Health

روسیه حملات موشکی به کی‌یف و شهرهای اوکراین را از سرگرفت

در ادامه دور جدید حملات روسیه بە خاک اوکراین در روز شنبه ٢٧ فروردین (۱۶ آوریل) به گفته منابع اوکراینی، روسیه چندین بار با موشک‌های کروز بە مناطقی در نزدیکی لویو در غرب این کشور حمله کردە است.

همچنین به گفته مقامات محلی، در نتیجه حملات روسیه به خارکیف در شمال شرق اوکراین یک نفر کشته شد  ادی زخمی شدند.

از طرفی دیگر ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف در کانال تلگرامی خود اعلام کردە کە چندین انفجار در منطقه دارنیتسیا در حومه جنوب شرقی پایتخت رخ دادە است. گفتە می‌شود کە در این حمله حداقل یک نفر کشته و ١٨ نفر زخمی شدەاند.

با توجه به وضعیت کی‌یف که ظاهرا دوباره رو به وخامت گذاشتە است، کلیچکو از مردم خواست تا به هشدار مقامات توجه کرده و از بازگشت به این شهر خودداری کنند.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه ضمن تایید خبر هدف قراردادن دوبارە کی‌یف اعلام کردە کە نیروهای کشورش تاسیسات تولید تانک را هدف قرار دادەاند.

مقامات اوکراینی می‌گویند ارتش روسیه به تلافی‌ غرق‌شدن رزم‌ناو “مسکووا” اقدام به تشدید حملات خود به

اوکراین کردەاند

ولتیماتوم زلنسکی برای روسیه

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به روسیه درباره هدف قرار دادن آخرین سربازان اوکراینی محاصره شده در بندر ماریوپل هشدار داد.

زلنسکی در گفت‌وگو با وب‌سایت خبری اوکراینسکا پراودا گفت: «کشتن این سربازان توسط ارتش روسیه به مذاکرات صلح با مسکو کمک نمی‌کند.»

زلنسکی در ادامه گفت: «حذف نیروهای ما، مردان ما (در ماریوپل) به هر گونه مذاکره پایان خواهد داد. این یک بن‌بست خواهد بود، زیرا ما بر سر سرزمین‌ و مردم خود مذاکره نمی‌کنیم.»

آخرین سربازانی که در شهر بندری ماریوپل در برابر حملات ارتش روسیه مقاوت می‌کردند، اعلام کردەاند کە مهمات‌شان تمام شده و ممکن است ظرف چند روز آینده اسیر یا کشته شوند.

روسیه: آلمان در ساخت آزمایشگاه‌های بیولوژیکی اوکراین مشارکت دارد

مسکو مدعی شده است که آلمان در “تحقیقات بیولوژیکی” در خاک اوکراین مشارکت داشته است.

ماریا ساخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفتە که آلمان با ایالات متحده برای ایجاد ده‌ها آزمایشگاه بیولوژیکی همکاری کرده است.

ساخارووا در سخنانی به شبکه دولتی آرتی روسیه گفت: «طبق اطلاعات تایید شده، آلمان با همکاران آمریکایی خود، در زمینه امنیت بیولوژیکی شبکه‌ای متشکل از حداقل ٣٠ آزمایشگاه بیولوژیکی در اوکراین ایجاد کرده‌ است.»

او این کار را “تحقیق علمی خطرناک” توصیف کرد، اما شواهدی برای تایید این ادعا ارائه نکرد.

روسیه قبلا بدون ارائه هرگونه مدرکی ادعا کرده بود که ایالات متحده به توسعه تسلیحات بیولوژیکی در اوکراین کمک می‌کند. واشنگتن این اتهام را رد و محکوم کردە است.

زلنسکی: تا کنون ٣ هزار سرباز اوکراینی کشتە شدەاند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در پیام ویدیویی روزانه خود گفت که حدود ٣٠٠٠ سرباز اوکراینی در چند هفته گذشته کشته و ١٠ هزار سرباز هم مجروح شدەاند.

زلنسکی تعداد سربازان کشتە شدە روسیه را ٢٠ هزار تن عنوان کردە است. مسکو تا کنون در این مورد اظهار نظری نکرده است.

هشدار مسکو به جمهوری چک

یان لیپاوسکی، وزیر امور خارجه جمهوری چک می‌گوید روسیه به پراگ هشدار دادە که سلاح‌های سنگین مربوط به دوران اتحاد جماهیر شوروی را به اوکراین منتقل نکند.

رسانه‌های چک گزارش داده‌اند کە این کشور ده‌ها تانک تی ٧٢ و خودروهای جنگی پیاده‌نظام متعلق به دوران شوروی را به اوکراین تحویل دادە است. با این حال، مقامات چک از هرگونه اظهار نظری در این‌بارە خودداری کرده‌اند.

اوکراین از جمله کشورهایی است که هنوز تانک‌ها، بالگردها و جت‌های جنگنده متعلق به دوران شوروی را در اختیار دارد. ارتش این کشور از متحدانش خواستە تا این تجهیزات در اختیار آنها قرار گیرد. کارشناسان نظامی می‌گویند کە نیروهای اوکراینی با نحوە بەکارگیری این سلاح‌ها آشنا هستند و نیازی به آموزش بیشتر ندارند

برگرفته از سایت دوبچه وله فارسی