Health

نتایج اولیه انتخابات فرانسه؛ پیروزی آشکار امانوئل مکرون

رای‌گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سرزمین‌های فرادریایی این کشور از جمله در جنوب اقیانوس آرام به دلیل اختلاف ساعت از روز شنبه (به وقت اروپای مرکزی) آغاز شد.

در خود فرانسه رای‌گیری از ساعت هشت صبح یک‌شنبه شروع شد. حوزه‌های رای‌گیری در شهرهای کوچک تا ساعت هفت شب و در شهرهای بزرگ تا هشت شب باز بودند.

اندکی پس از بسته شدن تمام حوزه‌های رای‌گیری نتایج اولیه انتخابات دور دوم به طور غیر رسمی اعلام شد و مطابق آن امانوئل مکرون با اختلاف فاحشی از رقیب راستگرای افراطی خود مارین لوپن پیشی گرفته است.

به گزارش رسانه‌های فرانسوی، مکرون موفق شده ۵۸ درصد آرا را به خود اختصاص دهد. رقیب شکست‌خورده او ۴۲ درصد آرا را تصاحب کرده است. میزان این آرا پس از شمارش تمام برگه‌های رای احتمالا اندکی تغییر می‌کند اما در نتیجه نهایی تفاوتی نخواهد گذاشت.

آرای مکرون در این انتخابات در قیاس با انتخابات پنج‌ سال پیش کاهش یافته که بخشی از آن می‌تواند به شرایط نامساعد اقتصادی، بیکاری و افزایش قیمت‌ها مربوط باشد که پاندمی کرونا و رکود اقتصادی آن را تشدید کرده است.

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه یک‌شنبه گذشته (۱۷ آوریل) برگزار شد که امانوئل مکرون و مارین لوپن به عنوان نفرات اول و دوم آن به دور نهایی راه یافتند.

به این ترتیب این دو سیاستمدار میانه‌رو و راست افراطی برای دومین بار در مرحله نهایی انتخابات ریاست جمهوری مقابل هم قرار گرفتند.

در انتخابات سال ۲۰۱۷ امانوئل مکرون موفق شد با کسب اندکی بیش از ۶۶ درصد آرا بر رقیب خود پیروز شود و به کاخ الیزه راه یابد.

پیروزی رئیس جمهوری مستقر پس از دو دهه

با پیروزی مکرون در انتخابات ۲۴ آوریل، برای نخستین بار پس از دو دهه یک رئیس جمهوری فرانسه موفق می‌شود برای دوره دوم نیز در این مسند باقی بماند.

یکی از نگرانی‌های حامیان مکرون، و به عبارتی همه آنهایی که نگران نشستن یک راستگرای افراطی بر مسند ریاست جمهوری فرانسه هستند، کاهش میزان مشارکت در رای‌گیری بود.

تا ساعت ۱۲ به وقت پاریس نزدیک به ۲۶ و نیم درصد دارندگان حق رای در رای‌گیری شرکت کردند. این میزان پنج سال پیش در همین ساعت ۲۸ درصد بود. با این حال تعداد رای‌دهندگان تا نیمروز یک‌شنبه حدود یک درصد بیشتر از کسانی بود که یک هفته پیش تا این ساعت رای خود را به صندوق ریخته بودند.

نفس راحت سران کشورهای اروپایی

مارین لوپن که پنج سال پیش نیز رقیب مکرون در دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بود از اتحادیه اروپا دل خوشی ندارد و نگرانی از پیروزی احتمالی او شماری از سران اروپا را به اقدامی غیرمعمول و بی‌سابقه واداشته است.

اولاف شولتش، صدراعظم آلمان در مقاله مشترکی با نخست‌وزیران اسپانیا و پرتغال که ۲۱ آوریل در روزنامه فرانسوی لوموند منتشر شد بدون نام بردن از مکرون شهروندان فرانسه را فراخواندند به او رای دهند.

در این مقاله تاکید شده رای‌گیری روز یک‌شنبه برای انتخاب بین یک نامزد دموکرات معتقد به قوی‌تر بودن فرانسه در اروپای قدرتمند و مستقل، و نامزدی از جناح راست افراطی است که به طور آشکار از حمله‌کننذگان به آزادی و دموکراسی پشتیبانی می‌کند.

با اعلام نتایج اولیه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نویسندگان این مقاله و بسیاری دیگر از سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توانند نفس راحتی بکشند.

برگرفته از سایت فارسی دوبچه وله