Health

عراق: اگر ایران همچنان جلوی ورود آب را بگیرد شکایت می‌کنیم

عراق از ایران خواست تا به حق‌آبه این کشور احترام بگذارد. بغداد می‌گوید، ایران با  تغییر مسیر رودخانه‌هایی که به عراق وارد می‌شوند و همچنین ساخت سد، قوانین بین‌المللی را نقض کرده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، مهدی رشید الحمدانی، وزیر منابع آب عراق گفت: «ایرانیان هیچ پاسخی [پاسخی مثبتی] به خواسته‌های ما نداده‌اند و همچنان آب رودخانه‌های سیروان، کارون، کرخه و الوند را قطع کرده و به ساکنان دیاله [استانی در شرق عراق] که به آب ورودی ایران متکی هستند خسارت زیادی وارد کرده است.»

الحمدانی تهدید کرد، عراق در صورت عدم همکاری ایران در مورد حقوق آبی خود به سازمان ملل متحد شکایت خواهد کرد.

به گزارش آناتولی، ترکیه ماه گذشته برای کمک به عراق جهت عبور از بحران، آب بیشتری در رودخانه‌های دجله و فرات رها کرده است.

عراق کاملاً به رودخانه‌های دجله و فرات وابسته است که بیش از ۹۰ درصد آب شیرین کشور را تامین می‌کنند.

۹۰ درصد آبدهی سالانه فرات از خاک ترکیه و ۱۰ درصد از خاک سوریه سرچشمه می‌گیرد. در مورد رودخانه دجله نیز ترکیه ۴۰ درصد، عراق ۵۰ درصد و ایران ۱۰ درصد از حجم سالیانه آب جاری در این رودخانه را تامین می‌کنند.

بر اساس گزارش مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری ایران، بیش از ۴۰ منبع آبی بین ایران و عراق در طول مرز دو کشور وجود دارد که به یکدیگر وصل می‌شوند.

رودخانه دیاله که هر دو کشور ایران و عراق از آن بهره‌ می‌برند از شاخه‌های عمده‌ی رودخانه دجله است.

دبی سالانه بخشی از سرشاخه‌های دجله که در خاک ایران قرار دارند به دلیل پروژه‌های سدسازی و طرح‌های انتقال آب بین‌حوزه‌ای کاهش یافته است.

پیامدهای منفی طرح‌های انتقال‌ آب بین‌حوزه‌ای در ایران به خصوص در مناطق پایین‌دستی همچون خوزستان مشخص شده است.

به همین دلیل عراق نگرانی‌های زیادی درباره‌ی تاثیر پروژه‌های انتقال آب ایران بر کمیت و کیفیت آب جاری در خاک خود دارد

برگرفته از سایت دوبچه وله فارسی