Health

شناسایی ۱۳۱ مبتلا به کرونای جهش‌یافته در آذربایجان شرقی؛ بالاترین آمار در ایران

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز روز یکشنبه ۲۴ اسفند از شناسایی ۱۳۱ مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا با منشاء بریتانیا در آذربایجان‌شرقی خبر داد.

  گفته عباس‌علی درستی، این بالاترین آمار بیماران مبتلا به گونه جهش‌یافته کرونا در کشور است.

او افزود: «این افراد در شهرستان‌های اهر، بستان آباد، مرند، شبستر، آذرشهر و هریس شناسایی شده‌اند».

این مقام دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دلیل شیوع این گونه کرونا در شهرستان «هریس» را برگزاری مراسم عزاداری و حضور مهمانانی از تهران در این مراسم عنوان کرد.

او از مردم خواست که از برگزاری مراسم و تجمع در استان خودداری کنند تا وضعیت «نسبتا پایدار» کنترل کرونا در آذربایجان شرقی ادامه یابد.

بر همین اساس، در هفته گذشته ۲۲ نفر در پی ابتلا به کووید ۱۹ جان باختند که به‌طور متوسط سه نفر به ازای هر روز بوده و آمار فوتی‌های کرونا در این استان رو به کاهش گذاشته است.

عباس‌علی درستی همچنین با اشاره به بازرسی‌های انجام شده از صنوف مختلف در استان، پلمب «۷۰۰ واحد مختلف» به دلیل تخطی از پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا را تایید کرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا پیشتر در همین روز از شیوع ویروس جهش‌یافته در ۲۹ استان و شناسایی ۵٣٨ مورد ابتلا به این ویروس در کشور خبر داده بود.

به این ترتیب مجموع قربانیان کووید ۱۹ در کشور به ۶۱ هزار و ۲۳۰ نفر و مجموع کل بیماران به یک میلیون و ۷۴۶ هزار و ۹۵۳ نفر رسید.

با وجود این، درستی آمارهای رسمی از زمان آغاز شیوع کرونا همواره مورد تردید جدی بوده است. بر اساس برآوردهای سازمان نظام پزشکی ایران، شمار قربانیان کرونا در کشور دست‌کم سه تا چهار برابر آمار رسمی است که توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

برگرفته از سایت رادیوفردا