Health

"شبیه‌سازی" حمله موشکی سپاه به تاسیسات هسته‌ای اسرائیل

روزنامه اورشلیم پست (جروزالم‌پست) در گزارشی که شامگاه شنبه ۲۵ دسامبر منتشر و روز یک‌شنبه پنجم دی ماه به روز شده به تازه‌ترین تهدیدهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی علیه اسرائیل و تشدید این تهدیدها در هفته‌های گذشته پرداخت.

این روزنامه با اشاره به رشته توئیت‌هایی که در “پایگاه سپاه پاسداران” در شبکه توئیتر منتشر شده از تازه‌ترین تهدیدهای نیروی هوافضای سپاه برای حمله موشکی به تاسیسات هسته‌ای شهر “دیمونا” در صحرای نگب و شهرهای اورشلیم و بندر حیفا گزارشی منتشر کرد.

خبرگزاری فارس، رسانه نزدیک به سپاه پنجم دی‌ماه فیلم انیمیشن کوتاهی منتشر کرد که ظاهرا شبیه‌سازی حمله به تاسیسات اتمی دیمونا در جنوب اسرائیل را نشان می‌دهند.

حساب کاربری “ایما مدیا” (رسانه دستاوردهای نظامی ایران) نیز یک روز قبل چنین فیلمی را در شبکه توئیتر منتشر کرده بود.

تهدید اسرائیل و پایگاه‌های آمریکا در منطقه

به نوشته فارس در رزمایش نیروی هوافضای سپاه حمله به هدف‌هایی در اسرائیل با ۱۶ موشک بالستیک و پنج پهپاد انتحاری شبیه‌سازی شده است.

مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی می‌گویند برد موشک‌هایی که در رزمایش‌های اخیر آزمایش شده‌اند بین ۳۵۰ تا ۲ هزار کیلومتر بوده و تمام پایگاه‌های آمریکا در منطقه و تمام خاک اسرائیل در تیررس آنها قرار دارند.

وزارت خارجه بریتانیا روز جمعه در بیانیه‌ای از آزمایش موشک‌های بالستیک ایران انتقاد کرد و آنها را  تهدیدی برای امنیت منطقه و جهان دانست.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی درخواست بریتانیا برای توقف فوری این گونه اقدام‌ها را “مداخله در امور داخلی ایران” خواند و گفت: «ایران در چارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی و مطابق نیازهای دفاعی خود عمل می‌کند.»

پاسخ به تهدیدهای اسرائیل؟

محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی درباره انگیزه رزمایش موسوم به “پیامبر اعظم ۱۷” سخنان صریح‌تری بیان کرده و می‌گوید: «مانورهای از پیش برنامه‌ریزی شده، پاسخی به تهدیدات اخیر اسرائیل علیه ایران است.»

رسانه‌های اسرائیلی به تازگی از برنامه‌های نیروهای امنیتی و وزارت دفاع اسرائیل برای شبیه‌سازی حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران خبر داده‌اند و علت آن را واکنش به بی‌نتیجه ماندن احتمالی مذاکرات احیای برجام عنوان کرده‌اند.

روزنامه اورشلیم ‌پست در گزارش خود به سابقه‌ای از تهدیدهای اخیر سپاه علیه اسرائیل پرداخته و توئیتی از ۱۳ دسامبر نقل کرده که در آن از آمادگی برای نابودی تل‌آویو و حیفا و “آزادی قدس شریف” سخن می‌رود.

تهدید سابقه‌دار و تعهد قدرت‌های جهانی به اسرائیل

تهدید به نابودی و محو کردن اسرائیل از صفحه روزگار به دوران نخستین رهبر جمهوری اسلامی، روح‌الله خمینی بازمی‌گردد که در چهار دهه گذشته در مناسبت‌هایی تکرار و تشدید شده است.

ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی حدود چهار هفته پیش در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا تاکید کرده بود: «نابودی رژیم صهیونیستی بزرگ‌ترین آرمان ماست و بزرگ‌ترین هدفی است که دنبال می‌کنیم.»

به موازات مذاکرات احیای برجام در وین و به خصوص با آغاز دور هفتم آن با مذاکره‌کنندگان دولت تندروی ابراهیم رئیسی که هشتم آذر ماه آغاز شد، اسرائیل بیش از پیش نسبت به توافقی که مانع دستیابی همیشگی جمهوری اسلامی به بمب اتمی نشود ابراز نگرانی می‌کند و هشدار می‌دهد.

آمریکا و سه کشور اروپایی باقیمانده در توافق هسته‌ای بارها به صراحت بر تعهد خود به حفظ امنیت اسرائیل تاکید کرده‌اند و چین و روسیه نیز تاکید دارند که تهدید موجودیت اسرائیل را برنمی‌تابند.

افزون بر این به نظر می‌رسد تهدیدهای سپاه درباره حمله به تاسیسات هسته‌ای اسرائیل بیشتر جنبه شعاری و تبلیغاتی دارد؛ به اعتراف مسئولان جمهوری اسلامی اسرائیل تا کنون بارها به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله یا در آنها خرابکاری کرده بدون این که واکنش مشابهی به این اقدام‌ها صورت گرفته باشد.

برگرفته از دوبچه وله فارسی