Health

زلزله ترکیه و سوریه: ۱۱هزار و ۲۰۰ کشته، قطع توییتر در ترکیه

رئیس‌جمهوری ترکیه وعده کمک مالی به زلزله‌زدگان را داد. او وعده داد که خانواده‌های آسیب‌دیده هر کدام ۱۰هزار لیره ترکیه (حدود ۵۰۰ یورو) کمک اضطراری دریافت خواهند کرد.

رهبر اپوزیسیون ترکیه، اردوغان را به ناتوانی در مدیریت بحران متهم کرد. کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب اصلی اپوزیسیون “جمهوری خلق”، گفت که رئیس‌جمهوری نتوانست در بیستمین سال دولت خود، کشور را برای چنین زمین‌لرزه‌ای آماده کند.

ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی به ویژه در معرض خطر زمین‌لرزه است. اما در بسیاری از مناطق

شمار قربانیان در هر دو کشور ترکیه و سوریه رو به فزونی است و این رقم به بیش از ۱۱هزار و ۲۰۰ نفر رسیده است. بیش از ۴۵هزار نفر مجروح شده‌اند.

به دنبال شکایت‌های زلزله‌زدگان در مورد کمبودها و کندی در روند امدادرسانی، فوات اوکتای، معاون رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که هم‌اکنون حدود ۱۶هزار و ۱۵۰ تیم نجات و جستجو در محل وارد عملیات شده‌و در تمام استان‌ها و مناطق آسیب‌دیده مستقر شده‌اند. او افزود که حدود ۶۰هزار نیروی امداد در محل حضور دارند.

این سیاستمدار حزب حاکم از مستقر شدن تیم‌های نجات بین‌المللی در استان‌های آدیامان، حتای و رمانمراش خبر داد.

نیروهای نجات و امداد فنی از آلمان نیز راهی ترکیه شده‌اند. یک تیم ۵۰ نفره از نهاد امداد فنی آلمان (THW) با تجهیزات کامل صبح چهارشنبه ۸ فوریه (۱۹ بهمن) فرودگاه کلن/بن را به مقصد مناطق زلزله‌زده ترک کردند.

قطع شبکه توییتر در ترکیه، بازداشت منتقدان در شبکه‌های اجتماعی

با افزایش انتقادات آنلاین از واکنش دولت به زلزله مرگبار هفته جاری، شبکه اجتماعی توییتر برای شرکت‌های ارائه‌دهنده عمده خدمات تلفن همراه ترکیه غیرقابل دسترس شد.

خبرنگاران خبرگزاری فرانسه نتوانستند به این شبکه اجتماعی در ترکیه دسترسی یابند. با این حال آن‌ها با استفاده از خدمات وی‌پی‌ان که مکان کاربر را پنهان می‌کند، توانستند به این شبکه دسترسی پیدا کنند.

ناظر رسانه‌های اجتماعی netblocks.org گفته است که شبکه توییتر تنها “به چند ارائه‌دهنده اینترنت در ترکیه” محدود شده است.

این ناظر افزود: «ترکیه سابقه زیادی در فیلترینگ گسترده رسانه‌های اجتماعی در هنگام حوادث اضطراری ملی و حوادث ایمنی دارد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس ترکیه از زمان زمین لرزه روز دوشنبه ۶ فوریه بدین سو، ده‌ها نفر را به دلیل پست‌های انتقادی در شبکه‌های اجتماعی مرتبط با نارسایی در امدادرسانی دولت اردوغان، بازداشت کرده است.

رسانه‌های اجتماعی ترکیه مملو از پست‌های افرادی است که از کمبود تلاش‌های جستجو و نجات در استان‌هایشان شکایت دارند.

این قطعی توییتر در حالی رخ داد که اردوغان در دو استان ترکیه که بیشترین آسیب را دیده‌اند، بازدید کرد. مقامات ترکیه تاکنون هیچ اطلاعیه فوری در مورد اختلال در خدمات اینترنتی ارائه نکردند.

پیش از این اما مقامات ترکیه هشدارهای مکرری درباره انتشار اطلاعات نادرست قبل از انتخابات سرنوشت‌ساز ۱۴ مه داده بودند که اردوغان در آن تلاش خواهد کرد حکومت بیست‌ساله خود را تمدید کند.

کندی در جستجو و آواربرداری در سوریه

به گفته امدادگران موسوم به “کلاه سفیدها” که یک سازمان کمک‌رسانی سوری در مناطق شورشی است، در نقاط زلزله‌زده سوریه کمبود همه چیز وجود دارد و جستجو برای افراد مفقود تاکنون به کندی صورت گرفته است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفت که پزشکان به شدت زیر فشار کاری هستند و نتوانسته‌اند همه مجروحان را نجات دهند.

به گزارش خبرگزاری دولتی عمان، دولت عمان یک پل هوایی را برای ارسال کرده است

زلزله‌زده، بافت ضعیف ساختمانی نیز به عنوان عاملی برای فروریختن بسیاری از خانه‌ها مطرح می‌شود.     برگرفته از سایت فارسی دونچه وله