Health

فرار سربازان افغان - پیامد خروج نظامیان آمریکا و وابستگی به قدرت های خارجی - ناخدا محمد فارسی

 با شروع خروج نظامیان آمریکا از افغانستان، طالبان کشور را تسخیر خواهد کرد؟ با اینکه نظامیان افغانستان در بسیاری از استان های کشور برعلیه طالبان می جنگندند ولی طالبان مرتب به پیشروی ادامه میدهد. متأسفانه ارتش افغانستان از انسجام لازم برای جلوگیری از حرکت طالبان برخوردار نیست. هم اکنون برابر با گزارشی از بی بی سی (۱) سربازان پس از درگیری با طالبان در حال فرار به تاجیکستان و دیگر کشورهای آسیای میانه هستند. برابر با همین گزارش هم اکنون بیش از یک سوم از سرزمین افغانستان در دست طالبان است. برابر با گزارشی همزمان از رسانه اینترنتی رویترز،  تاجیکستان نظامیان خود را در مرز با افغانستان مستقر کرده تا از ورود نظامیان فراری افغان جلوگیری نمایند. رویترز گزارش کرده که تا کنون (دوشنبه ۱۴ تیر) بیش از ۱۶۰۰ سرباز افغان پس از درگیری با ستیزه گران طالبان به تاجیکستان گریخته اند. نگرانی هایی وجود دارد که ممکن است ارتش افغانستان که قرار بود با خروج نیروهای ائتلاف امنیت کشور را در دست گیرد، بزودی سقوط کند. این درحالی است که رئیس جمهور امریکا، جو بایدن برای توجیه بیرون آوردن نظامیان آمریکا از افغانستان اعلام کرده اطمینان دارد پس از خروج نظامیان آمریکا، افغانستان از نظر امنیتی خودکفا است و احتمال جنگ داخلی در آن کشور غیر محتمل است!

 

رئیس جمهور آمریکا تاریخ خروج کامل نظامیان آمریکا را ۱۱ سپتامبر انتخاب کرده است. پس از این تاریخ طالبان ممکن است بر تمام کشور افغانستان سلطه یابد. استقرار حکومت طالبان در افغانستان چه پیامدی برای کشور ایران خواهد داشت، بسیار قابل تأمل است! علارغم آنکه رژیم از قبل بر اسلامی شدن افغانستان با طالبان به توافق رسیده است نمی توان عواقب کار را بسادگی از نظر دور داشت. بودجه مقاومت طالبان طی بیش از ۲۰ سال گذشته توسط مسلمانان افراطی عربستان سعودی (وهابیه ) و دیگران تأمین گردیده است. این مسلمانان شامل طالبان سنّی مذهب افراطی هستند که در تقابل با مذهب شیعی است. خامنه ای و سران دیگر رژیم اسلامی در ایران ادعای جهانی کردن اسلام شیعی را دارند! قابل تأمل است که رژیم فاسد اسلامی، با طالبانی شدن افغانستان توافق دارد در حالیکه همین طالبان بود که ۱۱ دیپلمات ایرانی در مزار شریف را مانند گوسفندان سربریدند.

 

پس از خروج نظامیان ائتلاف تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱، احتمالاً بین ۶ ماه تا یکسال طالبان حکومت افراطی اسلام سنّی را در افغانستان برقرار خواهد کرد. بعضی از تحلیل گران بر این باورند که بدلیل ضعف اقتصادی و انزوای سیاسی رژیم اسلامی درایران، طالبان بمحض استقرار کامل در افغانستان با رژیم ایران به مقابله بر می خیزد و قسمتهای مرزی ایران در خراستان، سیستان و بلوچستان در خطر حمله طالبان قرار خواهد گرفت.

 

همچنین نگرانی های فزاینده ای در مورد چگونگی حفاظت دیپلماتیک در افغانستان وجود دارد. روسيه روز دوشنبه اعلام کرد به دلیل وخامت اوضاع امنيتی، فعالیت کنسولگری خود در شهر شمالی مزار شريف را موقتا به حال تعليق درآورده است. بر اساس گزارش ها ترکیه و ایران نیز فعالیت  در این شهر را به حالت تعلیق درآورده اند و دیپلمات ها را به کابل انتقال داده اند.

 

اینگونه بنظر میرسد که تنها کشوری که رژیم برای حمایت در مقابل حمله نظامی از کشورهای همسایه شرق ایران مانند افغانستان، پاکستان میتواند به آن روی اورد، کشور روسیه است. لازم است یادآور شویم که کشور روسیه هرگز در کنار رژیم ایران نبوده، و از هنگام انقلاب اسلامی در ایران تا کنون تنها سرمایه های ملی کشور ایران را به یغما برده است. روسیه حقوق ملت ایران در دریای مازندران را بین کشورهای حاشیه این دریا تقسیم کرد و رژیم بلاجبار و با فشار روسیه تعهد واگذاری سهم ایران را در نشست قزاقستان امضاء کرد، هر چند چه تاکنون این خیانت در مجلس شورای اسلامی به تصویب نرسیده است. رژیم تعدادی سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ از روسیه خریداری کرد، پس از پرداخت هزینه خرید و ارسال آنها، پس از سالها تأخیر این سامانه ها به ایران تحویل ولی تاکنون عملیاتی نشده است۰ این درحالی است که روسیه پس از قرارداد فروش اس-۳۰۰ با ایران، سامانه پیشرفته اس-۴۰۰ را به ترکیه و سوریه و دیگر کشورهای خلیج فارس فروخت – سامانه های اس-۴۰۰ در تمام کشورهای خریدار راه اندازی و عملیاتی شده اند. در چند ماه گذشته نیز بعلت عدم پرداخت پول سوخت رآکتور اتمی بوشهر، روسیه از دادن سوخت اتمی نیروگاه و حمایت مدیریتی ممانعت به عمل آورد، که باعث خارج شدن چند هفته ای نیروگاه  اتمی بوشهر از مدار برق کشور گردید، علی اکبر صالحی مدیر سازمان انرژی اتمی کشورعلت خارج شدن نیروگاه اتمی را بدلیل بدهی ۵۰۰ میلیون یورو به روسیه اعلام کرد و اینکه اگر بدهی نیروگاه به روسیه پرداخت نشود، نیروگاه بوشهر تنها برای دو تا سه ماه سوخت خواهد داشت.

 

جنگ بین آذربایجان و ارمنستان بر سر قسمتی از قره باخ، و توافق صلح و از دست رفتن قسمت هایی از قره باغ و ایجاد یک کریدور عبور و مرو  که اتصال ترکیه به آذربایجان در مرز ایران، آذربایجان و ارمنستان برقرار گردیده ، در امد  چند صد  میلیون دلاری سالیانه تجاری و اقتصادی ایران از راه ترانزیت کالا از دست رفته است. افزون بر این بقرار اطلاع ترکیه یک پایگاه نظامی در جنوب آذربایجان در نزدیکی مرز با ایران تأسیس کرده که از نظر سوق الجیشی برای ایران بسیار خطرناک است.

 

اکنون مردم ایران حرکت مقاومت مدنی و نافرمانی مدنی برعلیه رژیم را شروع کرده اند و رژیم هیچگونه حمایت مردمی در کشور ندارد. با  توجه به مشکلات عدیده و یاد شده در بالا،  خیزش مردم برعلیه رژیم اغاز شده و امید مردم ایران در مقابل نیروی سرکوب رژیم به ارتش مردمی کشور است. ارتش ایران از هنگام انقلاب تا کنون مورد بی مهری بوده و بطور مستمر از بودجه ضروری ارتش کاسته شده  و به بودجه سپاهیان افزوده اند. بسیاری از نظامیان ارتش برای تأمین معیشت خانوده خود نیز در مضیقه مالی قرار دارند، و برای تأمین هزینه مجبورند در شهر ها مسافرکشی نمایند.

 

همرزمان و فرزندان نظامی من، ما از هر زمانی دیگر باید بیشتر بهوش باشیم

ما نظامیان ارتش ایران برابر با وظیفه و سوگندی که یاد کرده ایم، به حفاظت از مرزهای کشور ایران، تمامیت ارضی و دفاع از حاکمیت ملی متعهد بوده و به انجام وضایف ملی خود ادامه خواهیم داد، اما هنگام لازم باید در کنار مردم قرار بگیریم و از مردم عزیز ایران برای احقاق حق آزادی و حقوق شهروندی خود پشتیبانی نماییم. کشور و مردم ایران با خیزش خود به مرحله گذار از رژیم اسلامی رسیده اند و ما از هر زمان دیگر باید هشیارتر و اماده پشتیبانی از مردم باشیم.

 

دیگر آنکه ارتش ملی ایران، ارتش عقیدتی نشده و نخواهد شد و خود کشی نخواهد کرد، زیرا عمده امید مردم ایران در هنگام  خیزش مردمی و بحران سیاسی-اجتماعی به نظامیان ارتش است و انتظار دارند که ارتش ایران نه تنها از یکپارچگی کشور و استقلال و حاکمیت ملی دفاع کند، بلکه از جان و مال مردم نیز به هنگام ضرورت دفاع و حمایت کند. جای تردید نیست که نظامیان ارتش ملی ایران به سوگند و وظیفه ملی خود پایبندند و اجازه نخواهند داد که رژیم ستمگر اسلامی انان را در مواقع اضطراری بعنوان سرکوب گر و کشتن برادران و خواهران ایرانی به کار گیرد.

 

هم وطنان و هموندان نظامی من پس از خیزش همگانی جوانان عزیز در ایران در سالهای ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ و سرکوب آنان توسط رژیم خیانتکار به مردم و کشور ایران، رسانه های همگانی در غرب بطور عجیبی در این باره ساکت ماندند. این درحالی است که انتصاب رئیسی (قاضی مرگ) تاحدودی رسانه های غربی را بر آن داشته تا تأمل نمایند. ولی این تأمل آن چنان نیست که بتوان بر روی آن حسابی باز کرد. بخصوص اروپا به خاطر بر جا نگاهداشتن برجام و منافع مالی که میتواند در پی داشته باشد نه تنها نمیخواهد صدای حق طلبانه مردم ایران را بشنود بلکه با تمام قوا از طریق سیاست خارجیش کوشش میکند که آمریکا را هم با خود همراه کرده تا برجام بر جا بماند اگر چه به قیمت جان و مال مردم ایران.

 

ایران هرگز نخواهد مرد

ناخدا محمد فارسی

۶ ماه ژوئیه ۲۰۲۱