Health

زیاد نخاله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی غزه هنگام درگیری اسرائيل با این جنبش تروریستی در تهران - ناخدا محمد فارسی

بدنبال راکت  و موشک پراکنی جنبش جهاد اسلامی بسوی اسرائیل و حملات بی امان اسرائیل در سه روز گذشته، تعدادی از تروریست های جهاد اسلامی از جمله دوفرمانده ارشد آن، تیسیر الجعبری و خالد منصور کشته شدند. اما متأسفانه درگیری باعث شد تعدادی از مردم بی گناه غزه ازجمله کودکان و زنان نیز کشته و مجروح شوند و خسارات فراوانی به اماکن نطامی و غیرنظامی در غزه و جنوب اسرائیل وارد شود. برابر با گزارشی در تایمز اسرائیل از صبح امروز دوشنبه ۸ ماه آگوست ۲۰۲۲ ، آتش بس بین اسرائیل و جهاد اسلامی با میانجیگری مصر و قطر برقرار گردیده است. در این راستا کشور اسرائيل اقدام سازمان حماس که، با جنبش جهاد اسلامی همکاری نداشته و در برقراری آتش بس مؤثر بوده، را مثبت ارزیابی کرده و امیدوار است ارتباط با سازمان حماس در غزه را گسترش دهد.

 

پس زیاد نخاله تروریست در تهران چه میکند؟ وجود نخاله درتهران هنگام د چه میکند؟رگیری جنبش جهاد اسلامی و اسرائيل را میتوان اینگونه تحلیل کرد که جنبش جهاد اسلامی همانند یکی از سازمانهای تروریستی شبیه شبه نظامیان نیابتی رژیم در عراق است که مخارج آنها بطور کامل از طرف رژیم اسلامی ایران پرداخت می شود. به احتمال بسیار بالا سپاه قدس سپاه پاسداران با همکاری نخاله از پیش این درگیری را برنامه ریزی کرده اند و امیدوار بودند که این حملات راکتی و موشکی بتواند صدماتی مالی و جانی به اسرائیل وارد کند و با اعلام پیروزی، نخاله با چندین چمدان پر از دلار رهسپار غزه شود. ولی این چنین نشد و راکت و موشک پراکنی این سازمان تروریستی هدف مورد نظر را برآورده نکرد. از طرفی قسمتی از این عملیات نظامی ایجاد تونلی در عمق ۳ متری زمین از نزدیکی شهر رفاه غزه به جنوب اسرائیل کشیده شده بود تا در هنگام راکت و موشک پراکنی تعدادی تروریست وارد جنوب اسرائيل شوند و حملات غافلگیرانه برعلیه مردم اسرائیل انجام دهند. ارتش اسرائیل می گوید این تونل به خاک اسرائیل منتهی نشد چرا که اسرائیل دارای یک دیوار زیر زمینی با فناوری بسیار قوی در مرز خود با غزه است و از ارتباط تونل  به خاک اسرائيل جلوگیری می کند (۱).

 

در عملیات طلوع فجر یا سپیده دم، جنگنده های اسرائيل به ۱۴۰ مقر پرتاب راکت و موشک جهاد اسلامی در غزه حمله کرده اند. و گروه های تروریستی نزدیک به ۶۰۰ (بروایتی بیش از ۱۰۰۰) راکت و موشک، بسمت اسرائیل پرتاب کردند که، تعدادی از راکت ها به داخل مناطق مرزهای اسرائيل و غزه فرود آمد و خساراتی در داخل غزه بوجود آورد و بسیاری توسط سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین رهگیری و منهدم گردید. برابر با گزارش ارتش اسرائيل رهگیری گنبد های آهنین ۹۷ درصد موفقیت آمیز بوده است. سیستم های گنبد آهنین اسرائیل شامل سیستم های تولید شده توسط شرکت سازنده تجهیزات دفاعی رافائل است و سیستم پدافند لیزری جدید اسرائيل نیز مکمل آن گردیده است. با افزوده شدن سیستم پدافند هوایی لیزری آسمان اسرائيل کاملاً پوشانده میشود. قبلاً تحلیل کرده بودیم که برای پوشش آسمان اسرائيل  ۱۳ تا ۱۵ سیستم گنبد آهنین کافی است. اما با افزوده شدن پدافند لیزری نه تنها قدرت دفاعی اسرائیل افزایش یافته بلکه با استفاده از نیروی لیزری به جای موشک هزینه دفاعی نیز بسیار کاهش می یابد. با اين حال به دلیل عبور بعضی از موشکها از پوشش هوایی پدافند هوایی چندين خانه و ديگر زيرساخت های غيرنظامی در جنوب اسرائيل  آسيب ديده اند.

 

 در ملاقاتی که نخاله با فرماند سپاه پاسداران سرلشگر حسین سلامی داشت، سلامی گفت صهیونیست ها تاوان سنگین دیگری بابت جنایت اخیر پرداخت خواهند کرد!. ولی مشخص نکرد آن تاوان چگونه عملیاتی خواهد بود؟ سلامی شرایط امروز جهان اسلام به ویژه منطقه فلسطین را خاص توصیف کرد و گفت آزادی فلسطین برای رژیم اسلامی فراتر از یک آرزو است بلکه یک راهبرد قطعی می باشد. سلامی گفته است «آزادی فلسطین وقتی آرزو است در حد آرزو باقی مانده و  به عنوان یک هدف واقعی دیده نمی شود، این در حالی است که بر اساس تعلیمات امام خمینی و تاکیدات امام خامنه‌ای هدف و راهبرد ما آزادسازی قدس شریف و اعاده سرزمین های از دست رفته و اشغال شده فلسطین به صاحبان اصلی آن است.»

 

سلامی افزوده است ظرفیتهای بالقوه و بالفعل مقاوت فلسطین نشان می دهد که توان اداره جنگ های بزرگ را یافته است. وی میگوید برابر با تأیید کارشناسان بین المللی اضمحلال قریب الوقوع اسرائيل که ناشی از واقعیات میدانی غیرقابل انکار است اجرا خواهد شد (۲). سلامی گفته است اسرائیل تدریجاً به دلیل ناامیدی ناشی از ناتوانی آمریکا در حمایت از آنها، بسمت برخی از کشورهای عربی رفته تا توان نطامی خود را تقویت کند ولی این امید آنها هم بباد رفته است. مشخص است که سلامی فرمانده سپاه هزیان میگوید!.

 

در راستای حمایت آمریکا از اسرائيل رئیس جمهور آمریکا آقای بایدن روز یکشنبه از برقراری آتش بس بین اسرائیل و جهاد اسلامی استقبال کرد  و از اینکه سیستم پدافند هوایی اسرائیل که با حمایت و سرمایه گزاری آمریکا بهبود یافته و توانسته جان بسیاری از مردم اسرائيل را حفط نماید ابراز خوشنودی نمود. آقای بایدن گفت «حمایت او از امنیت اسرائیل دیرینه و بی دریغ است – از جمله از حق دفاع اسرائیل از مردم خود در برابر حملات راکتی بی رویه ای که گروه تروریستی جهاد اسلامی فلسطین آغاز کرد دفاع نمود.» افزون براین آقای بایدن رهبری قاطعانه آقای یایر لاپید نخست وزیر اسرائيل در طول بحران را نیز مورد ستایش قرار داد.

 

سرلشکر سلامی در خاتمه ملاقات با نخاله ضربه اسرائيل به حنبش تروریستی جهاد اسلامی را تأیید میکند و میگوید «اقدام تجاوزکارانه و جنایت آمیز رژیم صهیونیستی به غزه که موجب شهادت و زخمی شدن دهها  تن از مردم به ویژه کودکان مظلوم و بیگناه گردید بی جواب نخواهد ماند و صهیونیست ها تاوان سنگین دیگری بابت جنایت اخیر پرداخت خواهند کرد. نخاله هم تاکید کرد، جنبش تروریستی جهاد اسلامی برعلیه اسرائيل ادامه خواهد یافت.

 

رژیم اسلامی ایران در اکثر مناطق  نفوذی خود در کشورهای خاورمیانه با مشکل روبرو است. در عراق جریان صدر برعلیه شبه نظامیان نیابتی رژیم قد علم کرده و خواهان قطع نفوذ نظام اسلامی ایران در عراق است، آتش بس یمن با حمایت‌ آمریکا ادامه دارد، با خروج قسمتی از نیروهای روسیه از سوریه و عملیات ترکیه برای بدست آورد برتری نظامی-سیاسی در شمال سوریه، اعمال نفوذ رژیم در سوریه را کاهش داده است. دولت لبنان بدلیل نفوذ رژیم اسلامی از طریق حزب الله لبنان، از نظر سیاسی و اقتصادی ورشکسته است و رژیم را وادار به عقب نشینی کرده است. هزینه بالای اعمال نفوذ رژیم اسلامی در خاورمیانه کمر اقتصاد ایران را شکسته، درحالی که بسیاری از مردم ایران بدلیل فقر اقتصادی قادر نیستند مخارج روزانه خانواده خود را تأمین نمایند.

 

خلاصه آنکه رژیم اسلامی از همه طرف زیر فشار است، در مذاکرات وین حمایت روسیه را هم از دست داده و کشور روسیه برای توافق برجام با اتحادیه اروپا همگام شده است. رژیم اسلامی چاره ای بجز توافق با طرح پیشنهادی اروپا ندارد و بالاجبار توافق برجام را هم امضآ خواهد کرد. برابر با خبرهای رسیده  از داخل کشور، آمادگی مردم برای عبور از رژیم بواقع احساس میشود. امید است اپوزیسیون رژیم نیز در این برهه حساس منسجم و برای عبور از رژیم راهکار ارایه دهند و صدای مردم ایران در جهان آزاد و دمکراتیک باشند.

 

ناخدا محمد فارسی

۸ آگوست ۲۰۲۲

 

1 – https://www.timesofisrael.com/idf-says-it-hit-islamic-jihad-attack-tunnel-in-gaza-another-140-terror-targets/?utm_source=article_hpsidebar&utm_medium=desktop_site&utm_campaign=liveblog-august-8-2022

2 – https://www.irna.ir/service/politics