Health

فرجام جنگ روسیه و اوکراین و نقش رهبران کشورهای تروریست در سرنوشت جهان - ناخدا فارسی

با شروع حمله روسیه به اوکراین جهان غرب بخصوص کشورهای همسایه اوکراین با  کمک نظامی و انسان دوستانه بیاری اوکراین شتافتند و با آغوشی باز به آوارگان اوکراینی خوش آمد گفتند. با طولانی شدن جنگ، و مشکلات اقتصادی، شدت علاقه به جا و مکان دادن به آوارگان اوکراینی کاهش یافته است تا بحدّی که علاقه کمتری برای خوش آمدگویی به آوارگان اوکراینی دیده میشود. چشم انداز پایان جنگ دیده نمیشود، سیاستمداران و سران دولت های اروپای مرکزی دیدی متفاوت به ادامه و طولانی شدن آن دارند، تا بجایی که صادرات نفت و گاز روسیه از سرگرفته شده است!. اکنون روسیه است که برگ برنده در دست دارد، نه اوکراین و نه کشورهای جهان غرب. از بازوی نظامی جهان دمکراتیک غرب ناتو هم هیچگونه خبری نیست و در رسانه های همگانی نامی از ناتو برده نمی شود!.

 

از طرفی برای دور زدن تحریم ها، روسیه با رژیم فاسد اسلامی ایران که تجربه بسیاری برای دور زدن تحریمها دارد همگام شده است. رژیم اسلامی از فرصت بدست آمده استفاده کرده و خود را بیشتر در راستای «نگاه به شرق» خامنه ای رهبر رژیم قرار داده و با پیشنهاد حمایت از روسیه در جنگ اوکراین و قبول آن از طرف روسیه، بنظر میرسد ارتباط رژیم اسلامی با روسیه از هر زمان دیگر مستحکم تر گردیده، و دولت روسیه برای جبران کمبود های نظامی مانند پهپادهای تجسسی و انتخاری از رژیم اسلامی ایران کمک میگیرد.

 

مقاله ای در اندیشکده شورای اتلانتیک توسط مارک تمنیکی به چاپ رسیده است که بسیار قابل تأمل است (۱). علارغم مشکلاتی که جنگ روسیه و اوکراین بوجود آورده اینگونه بنظر میرسد که سیاست خارجی آمریکا تحت فشار قرار دارد تا کشور روسیه را در لیست کشورهای حامی تروریست قرار دهد. این فشار از طرف هر دو حزب جمهوریخواه و دمکرات در کنگره آمریکا مطرح است، و بر پایه شواهدی از جنایات جنگی روسیه در اوکراین بر دولت آقای بایدن فشار آورده اند تا کشور روسیه را  به عنوان کشوری تروریستی  در لیست کشورهای تروریست جهان قرار داده شود. با اين حال آنتونی بلينکن وزير امور خارجه آمريکا این پیشنهاد را تأیید نمی کند. از طرفی مسکو هشدار داده  و تهدید کرده اگر آمریکا در این راستا گامی بردارد «نقطه بدون بازگشتی» از نظر ديپلماتيک در روابط روسيه و آمريکا خواهد بود.

 

این پیشنهاد قبلاً توسط  ريچارد بلومنتال سناتور دمکرات و ليندزی  گراهام سناتور جمهوريخواه اعلام شد که منجر به قطعنامه غیر اجرايي از طرف هر دو حزب گردید. اکنون کنگره آمریکا پیشقدم شده، نمایندگان کنگره تد لیو، جو ویلسون، جارد گلدن، آدام کینزینگر و تام مالینفسکی، طرحی از طرف هر دو حزب  برای قراردادن دولت روسیه به عنوان حامی تروریسم پیشنهاد داده اند. نظر به اینکه این طرح از طرف هردو حزب می باشد و رئیس کنگره خانم نانسی پلوسی هم با آن موافق است به احتمال قوی  مطرح و تصویب خواهد شد. اگر این طرح تصویب شود با احتمال بسیار بالا مورد تصویب سنا هم قرار خواهد گرفت. پس از تصویب طرح، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا موظف خواهد بود مصوبه کنگره و سنا را امضا نموده و تبدیل به قانون شود.

 

قرار دادن روسیه در لیست کشورهای تروریستی میتواند بازخورد نامطلوب سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک جهانی بوجود آورد. به همین علت دولت آقای بایدن سعی دارد از تصویب طرح آن در کنگره جلوگیری کند. اول آنکه ارتباط اقتصادی شرکا و دوستان آمریکا بکل قطع خواهد شد. تصویب این طرح منافع تجاری بین جهان غرب و روسیه را به خطر می اندازد. افزون براین باید بررسی شود، آیا میتوان روسیه را برای حمله به اوکراین واجد شرایط  تروریسم بین المللی دانست؟ در حال حاضر تنها چهار کشور رسماً از سوی آمریکا به عنوان حامیان تروریسم  شناخته شده اند، از جمله کوبا، کره شمالی، ایران و سوریه. کنگره و سنای آمریکا تا کنون دلیل قانع کننده ای برای اقدام خود ارایه نداده اند. تهاجم روسیه به اوکرانی در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ به طور گسترده ای بعنوان جنایت جنگی مستند شده و در حال حاضر مورد تحقیقات بین المللی است. اقدامات روسیه در اوکراین شامل قتل عام غیرنظامیان در بوچا، بمباران اهداف غیرنظامی مانند مراکز خرید و بیمارستان باعث گردیده تا ارتش روسیه به نسل کشی متهم شود، آیا این کافی است تا بتوان روسیه را در لیست حامی تروریسم جهانی قرار داد؟ تصویب و قانونی شدن پیشنهاد کنگره و سنای آمریکا عواقب بسیار خطرناکی برای تعادل نظامی، اقتصادی و دیپلوماسی جهانی بوجود خواهد آورد. کشورهای جهان شرق و نیز بسیاری از کشورهای اروپا که وابستگی اقتصاد تنگاتنگی با روسیه دارند با آمریکا همگام نخواهند بود.

 

اقدامات ارتش روسیه در اوکراین و هم راستا شدن با یک حکومت تروریستی شناخته شده در جهان، روسیه را هرچه بیشتر بطرف یک کشور حامی تروریست سوق میدهد. اقدامات تروریستی جهانی رژیم اسلامی ایران در کشورهای خاورمیانه برای کشورهای جهان بوضوح شناخته شده است. فتوای کشتن سلمان رشدی، و اجرای آن برای پیشبرد اهداف سیاسی، رژیم اسلامی ایران را در صدر رسانه های جهانی بعنوان یک کشور تروریست قرار داده است. علارغم تکذیب، حکومت اسلامی در این حمله، که توسط جوانی ۲۴ ساله بنام هادی متار فرزند پدر و مادر لبنانی تبار ساکن نیوجرسی، که در تاریخ ۱۲ آگوست ۲۰۲۲ انجام شد، شواهد زیادی برای نقش و دست داشتن جمهوری اسلامی ایران در این اقدام تروریستی  وجود دارد. اکثر رسانه های معتبر ایران از جمله روزنامه کیهان تهران، ارگان بیت رهبری، این اقدام تروریستی هولناک را مورد تأیید و واجب دانسته اند. برابر با گزارشات تأیید نشده هادی متار با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در تماس بوده است. لازم به توضیح است که حکم قصاس (فتوا) سلمان رشدی را آیت الله خمینی، هنگامی صادر کرد که پس از شکست در جنگ ۸ ساله با عراق در سال ۱۹۸۹ جام زهری سر کشیده بود. خمینی از فرصت انتشار این کتاب استفاده سیاسی برد و با صدور حکم قتل نویسنده کتاب آیات شیطانی افکار عمومی مردم ایران و مسلمانان جهان را از روی شکست فاحش جنگ ایران و عراق منحرف کرد و رژیم اسلامی برای تشویق قتل سلمان رشدی توسط مسلمان جهان  ۳ میلیون دلار جایزه قرار داد.

 

چرا روح‌الله خمینی به جای محمد بن جریر بن یزید بن کثیر بن غالب طبری فتوای قتل سلمان رشدی نویسنده کتاب آیات شیطانی را صادر کرد؟ در حالیکه تاریخ طبری تاریخ الرسل و الملوک یا تاریخ الامم و الملوک معروف به تاریخ طبری کتابی است به زبان عربی که توسط طبری، تاریخ ‌نگار و پژوهش‌گرِ ایرانی مسلمان در اواخر سده سوم هجری به رشته تحریر درآمده است. در طول تاریخ علمای شیعه ایرادات اساسی به نویسنده تاریخ طبری داشته اند و بخشی از نوشته های او را توهین به پیامبر اسلام محمد ابن عبدالله می دانند، پس چرا او را ملحد نمی خوانند و تاکنون به فکر فتوای قتل او نیافتاده و‌ پس از ۱۱۰۰ سال روح‌الله خمینی به جای محمد غالب طبری حکم ارتداد سلمان رشدی و فتوای قتل او را صادر کرده است؟ بنابراین فتوای خمینی تنها برای مطرح شدن  رژیم اسلامی در ایران بود که پس از شکست در جنگ ایران و عراق احتمال سقوط آن بسیار محتمل بود.

 

نظام اسلامی ایران عملیات تروریستی بسیاری در خارج از کشور پس از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ انجام داده و ترور سلمان رشدی اولین اقدام رژیم نیست و آخرین نیز نخواهد بود. بعضی از اقدامات تروریستی رژیم عبارتند از ترور دکتر شاپور بختیار و دستیارش سروش کتیبه، شهریار شفیق، ارتشبد غلامعلی اویسی، عبدالرحمان برومند، رضا مظلومان در پاریس، عبدالرحمان قاسملو، عبدالله قادری آ‌ذر، فریدون فرخزاد در آلمان، کاظم رجوی در سوئیس، بیزن فاضلی لندن در، علی اکبر طباطبایی در آمریکا، ارسلان رضایی در ترکیه، ابواحسن مجتهدزاده، علی اکبر قربای، فرشید علوی آبگرم، مسعود مولوی، فرود فولادوند،  بهروز رحیمی، ترور میکونوس در برلن آلمان شامل صادق شرفکندی، همایون اردلان و فتاح عبدلی و نوری دهکردی. ترورهای بسیاری دیگر انجام شده که موضوع این نگارش نیست. شمار ترورهای رژیم اسلامی در داخل و خارج و اعدام های معترضین و مخالفانِ رژیم اسلامی، ایران را در بالای لیست کشورهای تروریستی جهانی قرار داده است.

 

مشخص نیست چرا علارغم شرارتها و اعمال تروریستی رژیم اسلامی ایران،  جهان غرب هنوز هم بفکر مماشات با رژیم است. در راستای اقدام ترور سلمان رشدی آنتونی بلينکن وزير امور خارجه آمريکا بامداد دوشنبه ۱۵ ماه آگوست ۲۰۲۲، در بيانيه ای به ايران اشاره کرد و از تلاش های رسانه های همگانی برای حمایت از آزادی بيان و مذهب تمجید کرد. وی در سخنان خود اشاره کرد «نهادهای دولتی ایران نسل ها ی خشونت طلب علیه رشدی را تحریک کرده اند و رسانه های وابسته به دولت به تازگی در تلاش برای نحوه زندگی او غلو کرده اند.» این در حالی است که هفته گذشته شاهد برنامه ریزی برای اقدامات تروریستی علیه مشاور امنیتی آقای ترامپ جان بولتون، و مايک پمپئو وزير  امور خارجه سابق آمريکا نیز بوده ایم!.

 

میتوان بجرات گمانه زد درصورت ادامه جنگ روسیه و اوکراین و همگامی رئیس جمهور روسیه با آیت الله خامنه ای، امریکا روسیه را در ردیف کشورهای حامی تروریست قرار دهد. شکاف بین شرق و غرب و دو قطبی شدن جهان، کشورهای حامی تروریست را در مقابل کشورهای دمکراتیک و آزاد جهان قرار می دهد. مقابله با گروه های تروریستی مانند حذف سران القاعده، داعش و دیگر گروه های تروریستی اسلامی نیز تنها مرکز ثقل آن را تغییر داده و به کشورهای شرق آفریقا منتقل کرده است. همانگونه که بارها متذکر شده ایم سر افعی تروریسم در تهران قرار دارد و تا هنگامی که هنوز جان دارد بسختی میتوان تصور کرد مردم جهان بتوانند در صلح و آرامش زندگی کنند.

 

ناخدا محمد فارسی

۱۹ ماه آگوست ۲۰۲۲

1 – https://www.atlanticcouncil.org/blogs/ukrainealert/will-america-designate-russia-a-state-sponsor-of-terrorism/?mkt_tok=NjU5LVdaWC0wNzUAAAGGR44hLQMpwXr1ds_S70CWuQTHlQ6RwI5POCbN9PRibBLEJwYTgw07R-E2POglXOoxOsEtGCjXa8IPWuE212IPFtmlwMNq9TQpsTjz9wp1nA