Health

بی عملی سازمان ها و سیاستمداران مخالف رژیم اسلامی خارج از کشور در برابر انقلاب " زن-زندگی - ازادی " "

عدم وجود یک الترناتیو که بتواند داعیه حکومت در ایران بعد از رژیم اسلامی را داشته باشد موجب شده تا جهان غرب چشم خود را بر انقلاب «زن-زندگی-آزادی»‌ جوانان کشور ایران ببندد. جنبش مردم ایران نتوانسته به جهان دمکراتیک نشان دهند که رژیم اسلامی در ایران ماندنی نیست و باید دست از مراوده تجاری و دیپلماتیک با آن بردارند.!

شرم آور است که مسئول روابط خارجی اورپا جوزف بورل اعلام داشته که اروپا و ایران توافق کردند تا مجدداً مذاکرات اتمی با ایران را از سر بگیرند. باید اذعان داشت اروپا و آمریکا حرکت انقلابی جوانان کشور و جان فشانی و تلفات جانی انها را در مصاحبه ها و رسانه های همگانی معتبر محکوم کردند. ولی منتظر ماندند تا سیاستمداران داخل و خارج از ایران شورایی تشکیل دهند که بتواند جایگزین رژیم اسلامی را ارایه دهد. امّا بدلیل عدم همکاری، و در بعضی موارد اقدامات فرافکنی سیاستمداران ایرانی، جهان دمکراتیک غرب برای تأمین منافع تجاری خود همچنان در موضع ادامه مراوده با رژیم است.

همه اگاهیم که وزارت خارجه آمریکا و بیشتر کشورهای اروپایی حتی مذاکرات اتمی ایران را به بعد از نتیجه انقلاب «زن-زندگی-آزادی» موکول کردند. باعث تأسف است که سازمان ها  وسیاستمداران اپوزیسیون رژیم نتوانستند از این فرصت استفاده کنند. رژیم جنایتکار میرود که حرکت انقلابی جوانان را سرکوب نموده و بسیاری از آنها را در زندان های مخوف به بند بکشد و از طریق دادگاه های در بسته فرمایشی محاکمه و اعدام کند، و اپوزیسیون خودمحور و بدون برنامه کماکان نظاره گر است! آخر تا کی؟ دیگر بس است. بجای تظاهر به روشنفکری و پروراندن رؤیای کرسی های اینده، آیا نباید اول بفکر مردم ایران بود و برنامه جایگزینی رژیم را طرح ریزی کرد؟

خبرگزاری رویترز، روز ۲۹ آذر ۱۴۰۱،  در رسانه اینترنتی خود گزارش داد، جوذپ بورل علارغم محکوم کردن رژیم اسلامی برای ارسال پهپاد و موشک به روسیه و استفاده آنها در جنگ اوکراین و سرکوب مردم بپاخاسته در ایران، گفت، اروپا کماکان با رژیم اسلامی برای برقراری مذاکرات اتمی برجام، ادامه خواهد داد. بورل که برای شرکت در کنفرانس منطقه ای در عمان، به اردن سفرکرده است، با وزیر خارجه رژیم حسین عبدالهیان پیرامون از سرگیری مذاکرات گفتگو کرد (۱).

در این راستا تجزیه و تحلیلی در رسانه العربیه، ۲۸ آذر ۱۴۰۱، با استناد به رویترز منتشر شده که قابل تأمل است. رسانه بیان داشته است، نزدیک به دو سال است که آمریکا تلاش کرده و نتوانسته است در مورد احیای توافق هسته ای ایران مذاکره کند، ولی با این حال واشنگتن و متحدان اروپایی اش از بستن درب دیپلماسی خودداری می  کنند! چرا؟ جهان غرب به مذاکرات و مراوده با رژیم اسلامی، علارغم اینکه رژیم در جهان بعنوان حکومت تروریستی شناخته شده است ادامه میدهد؟ آیا این بدلیل این نیست که مردم ایران تاکنون نتوانسته اند آلترناتیوی برای رژیم به جهان غرب نشان دهند؟ جوذپ برول هفته گذشته نیز در نشست مقامات اتحادیه اروپا اظهار داشت اروپا گزینه بهتری بجز کاهش تحریم های اقتصادی برای اطمینان از عدم توسعه سلاح های هسته ای ایران ندارد (۱)!

در این گزارش همچنین آمده است که رابرت اینهورن، در اتاق فکر موسسه بروکینگز می گوید: «هر روز پاندیت های بیشتر و بیشتری می بینید که می گویند این بدترین زمان برای احیای برجام است و ما فقط باید رژیم درمانده ایران را تحت فشار قرار دهیم.» ولی تا کنون گوش شنوایی نبوده است، زیرا باید اذعان کرد آلترناتیو رژیم اسلامی حتی در افق دور دست هم دیده نمی شود. از طرفی جهان غرب تصور می کند و براین باور است که رژیم تاکنون نتوانسته اورانیوم غنی شده ۹۰ درصدی تولید کند و بهترین غظت اورانیوم رژیم از ۶۰ در صد تجاوز نکرده است. اگر چه  غنی سازی ۹۰ درصدی خط قرمز آمریکا، اروپا و اسرائیل است ، اما بی عملی سازمان ها و سیاستمداران مخالف رژیم اسلامی خارج از کشور در برابر انقلاب «زن-زندگی-آزادی» را چگونه باید توجیه کرد؟

پیرامون گفتگوها بین رژیم اسلامی و جهان دمکراتیک غرب، این خبر هم در خبرگزاری ایرنا منتشر شده که قابل توجه است. دفتر خبرگزاری این رسانه در نیویورک اظهار داشته که تسهیل گر اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) در شورای امنیت، نماینده ایرلند عضو شورای امنیت، با تاکید بر اهمیت برجام همه را تشویق به حمایت از این توافق بین المللی کرد. نماینده ایرلندی روز دوشنبه ۲۸ آذر در نشست دوره ای و عادی شورای امنیت بر اهمیت اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام اظهار داشت که وی معتقد است گفتگو، شفافیت و استفاده از کانال پشتیبانی، درحال حاضر و در آینده حیاتی است! در این نشست ارسال پهپاد از طرف ایران به روسیه و استفاده آن در جنگ اوکراین نیز مورد بررسی قرار گرفت. امّا این نماینده پشتیبان رژیم اسلامی سخنان نماینده جمهوری اسلامی را مورد تأیید قرار داده و اضافه میکند نمایندگان فرانسه، آلمان و انگلیس در نامه مورخ ۲۱ اکتبر نگرانی خود را در خصوص «انتقال پهپاد از ایران به روسیه را اعلام کرده و آن را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت دانستند. آمریکا نیز چنین تقاضایی به دبیرخانه شورای امنیت ارسال کرده است. ولی تقاضای امریکا، فرانسه، آلمان و انگلیس به یک پروسه تحقیق فنی و بی طرفانه ارجاع شده است. این پروسه لزوماً به زمان طولانی نیاز دارد. ولی نماینده دائم جمهوری اسلامی پیشاپیش در نامه‌ای به تاریخ ۲۴ اکتبر در واکنش به نامه آمریکا اعلام کرد که «این قطعنامه هیچ مبنای قانونی برای چنین تحقیقاتی به دبیرخانه نمی دهد». و اینکه هر گونه یافته ای که از چنین تحقیقات غیرقانونی حاصل شود بی اعتبار خواهد بود (۲).

با توجه به موارد بالا کشورهای دمکراتیک جهان غرب به ویژه آمریکا و اروپا، به دلیل عدم وجود یک آلترناتیو برای رژیم اسلامی، تمام درب ها برای مذاکره با ایران را باز نگاه داشته اند. در این راستا میزان مبادلات تجاری ایران و اروپا در سطح بسیار بالایی قرار داد. قبلاً یادآور شده ایم که، صادرات ايران به اتحاديه اروپا در ۹ ماه سال جاری ۲۸٪ نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، که معادل ۷۹۹ میلیون یورو می باشد. برابر با گزارش یورواستات، ارزش کل تجارت بین ایران و اتحادیه اروپا از ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۲ به ۳٫۹۴۷ میلیارد یورو بالغ می شود.

در حالیکه حرکت  انقلابی جوانان ایران ادامه دارد  و تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر جان خود را در راه آزادی کشور از دست داده اند، یک شورای رهبری که قادر باشد صدای مردم و جوانان ایران باشد و جهان دمکراتیک را متعاقد کند که رژیم ماندنی نیست، دیده نمی شود. تا چنین جایگزینی برای رژیم در افق دیده نشود کشورهای دمکراتیک و آزاد جهان دست از مراوده با رژیم برخواهند داشت، و حرکت انقلابی جوانان و مردم ایران میتواند ماه ها بطول بیانجامد. باعث تأسف است عدم اتحاد و اقدام مؤثر اپوزیسیون، جوانان بیشتری در راه آزادی کشور جان خود را از دست خواهند داد. و این وضعیت بسیار تأسفبار است.

ناخدا محمد فارسی

۲۲ دسامبر ۲۰۲۲

1 – https://www.reuters.com/world/europe/eu-iran-continue-working-nuclear-deal-borrell-says-2022-12-20/

2 – https://english.alarabiya.net/News/middle-east/2022/12/19/Analysis-US-leaves-door-open-for-Iran-nuclear-diplomacy

3 – https://www.irna.ir/news/84975081/