Health

فرمانده سپاه: وقت آن رسیده که به آمریکا واکسن بدهیم

در حالی که تنها کمتر از دو میلیون نفر در ایران دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، مقامات بهداشتی نسبت به خطر آغاز موج پنجم کرونا و قرمز شدن وضعیت تهران هشدار داده و شیوع گونه جهش یافته هندی ویروس کرونا مشهور به «دلتا» را عامل افزایش دوباره بیماران ارزیابی کرده اند. در همین حال، وزیر بهداشت و نیز فرماندۀ سپاه پاسداران در مراسم رونمایی از واکسن کرونای «نورا»، از آمادگی خود برای صادرات و اهدای واکسن به کشورهای فقیر خبر داده‌اند.

شیب افزایشی کرونا در کشور و خطر بروز پیک پنجم در اواخر تیر

عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹ با اشاره به اینکه روند بیماری در کشور با شیبی آرام در حال افزایش است، گفت: «چند شهر از نواحی جنوبی کشور در حال افزایش موارد بیماری هستند و اگر روند صعودی به همین صورت باشد، ممکن است در اواخر تیرماه بروز پیک پنجم را هم داشته باشیم.»

وی افزود: «از اوایل خرداد هشدار می‌دادیم که چند شهر از نواحی جنوبی کشور در حال افزایش موارد ابتلا هستند و مدام این هشدار را می‌دادیم و در بازدیدهای میدانی هم شاهد افزایش موارد سرپایی و بستری بودیم. متاسفانه این روند به حالت شاخه‌ای از جنوب کشور به سمت بالا در حرکت است و از استان هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان در حرکت به سمت جنوب کرمان، یزد، مرکزی و خراسان جنوبی و غیره است».

وی تأکید کرد: «باید اقداماتی برای محدودیت حرکت از استان‌های نام برده داشته باشیم که البته کاری سخت و مستلزم تصمیمات کشوری است. از طرفی در شهر تهران نیز با شیبی خیلی آرام شاهد افزایش موارد سرپایی بیماری هستیم. نوع جهش ویروس از پیک چهارم متفاوت است. در پیک چهارم بالای ۸۰ درصد موارد از نوع انگلیسی بودند و اکنون بیشتر موتاسیون‌ها نوع هندی ویروس است و اگر منوال به همین روند باشد ممکن است در اواخر تیرماه بروز پیک پنجم را هم داشته باشیم».

وی ادامه داد: «اکنون در استانی مانند سیستان و بلوچستان، موارد سرپایی و بستری خیلی افزایش یافته است. نوع آفریقای جنوبی کرونا هم گزارش شده است و تمایل موتاسیون‌ها برای درگیری گروه‌های سنی جوان بیشتر است».

واریانت هندی یا دلتا در حال غالب شدن در کشور است

علیرضا ناجی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا به باشگاه خبرنگاران جوان گفت : «با توجه به افزایش شهرهای قرمز زنگ خطر پیک پنجم کرونا به صدا درآمده است و به نظر می رسد که سناریوی موج چهارم کرونا با کرونای دلتا در حال تکرار شدن  است و باید به شدت مراقبت کنیم تا شاهد افزایش موارد ابتلا در همه کشور نباشیم و نباید بگذاریم کشور گرفتار خیز جدید با کرونای دلتا یا هندی شود».

وی درباره موج پنجم کرونا گفت: «تعداد مراجعه کنندگان در استان های جنوبی و تهران افزایش پیدا کرده است و وقتی روزانه بیش از ۱۰ هزار بیمار کرونایی شناسایی می کنیم و هنوز تعداد مرگ و میر کووید ۱۹  بالای ۱۰۰ مورد است یعنی ویروس در حال چرخش است».

وی تأکید کرد: «واریانت هندی در حال غالب شدن است و حتی در کشورهایی که واکسیناسیون را با درصد بالایی انجام داده اند این نوع جهش یافته ویروس در حال شیوع  گسترش است و در کشور ما که واکسیناسیون سرعت بالایی ندارد افزایش موارد بیماری هشدار دهنده است».

رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: «ما هنوز نتوانسته ایم پیک چهارم کرونا را به خوبی مدیریت کنیم و مرگ و میر کرونا بالای ۱۰۰ نفر و سه رقمی است و به نظر می رسد که ویروس جهش یافته دلتا یا همان هندی می تواند عامل خطر برای بروز موج پنجم کرونا باشد و شاید بتوان گفت یکی از علل افزایش موارد بستری و ابتلا در جنوب کشور است».

رونمایی سپاه از واکسن کرونای «نورا»؛ حسین سلامی: وقت آن رسیده که ما به آمریکا واکسن بدهیم

واکسن کرونای ایرانی پروتئینی نوترکیب دانشگاه علوم‌پزشکی بقیه الله با نام «نورا» رونمایی شد و فاز اول کارازمایی بالینی آن با حضور سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران و سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و علوم پزشکی، آغاز شد.‌

وزیر بهداشت در این مراسم تاکید کرد : ما در ماه های آینده نه تنها کمبود واکسن‌ نخواهیم داشت، بلکه ریل گذاری کردیم که در اقصی نقاط جهان که قلدران و زورگویان درها را بر تهی دستان جهان بستند، بتوانیم واکسن صادر و هدیه کنیم».

حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران نیز در حاشیه این مراسم گفت: «اکنون زمان آن رسیده که «به آمریکایی‌ها واکسن بدهیم» و «اگر کمبودی دارند ما حاضریم به آن‌ها کمک کنیم».

علیرضا یونسیان: موج پنجم کرونا از جنوب کشور آغاز شده است

مسعود یونسیان متخصص اپیدمیولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکی در تهران اعلام کرد: «موج پنجم کرونا از استان‌های جنوبی شروع شده و ابتدا در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان و سپس در بوشهر، خراسان جنوبی و تا حدی کرمان و یزد و حتی استان مرکزی نیز افزایش آمار مبتلایان را شاهد بودیم».

وی افزود: « چیزی که مهم است این است که روند نزولی که به سرعت در حال کاهش بود تقریبا در همه استان‌ها متوقف شده و اصلا دور از ذهن نیست که اعلام کنیم، موج پنجم آغاز شده است اما چون ایران کشور بزرگی است تمام کشور همزمان درگیر یک موج نمی‌شود.».

وی تصریح کرد: «هنوز واکسیناسیون عمومی به طور جدی آغاز نشده و متاسفانه نظام مراقبت‌های ژنتیک ویروس در کشور نداریم و تعداد آزمایشات توالی یابی ژنتیک که انجام می‌شود خیلی کم است و ناچاریم فراوانی واریانت‌ها (جهش ها)‌ی ویروس را صرفاً حدس بزنیم. یکی از این حدس‌ها در مورد بروز موج پنجم کووید در ایران، جایگزینی نوع هندی یا دلتا در کشور به جای نوع قبلی است».

افزایش تبلیغات تور واکسن کرونا در آژانس های مسافرتی ایران

رسانه های رسمی ایران در گزارشی از افزایش تبلیغات آژانس‌های مسافرتی برای برگزاری «تور واکسن کرونا» در قالب سفر به کشورهای ارمنستان، روسیه و امارات متحده عربی خبر داده اند

ارمنستان با هدف جذب گردشگر خارجی پس از ماه‌ها رکود اقتصادی، از حدود یک ماه پیش، به یکی از مراکز تزریق واکسن کرونا در آن کشور مجوز انجام واکسیناسیون بدون نوبت و رایگان به گردشگران را داده است. شهروندان ایرانی با ویزای فرودگاهی می‌توانند ۳۰ روز در ارمنستان اقامت داشته باشند، و برای دریافت دوز دوم این واکسن که با فاصله بیشتری انجام می‌شود، یک سفر دیگر باید انجام دهند.

از سوی دیگر، مسؤولان ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی نیز با هدف رونق دوباره گردشگری، اعلام کرده‌اند گردشگران را به رایگان با واکسن های فایزر و سینوفارم واکسینه می‌کنند. اما تزریق واکسن به گردشگران در روسیه در ازای دریافت هزینه انجام می شود.

برگرفته از سایت رادیو بین المللی فرانسه