Health

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، از یک حمله هوائی با پهپاد جان سالم بدر برد

دفتر نخست وزیری عراق بامداد یکشنبه اعلام کرد که مصطفی الکاظمی در حمله‌ای که در شب شنبه ۶ به یکشنبه ٧ نوامبر به «اقامتگاه او در منطقۀ سبز بغداد» صورت گرفت «زخمی نشده» است. این بیانیه تصریح می‌کند که این «تلاش قتل ناکام» با استفاده از چند «پهپاد انفجاری» صورت گرفته است.

مدیر روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کشور عراق، سرتیپ «سعد معن»، صبح یکشنبه اعلام کرد که حملۀ شب پیش با مشارکت «سه پهپاد» انجام گرفته که دو فروند آن با تیراندازی سرنگون شده، اما بر اثر حملۀ پهپاد سوم چند تن از حاضران در اقامتگاه نخست وزیر زخمی شده‌اند. بگفتۀ وی، این افراد تحت درمان قرار دارند. سرتیپ معن تصریح کرد که صدای تیراندازی شنیده شده، صدای شلیک بسوی دو پهپاد و صدای انفجار حاصل از برخورد پهپاد سوم بوده است.

برخی رسانه‌های بغداد بامداد یکشنبه، همزمان با رویدادها به شنیده شدن صدای انفجار و تیراندازی در منطقۀ سبز پایتخت و اندکی بعد دیده شدن «ستون‌هائی از دود» اشاره کرده بودند. ب بر اساس همین گزارش‌ها، اندکی پس از این انفجار شمار فراوانی خودروی نیروهای امنیتی در محل مستقر شده و چند هواپیما و پهپاد بر فراز منطقۀ یادشده به پرواز درآمدند.

بگزارش برخی رسانه‌ها، «منابع آگاه» گفته‌اند مصطفی الکاظمی به هنگام حمله در اقامتگاه خود نبوده است. نخست وزیر عراق پس از این حادثه با ارسال یک توئیت همه را به «آرامش و خویشتن داری» دعوت کرد.

واکنش برهم صالح و رئیس ائتلاف نیروهای ملی

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، نیز با ارسال یک توئیت حملۀ «تروریستی» به اقامتگاه نخست وزیر را اقدامی «خطرناک و جنایتی شنیع» علیه عراق توصیف کرد و خواستار اتخاذ «موضعی یکدست» در برابر «اخلال کنندگان در امنیت کشور» شد. او با اشارۀ تلویحی به کسانی که روند انتخابات آزاد و نتایج آن را نمی‌پذیرند، هشدار داد که کشاندن «عراق به سمت آشوب و هرج و مرج و […] کودتا علیه قانون اساسی» قابل پذیرش نیست.

عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق و رئیس ائتلاف نیروهای ملی نیز حمله به منزل مصطفی الکاظمی را «یک اقدام محکوم شدنی» خواند، زیرا نتیجۀ آن جز «بحرانی شدن اوضاع، به خطر افتادن هیمنۀ دولت و خدشه دار شدن اعتبار عراق در افکار عمومی جهان» نیست. او تاکید کرد که چنین اقدامی «دستاوردهای امنیتی، سیاسی و اقتصادی تحقق یافته» در این کشور را به خطر می‌اندازد.

واکنش مقتدا صدر

مقتدا صدر، رهبر «ائتلاف سائرون» که در انتخابات پارلمانی اخیر در این کشور بیشترین شمار کرسی‌ها را در مجلس عراق بدست آورده و رقیب سرسخت گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود، با اشاره به حملۀ شب گذشته «اقدام تروریستی علیۀ یک مقام بلند پایۀ کشور [را] هدف گرفتن آشکار عراق و ملت آن» دانست و خواستار بدست گرفتن موقت ادارۀ کشور از سوی «ارتش و نیروهای انتظامی عراق» تا هنگام بازگشت «وضعیت عادی» در کشور شد.

اشارۀ وی به تظاهرات و آشوب‌هائی است که گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران از هنگام اعلام نتایج انتخابات اخیر پارلمانی در عراق به راه انداخته‌اند. در درگیری این گروه‌ها با نیروهای انتطامی کشور روز جمعه ۵ نوامبر، بگزارش منابع مختلف، یک تا سه تن کشته و بیش از ١٣٠ تن زخمی شدند.

منابع امنیتی اعلام کردند که تظاهرکنندگان روز جمعه اعضای «کتائب حزب‌الله» و «عصائب اهل حق»، دو گروه شیعۀ طرفدار ایران بوده‌اند. این هر دو از گروه‌های تشکیل دهندۀ حشدالشعبی به شمار می‌آیند.

واکنش کتائب حزب‌الله

کتائب حزب‌الله عراق، شبه نظامیان شیعه وابسته به ایران، سوء قصد به جان نخست وزیر عراق را «یک حرکت نمایشی» توصیف کرد. ابوعلی العسکری، مسئول کتائب حزب‌الله، صبح یکشنبه در کانال تلگرام خود با اشاره به حملۀ شب گذشته نوشت «بازکردن نقش قربانی از شیوه‌های نخ نمائی است که دیگر کهنه شده است». او نوشت «در عراق هیچ کس حاضر نیست برای هدف قراردادن نخست وزیر سابق، یک پهپاد هزینه کند و اگر کسی بخواهد به این موجود فیسبوکی آسیب برساند، راه‌های کم هزینه تر و مطمئن تری وجود دارد».

مصطفی الکاظمی که در پی نخست وزیری شماری از سیاستمردان نزدیک به جمهوری اسلامی ایران به این مقام برگزیده شد، از هنگام انتخاب، در برابر گروه‌های وابسته به تهران مقاومت کرده و از همین رو در مرکز

 انتقادات آنان نیز قرار دار

برگرفته از سایت رادیو بین المللی فرانسه