Health

نتایج سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس اتمی به تهران: رفع تنش و توافق در مورد دوربین‌های نظارتی

روز یکشنبه ۲۱ شهریور/۱۲ سپتامبر، محمد اسلامی، رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران گفت که هفتۀ آینده برای شرکت در جلسۀ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین خواهد رفت و در حاشیۀ این اجلاس نیز گفتگوها را  ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا رافائل گروسی در نشست خبری با ابراز خوشحالی از آشنایی با رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران، تأیید کرد که “ظرف کمتر از دو هفته کنفرانس عمومی آژانس در وین برگزار خواهد شد که یکی از مهمترین رویدادهای هسته‌ای در جهان است”.

مقامات جمهوری اسلامی نگران بودند که شورای حکام قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کند. اما این احتمال ظاهراً رفع شده است.

رافائل گروسی همچنین گفت که از طرف ایران دعوت شده‌ تا پس از نشست شورای حکام “برای گفتگو با مقامات سطح بالای ایرانی” به تهران برگردد.

محمد اسلامی نیز گفت که موضوعات مطرح‌شده در گفتگوها اساساً فنی بوده و مسائل سیاسی جایگاهی در روابط این دو سازمان تخصصی ندارد.

مسئلۀ دوربین‌ها

اسلامی در مورد دوربین‌های نظارتی آژانس که در مراکز اتمی ایرانی مستقر است توضیح داد: “مقرر شد کارشناسان ‌آژانس برای تعویض کارت‌های حافظۀ دوربین‌ها به ایران بیایند و اقدامات فنی لازم را انجام دهند”. به گفتۀ اسلامی، کارشناسان آژانس کارت‌های مصرف‌شده (پرشده) را “همین جا پلمب می‌کنند و کارت‌های جدید را نصب می‌کنند”.

از حدود هفت ماه قبل، ایران به آژانس اجازه نمی‌دهد که تصاویر دوربین‌ها را ببیند. در اسفندماه گذشته (۱۳٩٩)، علی اکبر صالحی رئیس وقت سازمان انرژی اتمی، حتی تهدید کرده بود که اگر آژانس و طرفهای امضاکنندۀ برجام هیچ قدمی برندارند، “ما تمام اطلاعات دوربین‌ها را محو می‌کنیم و ازشون (از آژانس) خواهش می‌کنیم که دوربین‌ها را تماماً برچینند”…

نگرانی آژانس از این بود که حافظۀ دوربین‌ها به اشباع برسد و در نتیجه قسمت‌هایی از فعالیت‌‌های ایرانی‌ها فیلمبرداری نشود. اما با توافق جدید و تعویض کارت‌های حافظه، نگرانی‌های عاجل آژانس فعلاً رفع می‌شود.

بدین ترتیب این بار نیز سفر گروسی به تهران نتیجه داده و مثل دفعۀ قبلی فرصت بیشتری را فراهم آورده است. مطابق قرار قبلی، در صورتی که مذاکرات برجام به نتیجه برسد، کارشناسان آژانس خواهند توانست تمامی تصاویر پلمب‌شده را ببینند. اما مشکلی اصلی اینست که سرنوشت مذاکرات برجام (با شرکت روسیه و چین، آلمان، فرانسه، بریتانیا و البته حضور غیرمستقیم آمریکا) به کجا خواهد کشید؟ این مذاکرات عملاً با پایان عمر دولت روحانی متوقف ماند. ظاهراً دولت ابراهیم رئیسی هنوز تکلیف خود را در این مورد نمی‌داند.