Health

ظهارات ضد و نقیض مقامات جمهوری اسلامی درباره پایان بی‌نتیجه مذاکره با آمریکا در قطر

اصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با رد گزارش خبرگزاری تسنیم درباره پایان بی‌نتیجه مذاکرات قطر، گفت: «مذاکرات دو روزه هنوز به انتها نرسیده و عصر امروز نشست دیگری میان علی باقری،‌ مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی گفت‌وگوها برگزار خواهد شد.»

او افزود: مذاکرات دو روزه دوحه در فضایی حرفه‌ای و جدی در حال برگزاری است ساعتی پیش از اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه، خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، در گزارشی اختصاصی و به نقل از «منابع آگاه» از پایان بی‌نتیجه مذاکرات دو روزه جمهوری اسلامی ایران و آمریکا در دوحه، پایتخت قطر خبر داده بود

ین مذاکرات به صورت غیرمستقیم و تحت نظارت انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از روز سه شنبه، هفتم تیرماه آغاز شده بود و امروز چهارشنبه، هشتم تیرماه، به پایان می‌رسد.

این در حالی است که پیشتر، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همزمان با آغاز مذاکرات در دوحه، پایتخت قطر تاکید کرده بود که اگر آمریکا نیت جدی داشته باشد، توافق در این دور از مذاکرات در دسترس است.

نمایندگان ایران، اروپا و آمریکا پس از سه ماه‌ونیم وقفه در مذاکرات هسته‌ای از روز سه‌شنبه در دوحه، پایتخت قطر حضور دارند تا دور جدیدی از مذاکرات را از سر بگیرند.

طرف ایرانی باوجود اینکه نمایندگان ایران و آمریکا و اروپا در یک هتل حضور دارند، تاکید دارد که مذاکره با آمریکا به‌طور غیرمستقیم و به واسطه اروپاییان انجام می‌شود.

خبرگزاری تسنیم در گزارش خود به نقل از منابع آگاه، نوشته است: «آن چیزی که مانع از به نتیجه رسیدن این دور شده، پافشاری آمریکا بر طرح پیشنهادی در وین۷ است که شامل «تضمین برای انتفاع اقتصادی ایران» نمی‌شود، در واقع واشنگتن به‌دنبال احیای برجام به‌منظور محدود کردن ایران بدون دستاورد اقتصادی برای کشورمان است.»

هنوز علی باقری و رابرت مالی، مذاکره‌کنندگان ارشد جمهوری اسلامی و آمریکا و نیز انریه مورا در مورد پایان مذاکرات و نتایج احتمالی آن صحبت نکرده‌اند.

به گزارش تسنیم، نشست علی باقری با انریکه مورا به پایان رسیده است. در جریان این دور از گفتگوها که به‌صورت غیرمستقیم بین جمهوری اسلامی و آمریکا برگزار شد، اتحادیه اروپا نقش میانجی و انتقال‌دهنده پیام را به‌عهده داشت.

تسنیم به نقل از منبع آگاه خود که نامش را اعلام نکرده نوشته که جمهوری اسلامی در این مذاکرات بار دیگر بر لزوم دستیابی به یک توافق پایدار تأکید کرده است.

این منبع آگاه به تسنیم گفته است پافشاری آمریکا بر متن پیشنهادی قبلی خود «باعث شده است به‌دلیل ضعف دولت بایدن و عدم توانایی در تصمیم‌گیری نهایی، احیای توافق هسته‌ای که صرفاً نیاز به پذیرش خط قرمز ایران در انتفاع اقتصادی از این رویداد از سوی آمریکا دارد، نشست دوحه هم فعلا تأثیری در از بین رفتن بن‌بست مذاکراتی نداشته باشد.»

تسنیم در عین حال افزوده که این رویکرد آمریکا باعث شده که انریکه مورا هم از عدم تلاش واشنگتن برای احیای برجام انتقاد کند. در این گزارش، به احتمال تداوم این مذاکرات اشاره‌ای نشده است.

مقامات آمریکا تاکید دارند که توافق آماده است و پذیرش آن به تصمیم تهران بستگی دارد. در مقابل امیرعبداللهیان می‌گوید، باوجود آنکه بایدن از طریق واسطه‌ها پیام می‌دهد برای توافق جدی است، هنوز تغییر رفتای در مقایسه با دولت ترامپ ایجاد نشده است. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید که دولت بایدن باید در عمل هم نشان دهد که رویکرد متفاوتی را اتخاذ کرده است.  امیرعبداللهیان همزمان با مذاکرات قطر بار دیگر تاکید کرد که تهران از خطوط قرمز خود عبور نمی‌کند.

از جمله خواست‌های جمهوری اسلامی در مذاکره با غرب، لغو تحریم‌ها و تضمین خارج نشدن دوباره آمریکا از برجام است. هرچند گفته می‌شود مقامات تهران در پافشاری بر حذف نام سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا تجدیدنظر کرده‌اند، تضمین خارج نشدن از توافق در دولت‌هایی بعدی آمریکا خارج از اختیارات دولت بایدن است.

برگرفته ازسایت ایندیپندنت فارسی