Health

زلنسکی در کنگره آمریکا: ایران متحد نسل‌کشی روسیه است

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در سفر به ایالات متحده پس از دیدار با جو بایدن، همتای آمریکایی خود، طی سخنرانی در کنگره این کشور از معامله پهپادی ایران و روسیه انتقاد کرد.

زلنسکی روز چهارشنبه ۲۰ دسامبر (۳۰ آذر) در کنگره آمریکا گفت، اوکراین هرگز تسلیم نخواهد شد. او ارسال پهپاد از ایران به روسیه را “کمک یک تروریست به یک تروریست دیگر” توصیف کرد: «یک تروریست، تروریست دیگری را یاری می‌دهد و ما آنها را باید متوقف کنیم. وگرنه در آینده آنها به سایر متحدان شما حمله خواهند کرد.»

رئیس جمهور اوکراین افزود: «اگر موشک‌های روسیه به ما حمله کنند، تمام تلاش خود را برای محافظت از خود انجام می‌دهیم. اگر آنها با پهپادهای ایرانی به ما حمله کنند و مردم ما مجبور شوند در شب کریسمس به پناهگاه‌ها بروند، باز هم کریسمس را در تاریکی جشن خواهند گرفت.»

او در بخشی از سخنرانی خود گفت، روسیه در سیاست نسل کشی‌اش یک متحد دیگر پیدا کرده و آن ایران است.   زلنسکی در ادامه “صدها پهپاد مرگبار ایرانی که تا کنون به روسیه تحویل داده شده” را تهدیدی برای  رساخت‌های حیاتی اوکراین قلمداد کرد.

اواکراین می‌گوید، روسیه به کمک پهپادهای ایرانی موفق شده است قسمتی از زیرساخت‌های تولید برق این کشور را از بین ببرد.  تحویل پهپادهای جنگی به روسیه سبب شد تحریم‌های جدیدی از طرف اتحادیه اروپا علیه ایران وضع شود.