Health

مجادله وکیل و وزیر؛ "نمکی مراقب بهداشت دهانش باشد"

یک روز پس از مناظره‌ای که با از کوره در رفتن وزیر بهداشت و عصبانیت وکیل مجلس همراه بود، نماینده زاهدان با توییتی تازه سعید نمکی را “وزیر هتاک” نامید و از او خواست، “مراقب بهداشت روان و دهانش باشد.”

در مناظره‌ای که به طور زنده از صدا و سیما پخش می‌شد و ستاد استانی کرونا برگزارکننده آن بود، نماینده زاهدان و وزیر بهداشت به یکدیگر پریدند. آنها سوابق و مسئولیت‌های خود را به رخ هم کشیدند و ادبیاتی جنجالی به کار بردند. سعید نمکی از واژه‌ای غیربهداشتی استفاده کرد و فداحسین مالکی هم او را کسی خواند که “عددی” نیست.

در بحث پیرامون شکایت از شرایط درمانی و بهداشتی استان، فداحسین مالکی ادعاهای وزارت بهداشت در باره ظرفیت بیمارستان‌ها را واجد پیامدهای قانونی و حقوقی دانست و به او هشدار داد. سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز از مالکی خواست او را مرعوب نکند و گفت: «ما را از این چیزها نترسانید. ما روی مین هستیم.»

نمکی گفت سی سال در استان در باره مالاریا کار کرده و از پشت کوه نیامده. مالکی هم جواب داد که سابقه چهل سال کار سیاسی و امنیتی دارد و از مسائل مطلع است.

در ادامه و در حالی که تعدادی از حاضران در جلسه  تلاش داشتند درگیری لفظی طرفین را فرو بنشانند،  نمکی از کوره در رفت و گفت گ… خورده هر کس به مردم توهین کرده.»

گلایه‌های نماینده سیستان و بلوچستان به گفته‌های نمکی باز می‌گشت که مدعی شده بود در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان ۵۰۰ تا ۶۰۰ تخت خالی وجود دارد و گزارش‌های مربوط به کمبود امکانات درمانی را “سیاه‌نمایی” دانسته بود.

وزیر بهداشت برای رسیدگی به شرایط بحرانی شیوع کرونا در سیستان و بلوچستان به این استان سفر کرده بود.  مهدی شمس‌آبادی، دادستان استان یک روز قبل از مناظره جنجالی گفته بود که سردخانه‌ها از جنازه‌ها پر شده‌اند و از سعید نمکی خواسته بود از اوضاع بازدید میدانی کند. شمس‌آبادی افزوده بود: «زمانی که شمار فوتی‌ها در یک شبانه روز در سیستان و بلوچستان به بیش از ۳۰ نفر می‌رسد، «نباید شب خواب به چشم وزیر بهداشت بیاید».

مالکی قبل از جلسه مناظره جنجالی در توییتی خطاب به نمکی نوشته بود: »آقای نمکی دیروز خبرنگاران استان ۳۰۰ تخت خالی شما را هم دیدند تخت‌های بدون اکسیژن و آن کسی که به شما اطلاعات غلط می‌دهد باعث شده حتی کادر مظلوم درمان از بیان حقایق و کمبودها بهراسد. لفاظی و لج‌بازی با مردم را بس کنید. به داد مردم برسید.»

 برگرفته از سایت دوبچه له فارسی