Health

سازمان عفو بین‌الملل از شکنجه دو برادر زندانی نوید افکاری برای اخذ اعتراف خبر داد

سازمان عفو بین‌الملل از شکنجه دو برادر زندانی نوید افکاری خبر داد تا از آن‌ها «اعتراف» بگیرند. بنا بر اعلام این سازمان، مأموران اطلاعات برای چندین روز سر و صورت حبیب افکاری را با کیسه پلاستیکی می‌پوشاندند به نحوی که وی دچار احساس خفگی شود.

عفو بین‌الملل اعلام کرد: طبق یک گزارش رسمی مورخ ۸ آبان ۱۳۹۸، کتف چپ او از جا در رفته و آثار شکستگی در مچ دست چپ و یکی از انگشتان پا مشهود است.

همچنین مسئولان وحید و حبیب افکاری را مکررا شکنجه‌کرده‌اند تا از آن‌ها «اعتراف» بگیرند. برداران را در حبس‌ انفرادی طولانی‌مدت نگاه داشته‌اند، مورد ضربات مشت، لگد و کابل قرار داده‌اند و از طریق تهدید زندانی کردن، کشتن، تعرض جنسی یا انحا دیگر آسیب اعضای خانواده‌شان، شکنجه روانی داده‌اند.

عفو بین‌الملل اعلام کرد: دادگاه کیفری ۱ استان فارس به جای انجام تحقیق درباره شکایات وحید و نوید افکاری و کنار گذاشتن «اعترافات» اجباری، در رای ناعادلانه‌اش نوشت آن‌ها موضوع شکنجه را «تحت تأثیر آموزش‌های زندان و با این تصور که ممکن است با انکار واقعیت، موجبات رهایی خود را فراهم نمایند» مطرح کرده‌اند.

این سازمان خواست که تحقیقات فوری و مستقل  بایست درباره شکایات شکنجه برادران افکاری صورت گیرد و کلیه افرادی که مظنون به داشتن مسئولیت کیفری در این رابطه هستند باید طی دادرسی‌های منصفانه و بدون توسل به مجازات اعدام، به دست عدالت سپرده شوند.

نوید افکاری از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری مرداد ۹۷، توسط دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری شیراز به احکام اعدام، شلاق و زندان محکوم و پس از تایید در دیوان عالی کشور،  مورخ ۲۲ شهریورماه ۹۹ در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.

برگرفته از سایت رادیو بین المللی فرانسه