Health

شعار علیه ایران؛ حمله هواداران صدر به پارلمان عراق

روز چهارشنبه ۲۷ ژوئیه (۵ مرداد) صدها هوادار مقتدی صدر، روحانی با نفوذ شیعه و رهبر جریان صدر در اعتراض به نامزدی محمد شیاع السودانی برای نخست‌وزیری ابتدا وارد منطقه سبز بغداد و ساختمان پارلمان شده و سپس به درخواست صدر از آن خارج شده‌اند.

محمد شیاع السودانی نامزد ائتلاف “چارچوب هماهنگی شیعی” به رهبری احزاب شیعه مورد حمایت   یران و متحدانش است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت که معترضان که اکثرا از طرفداران مقتدی صدر بودند، بر ضد جمهوری اسلامی ایران شعار می‌دادند.

طبق اخبار منتشره در شبکه‌های اجتماعی، آن‌ها در اعتراض به معرفی او  شعار “سودانی، بیرون!” و “ایران، بیرون!” سرداده‌اند.

در ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی بسیاری از معترضان در پارلمان عراق در حال شعار دادن دیده می‌شوند. در ویدئوهایی هم معترضانی را می‌توان دید که در سالن اصلی پارلمان عراق در حال جشن و پایکوبی هستند و برخی دیگر روی میزهای پارلمان راه می‌روند و پرچم عراق را تکان می‌دهند.

گزارش شده که در زمان حضور معترضان هیچ نماینده‌ای در پارلمان عراق حضور نداشته است و نیروهای امنیتی پارلمان عراق با سهولت نسبی اجازه داده‌اند، معترضان وارد ساختمان شوند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در ابتدا و پیش از ورود راه‌پیمایان به منطقه سبز بغداد پلیس ضدشورش برای عقب‌راندن آن‌ها از خودروهای آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کرد اما نتوانست از ورودشان به منطقه سبز جلوگیری کند. پس از آن برخورد پلیس ضد شورش با معترضان کمتر شد.

ن بزرگ‌ترین اعتراضات پس از انتخابات ۹ ماه پیش عراق به حساب می‌آید و دومین‌ باری است که مقتدی صدر قدرت بسیج طرفدارانش را به رخ رقبای سیاسی خود می‌کشد.

گفته می‌شود مقتدی صدر ساعاتی پس از تصرف پارلمان توسط هوادارانش با صدور این پیغام که “پیام خود را به فاسدان رساندید” از آن‌ها خواست که به   .

   خانه برگردند .  برگرفته از سایت فارسی دوبچه وله