Health

سرکوب خونین حکومتی در شهرهای کردنشین ایران؛ هه‌نگاو: تنها در یک شبانه‌روز ۱۳ تن کشته شدند

سرکوب خونین شهروندان کرد به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی که از شامگاه یکشنبه ۲۹ آبان شدت گرفته بود، در طول روز دوشنبه ۳۰ آبان نیز ادامه یافت و به کشته و زخمی شدن چندین تن از معترضان انجامید.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو کردستان روز دوشنبه نوشت که تنها در ۲۴ ساعت گذشته  دست‌کم ۱۳ شهروند کُرد در شهرهای كُردستان با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی کشته شده‌اند که ۷ نفر از آنان در جوانرود، ۴ نفر در پیرانشهر، یک نفر در دهگلان و یک نفر در بوکان بوده‌اند.

از دو روز پیش نیروهای حکومتی که در برخی موارد مسلح به سلاح‌های نیمه‌سنگین هستند، به مهاباد و جوانرود یورش برده و به شکل گسترده سرکوب مخالفان را آغاز کردند. نیروهای حکومتی در جریان این درگیری‌ها شهر جوانرود را تقریبا به محاصره درآوردند.

به نوشته هه‌نگاو، از شب گذشته بیش از ۲۰۰ جوان اهل مهاباد و بوکان به دست نیروهای حکومتی ربوده شده و سرنوشت‌شان نامعلوم است. این سازمان همچنین شمار هویت ۶ نفر از قربانیان درگیری‌ها در شهرهای کردنشین غرب کشور را عرفان کاکایی، بهاء‌الدین ویسی، جلال پایگاه خبری سحام‌نیوز هم اسامی برخی از کشته‌شدگان روزهای اخیر در جوانرود را جوهر فتاحی، جمال اعظمی، اسماعیل گل‌عنبر، تحسین میری و مسعود تیموری ذکر کرده است.قربانی، کاروان قادر

آمار دقیقی از زخمی‌های تیراندازی مأموران در شهرهای غربی در دست نیست، اما گفته شده است که تنها در پیرانشهر و جوانرود دست کم ده نفر زخمی شده‌اند.

برگرفته از رادیو بین المللی فرانسه