Health

زلزله‌ در دماوند و صدای مهیب در کرمان

در ساعت ۱۲ و ۳۱ دقیقه و ۴۷ ثانیه ظهر امروز چهارشنبه ۲۶ بهمن‌ماه زلزله‌ای به بزرگی ۳/۳ ریشتر در عمق ۹ کیلومتری دماوند در استان تهران رخ داد.

کانون این زلزله در ۸ کیلومتری دماوند، ۱۱ کیلومتر رودهن و ۱۵ کیلومتری بومهن گزارش شده است.

همچنین در حدود ساعت ۱۲ ظهر امروز صدای مهیبی در بیشتر نقاط شهر کرمان شنیده شد که به گفته برخی از شهروندان کرمان همراه با لرزش ساختمان بوده است.

رحمان جلالی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان در اینباره گفته است: هنوز علت مشخص نیست.

بنا بر این گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور هیچ زلزله‌ای در شهر کرمان ثبت نکرده است. تا زمان تنظیم این گزارش در بعد از ظهر چهارشنبه نیز همچنان اطلاعات تازه‌ای درباره این صدای مهیب منتشر نشده است.

این رویدادها درست مدتی پس از زلزله اخیر در خوی اتفاق افتاده است. زلزله اصلی در شهر خوی روز شنبه ۸ بهمن به بزرگی ۵/۹ ریشتر رخ داد و پس‌لرزه‌های آن چهار مورد بین ۴ تا ۵ ریشتر، ۲۲ مورد بین ۳ تا ۴ و ۴۰ مورد بین ۲ تا ۳ ریشتر قدرت داشتند.

👈مطالب بیشتر در کیهان لندن

با وجود این، پس از وقوع هر زلزله در کشور، مقامات مسئول با سردادن شعارهای تکراری برای مقابله با زلزله احتمالی راهکار ارائه می‌دهند. نه تنها این، بلکه به تازگی ادعا شد که سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی و پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی در حال ساخت ماهواره‌ای برای پیش‌بینی زلزله هستند! حسن زمانیان رئیس سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی در همین ارتباط گفت «ماهواره آیات» با هدف پیش‌بینی زلزله و تخمین زیان و آسیب طراحی شده است!