود؟” با اعلام اینکه درباره این حادثه ابهام‌ها و پرسش‌هایی وجود دارد که دستگاه قضایی، سازمان زندان‌ها و مسئولان زندان اوین باید هر چه زوتر شفاف‌سازی کنند، نوشته است: «ساعت دو ونیم شب تیم صدا و سیما موفق شد وارد زندان اوین شده و گزارش تهیه کند. چرا هیچ وقت در مواردی از این دست روزنامه‌نگاران مستقل اجازه تهیه گزارش پیدا نمی‌کنند؟»

روزنامه هم‌میهن همچنین به ویدیوهایی که مردم از اطراف محوطه اوین ‌ضبط کرده‌اند و در آنها صدای بی‌وقفه تیراندازی می‌آمد، اشاره کرده و چندین پرسش را مطرح می‌کند: «علت تیراندازی چه بود؟ ماجرای مین‌گذاری اطراف اوین چیست؟ امنیت زندانیان سیاسی چگونه

است؟ برخورد زندانبان‌ها با زندانیان چه چارچوبی دارد؟»

سجاد مردانی، کاپیتان تیم ملی تکواندوی ایران هم در واکنش به آتش‌سوزی در زندان اوین، با انتشار یک استوری در اینستاگرام شخصی خود نوشته است: «کجای دنیا وقتی زندان آتش بگیرد، مردم نگران نویسنده‌ها، هنرمندها، نخبه‌ها و دانشجویان می‌شوند؟!»

احمدی زیدآبادی، روزنامه‌نگار نیز در توئیتی با عنوان “در اوین چه رخ داد؟” نوشته است: «توضیح رسانه‌ها و مسئولان دولتی در باره حوادث دیشب زندان اوین طبق معمول ناهماهنگ و بعضا ضد و نقیض است.اینکه اعلام شود پای “اراذل و اوباش” زندانی در میان بوده و یا به دلیل اقدام به فرار، عده‌ای به مین برخورده‌اند، به راحتی قابل قبول نیست.»

.  برگرفته از سایت فارسی دوبچه وله