Health

سرمایه گزاری یک بیلیون دلاری آمریکا در صنایع دفاعی اسرائیل

خبرگزاری رویترز روز ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۱  خبری را انتشار داده است که کنگره آمریکا روز پنجشنبه با قاطعیت رای به پرداخت یک میلیارد دلار به اسرائیل برای سرمایه گزاری در سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین داد. این درحالی است که دو روز قبل از آن مهمترین سناتور لیبرال از حزب دموکرات اعتراض به طرح داشت و تقاضا کرده بود طرح از دستور کار کنگره خارج شود  (۱).

 

این طرح با رأی مثبت ۴۲۰ نماینده کنگره در مقابل ۹ رأی مخالف که ۸ نفرآنان از حزب دموکرات و ۱ نفر از حزب جمهوری خواه بود به تصویب رسید. این مصوبه به سنا فرستاده شده تا در سنا مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.

 

تعداد انگشت شماری از دموکرات های مترقی مجلس نمایندگان که اسرائیل را به نقض حقوق بشر علیه فلسطینیان متهم میکنند، با گنجاندن این طرح در لایحه «هزینه های گسترده» اعتراض داشتند زیرا نگرانی از آن بود که گنجاندن این طرح در لایحه، تصویب کلی آنرا را مورد تهدید قرار بدهد، ولی علارغم اعتراضات، طرح ۱ میلیارد دلاری کمک به اسرائیل مورد تصویب قرار گرفت. دموکرات ها باور برآن داشتند که باید کوشش شود از بودجه دولت فدرال کاسته شود و این طرح کاملاً مغایر با این نظریه بود. دموکرات ها با اکثریت بسیار کمی پارلمان را تحت کنترل دارند، اما بطور سنتی هر دو حزب در زمینه کمک نظامی به کشور اسرائیل متفق الرأی بوده و هستند. بدلیل مخالفت بعضی از نمایندگان دموکرات با بودجه گنبد آهنین، به جمهوری خواهان فرصت داده بود تا حزب دموکرات را به ضد اسرائیل بودن متهم کنند۰

 

اتهامات «ضٌد یهود بودن»، رهبران دموکرات کنگره را بر آن داشت برای برأت از این اتهام اعلام کنند، حتی حاضرند طرح مستقلی را برای فراهم کردن بودجه گنبد آهنين به کنگره ارایه دهند. بهر روی نفتالی بنت نخست وزير اسرائيل از حمايت هر دو حزب در کنگره آمریکا سپاسگزاری کرد. وی در بیانیه خود اعلام کردِ، کسانی که سعی داشتند حمایت به اسرائیل را به چالش بکشند، پاسخ بجایی برای تجدید نظر در تلاش خود دریافت کردند. ليبرال دموکرات ها اکثراً از سياست آمريکا و اسرائيل انتقاد کرده اند و می گويند بايد بیشتر نگران مسائل حقوق بشر اسرائیل مانند تلفات جانی غيرنظامی فلسطينيان بود. این درحالی است که اسرائيل همیشه پس از حملات راکتی حماس واکنش نشان داده و اقدام به حملات هوایی برعلیه مکان های پرتاب راکت برای انهدام سکوهای پرتاب بوده است.

 

رشیده تلیب، نماینده دموکرات، یکی از مخالفان این بودجه، در جریان مناظره ای گفته است «ما همچنین باید در مورد نیاز فلسطینی ها به حفاظت در برابر حمله اسرائیل صحبت و تبادل نظر داشته باشیم.» لازم به یادآوری است که طرح بودجه یک میلیارد دلاری گنبد آهنین برای جایگزینی رهگیرهای موشکی در نظر گرفته شده که اسرائیل برای دفع راکت های شلیک شده از غزه استفاده میکند. این مصوبه بخصوص در پی حملات راکتی حماس و در جریان درگیری های ماه می میلادی به رأی گذاشته و مورد تصویب قرار گرفت.

 

ناخدا محمد فارسی

۲۹ سپنامبر ۲۰۲۱

 

https://www.reuters.com/world/us/us-house-backs-bill-provide-1-billion-israel-iron-dome-system-2021-09-23/ (۱)

نقدی بر لاتائلات سرلشگر غلامعلی رشید پیرامون ۶ ارتش خارج از کشور سپاه پاسداران

 

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم، سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء، در مراسم پایان جنگ ایران و عراق که آنرا هفته دفاع مقدس مینامند سخنرانی مبسوطی کرده و ضمن سخنانی پیرامون آزاد سازی سرزمین‌های اشغال شده توسط ارتش عراق و ایجاد ۶ ارتش سپاه پاسداران در خاورمیانه سخن رانده است. همچنین وی ثبات سیاسی رژیم اسلامی را حاصل جنگ ۸ ساله ایران و عراق دانسته و شاکله قدرت دفاعی- تهاجمی نیرو‌های مسلح را متفاوت با تجربه قبل از انقلاب میداند. این در حالی است که سپاه پاسداران رژیم در بیرون راندن ارتش متعرض عراق از کشور نقشی  نداشت، و ارتش ایران بود که، علارغم بی مهری های خمینی بدلیل وحشت از کودتای ارتش سران ارتش را کشته و یا از کار برکنار کرده بود، به میدان آمد و ارتش تهاجمی عراق، مجهز به تجهیزات نظامی تهاجمی مدرن، را از خاک کشور بیرون راند.

 

سخنان سپاهی غلامعلی  رشید در باره اینکه قبل از انقلاب اسلامی، ارتش ایران تهاجمی نبود صحیح است. در دوران سلطنت پهلوی ها، ارتش ایران برپایه دفاع از کشور پایه ریزی شده بود، ولی این بدان معنی نبود که ارتش نمیتوانست در مواقع ضروری دست به تهاجم نزند. حمله تهاجمی ارتش ایران در سالهای اول و دوم جنگ با ارتش عراق کاملاً مشهود بود. ارتش عراق با پرداخت هزینه بسیار از کشورایران رانده شد. مثال دیگر برای امکان تهاجمی بودن ارتش ایران را میتوان در کمک نظامی ایران به کشور عمان و سرکوب غائله ظفاردید. پاسدار رشید اقدامات تروریستی رژیم در خاورمیانه را تولد قدرت دفاعی-تهاجمی جدید نیرو‌های مسلح قلمداد کرده است. مشخص نیست ادعای این سردار بیخرد بر چه پایه ای استوار است. چه تجهیزات جنگی در دوران حکومت اسلامی در ایران، به تجهیزات ارتش اضافه شده است که بتوان ارتش ایران را تهاجمی قلمداد کرد؟ آیا تعدادی موشک، پهپاد، ناوهای ساخت داخل کشور ارتش ایران راتهاجمی کرده است؟ چنانچه نگاهی هم به نیروی هوایی کشور ایران داشته باشیم ، میبینیم که هنوز هم نیروی هوایی ایران با همان جنگنده های قبل از انقلاب از آسمان کشور حفاظت میکند!

 

سپس پاسدار غلامعلی رشید به خروج نظامیان آمریکا از افغانستان و عراق پرداخته و گفته است ارتش های دست ساز آمریکا در عراق وافغانستان فروباشید، زیرا رژیم ایران هم اکنون دارای ۶ ارتش خارج از مرزهای کشور ایران دارد! وی تشکیل گروهای تروریستی درکشورهای عراق (حشدالشعبی)، لبنان (حزب الله لبنان)، سوریه (فاطمیون و غیره)، یمن (انصارالله)، غزه و سواحل غربی فلسطین (حماس و جهاد اسلامی) را ارتش خارج از مرزهای ایران میداند !! (۱).

 

باعث دلگرمی است که لااقل در مقابل این ادعای بیجا، سرلشکر عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش که در اولین همایش فرزندان طلبه کارکنان ارتش در سازمان عقیدتی سیاسی سخن میگفت، بر اهمیت آگاهی از تاریخ تأکید داشت و گفت برای تربیت افراد بزرگ باید گذشته را به درستی شناخت و از تجربه ها درس گرفت و اگر از تاریخ غفلت شود دروغ ها به جای حقیقت خواهند نشست و آینده تحت تاثیر تهدیدات ناشناخته قرار خواهد گرفت. پیام سرلشگر موسوی در این همایش پاسخ دادن شکنی به پاسدار رشید است. وی شناخت ظرفیت های عظیم کشور را یکی دیگر از موضوعات مهم دانست و گفت آمار و ارقام گویای ظرفیت های کشور است و بر اساس همین آمار است که می شود کارهای بسیار بزرگی انجام داد.

 

لازم است یادآور شویم رژیم اسلامی ایران در شروع اقدامات تروریستی خود در کشورهای لبنان، سوریه، عراق و یمن همواره اعلا مداشته است که نقش نظامیان رژیم در این کشورها مشاورتی بوده، درحالی که سرلشکر پاسدار رشید اکنون از ارتش های سپاه پاسداران در این کشورها سخن رانده است! در این راستا دیروز ۶ مهر ۱۴۰۰ هواپیماهای اسرائیل نظامیان رژیم در شرق کشور سوریه در منطقه دیرالذور نزدیک به مرز عراق را مورد حمله قرار دادند که خسارات مالی و جانی داشته است. ناظران خبر داده اند که این حمله در جنوب شهرک میادین در طول رودخانه فرات بوده است. این شهرک در منطقه بوکمال است که رژیم کوشش دارد پایگاهی در آن تأسیس کند. این مکان همواره توسط جنگنده های اسرائیلی مورد حمله قرار گرفته است. این نا بخردان تنها با شعارها بی سر و ته به مردم ایران بسنده کرده و حقایق را اعلام نمی کنند. مشخص است که سخن این سردار بیخرد تنها برای خوشنودی رهبرش خامنه ای باشد۰

 

ادعای سرلشگر  پاسدار غلامعلی رشید تنها شعارهای معمول سپاه پاسداران رژیم اسلامی است و از نظر نظامی ارزشی ندارد. ولی اقدامات ایزایی سپاهیان رژیم در کشورهای همسایه میتواند برای کشور و مردم ایران بسیار پرهزینه باشد.

 

پایده ایران و سربلند ارتش ایران

 

ناخدا محمد فارسی

۲۹ سپتامبر ۲۰۲۱

 

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1400/07/03/2578619/