Health

راستی آزمایی استفاده ارتش روسیه از سلاح شیمیایی در شهر ماریوپول - ناخدا محمد فارسی

 مقاله ای توسط رسانه اینترنتی تایمز اسرائیل، ۲۳ فروردین ۱۴۰۱، بچاپ رسیده که بیانگر احتمال استفاده از سلاح شیمیایی توسط ارتش روسیه در ماریوپول اوکراین میباشد. وزیر امور خارج انگلستان خانم لیز تراس بر روی این واقعه تمرکز جدّی دارد و کمیته ای تشکیل تا احتمال وقوع این جنایت جنگی را از جانب کشورهای اروپایی دنبال و راستی آزمایی نماید (۱). لازم به یادآوری است هنگام جنگ داخلی سوریه روسیه با نظامیان سوری و سپاه پاسداران رژیم ایران همکاری تنگاتنگ داشت از سلاح شیمیایی استفاده شد. مردم ایران بخوبی بیاد دارند در جنگ ایران و عراق ارتش عراق، که وابستگی نظامی نزدیک به کشور روسیه داشت، با استفاده از بمب شیمیایی فجایعی ببار آورد و چندین هزار کودک-سرباز ایرانی را در باطلاق های شلمچه و مردم بی گناه سردشت را بکام مرگ فرستاد. علایم این جنایت هنوز هم در ایران مشهود است و سربازان ایرانی که با سلاح میکروبی و شیمیایی مواجه بوده اند با نام «شیمیایی شده» زندگی دردمندی را سپری میکنند. خانم تراس میگوید «ما بطور اضطرار این واقعه را بررسی و صحت و سقم آنرا بزودی مشخص خواهیم کرد.»

 

در این راستا ایوانا کلیمپوش قانونگذار اوکراینی گفته است روسیه از یک «ماده ناشناخته» در ماریوپول استفاده کرده است و مردم از نارسایی تنفسی رنج می برند که میتواند بعلت استفاده سلاح شیمیایی باشد. همچنین سخنگوی گردان نظامی آزوف ارتش اوکراین روز دوشنبه ۲۲ فروردین ادعا کرده است یک پهپاد روسی ماده سمی ای را بر سر نظامیان و غیرنظامیان شهر ماریوپول پخش کرده است. فرمانده این گردان نیز خبرداده که سه نفر از پرسنل ابوابجمعی وی از نارسایی تنفسی رنج میبرند. این خبر تا کنون تأیید نشده است و کمیته تحقیق بدنبال یافتن مدرک و راستی آزمایی این ادعا میباشد. آرد باسورين، مقام ارشد جدائی خواه دونتسک، از احتمال استفاده از سلاح های شيميائی عليه شهر بندری ماریوپول که هفته هاست در برابر بمباران روسيه مقاومت کرده است، خبر داده است.

 

در اکثر جنگها که منجر به اشغال شهر و دهکده ای شده زنان و کودکان قربانیان اصلی آن جنگ بوده اند. به زنان در برابر چشم فرزندان و شوهران تجاوز گردیده که اثرات روانی آن تا آخر عمر هرگز پاک نخواهد شد. بیاد دارم در هنگام جنگ ایران و عراق، فرمانده مرکز تعمیرات رده میانی نیروی دریایی ایران در بندر عباس بودم، با بسیاری از آوارگان جنگی که در منطقه منازل افسران و درجه داران نیروی دریایی سکنا داده بودند ملاقات و گفتگو داشتم. بجرأت میتوانم بگویم درد و رنجی که این انسانهای شریف ایرانی متحمل شده بودند غیرقابل تصور و دردآور بود. خبر از آن استکه پوتین جنایتکار همانگونه جنایات را در شهر ماریوپول اوکراین تکرار کرده است.

 

از طرفی آژانس زنان سازمان ملل متحد هم خواستار تحقیق در مورد گزارش های مربوط به تجاوز جنسی و عدم حفاظت لازم از کودکان در این درگیری ها گردیده است. خانم سیما باهوس، مدیر آژانس در جلسه شورای امنیت سازمان ملل گفت، «ما به طور فزاینده ای از تجاوز جنسی و خشونت جنسی می شنویم. این ادعاها باید به طور مستقل بررسی شود تا عدالت و پاسخگویی تضمین شود.» خانم هوس اظهار داشته است روسیه یکی از اعضاء دائمی شورای امنیت با حق وتو است و اجازه تحقیق از طریق سازمان ملل را نخواهد داد!۰

 

مانوئل فونتین، مدیر برنامه های اضطراری یونیسف نیز خواستار پایان جنگ اوکراین شد و نسبت به خطر قحطی بخصوص برای کودکان هشدار داد. وی اظهار داشته است که ۳.۲ میلیون کودک هنوز در خانه های خود در شهر ماریوپول باقی مانده اند که با خطر مرگ و قحطی مواجه میباشند.

 

در جریان نشست شورای امنیت، سرگی کیسلیتسیا سفیر اوکراین در سازمان ملل متحد، روسیه را متهم کرد که ۱۲۰ هزار کودک اوکراینی را به روسیه منتقل کرده تا به فرزند خواندگی پذیرفته شوند. این ادعا نیز تأیید نشده است ولی یونیسف مشغول تحقیق در این باره است. فونتین به خبرنگاران گفت ۵.۷ میلیون کودک بدلیل جنگ از دریافت آموزش و پرورش محروم شده اند. وی اظهار داشته است نگرانی تنها برای آموزش و پرورش کودکان نیست بلکه حفاظت از خشونت، سوء استفاده جنسی، و حتی قاچاق کودکان را نیز شامل میشود.

 

روسیه در ۲۴ فوریه به اوکراین حمله کرد، اما با مقاومت غیرمنتظره ارتش اوکراین روبرو شد و همچنین تحریم های بی سابقه ای که از سوی کشورها جهان غرب اعمال گردیده است. نیروی زمینی ارتش روسیه در شمال اوکراین و اطراف پایتخت کشور، شهر کیف، از نظامیان اوکراین شکست خوردند و از آن منطقه خارج و به شرق کشور اوکراین که با روسیه هم مرز است تمرکز یافته اند. رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی میگوید جنگ در دوهفته آینده سرنوشت ساز خواهد بود، و از کشورهای آمریکا و اروپا درخواست کمکهای نظامی بیشتر نموده است.

 

دورنمای پایان جنگ بسیار نامشخص است. بروایتی پوتین خود را در باطلاقی قرار داده است که نمیتواند خود را نجات دهد. حتی برای عقب نشینی و خروج از اوکراین جوابی برای مردم روسیه ندارد. پوتین تمرکز ارتش روسیه را بر شرق اوکراین قرارداده، تا با متلاشی کردن زیر ساختارهای منطقه کشور اوکراین را به تسلیم وادارد. لازم به توضیح است که اکثر مردم شرق اوکراین روسی زبان هستند و در چند سال گذشته با تظاهرات تقاضای خودمختاری و بعضاً جدایی از اوکراین و الحاق به خارک روسیه بوده اند.

 

بعلت شکست نیروی زمینی روسیه در شمال اوکراین، بمنظور تمرکز در شرق پوتین ژنرال الکساندر داورینکف ، که تجربه بسیار جنگی در سوریه دارد را به سرپرستی جنگ روسیه در اوکراین انتخاب کرده است. این نکته قابل تأمل است، زیرا تاکنون ارتش روسیه در اوکراین از یک فرماندهی واحد برخوردار نبود. احتمال اینکه نیروهای زمینی اوکراین در شرق اوکراین محاصره شوند و آنها را قتل عام کنند بسیار بالا است. برای مثال کماندوهای ارتش اوکراین تاکنون توانسته اند در شهر ماریوپول مقاومت دلیرانه ای داشته باشند و از تسخیر شهر توسط نظامیان روسی جلوگیری نمایند. اما اگر محاصره شوند و تسلیحات و غذا و دیگر نیازمندیها به آنها نرسد، برای مدت زیادی نمیتوانند مقاومت کنند و قتل عام خواهند شد.

 

وزیر امور خارجه انگلستان لیز تراس میگوید باید مواظب حرکت نظامیان روس در شرق اوکراین بود، روسیه عقب نشینی نکرده است بلکه گروه بندی و استراتژی جنگی جدید و تمرکز ارتش روسیه بر شرق اوکراین را دنبال میکند. وی اظهار داشته باید راههای محاصره شرق اوکراین را مورد توجه قرار داد و اجازه محاصره کامل داده نشود. میتوان گمانه زد که پوتین به دنبال آن باشد که شبه جزیزه کریمیه را به ماریوپول متصل نموده و از آن طریق شهرهای دنستک، لوهانسک و خاردیو را تصرف نموده و در مذاکرات صلح منطقه شرق رودخانه دنیپرو را خود مختار اعلام نماید. نظر خانم لیز تراس میتواند بیشتر براین تصور استوار باشد.

 

نظر به اینکه پوتین شکست را قبول نخواهد کرد، و اگر با شکست مواحه شود آیا از بمب اتم استفاده خواهد کرد؟ این مقوله مورد توجه تحلیل گران نظامی بسیاری قرار گرفته است. روسیه ۱۰ هزار سرباز روسی را در شرق اوکرانی متمرکز کرده و حملات شدت خواهد یافت . این وضعیت در حال حاضر نمیتواند بنفع اوکراین باشد. این موضوع مهمی استکه رئیس جمهور اوکراین در چند روز گذشته بر آن بسیار تمرکز داشته است. پیش بینی میشود اگر پوتین در وضعیت باخت-باخت قرار گیرد احتمال استفاده از سلاح اتمی نیز غیر ممکن نخواهد بود.

 

 وضعیت پوتین در داخل روسیه هم نامشخص است. پوتین تا کی میتواند به جنگ ادامه دهد قابل پیش بینی نیست. هم اکنون با توجه به خبرهای رسیده از داخل روسیه مردم با تورم بسیار بالا و افزایش قیمت ها مواجه شده و بسیار ناراضی هستند. این وضعیت را پوتین قبل از حمله به اوکراین پیش بینی نکرده بود. پوتین هرگز تصور نمیکرد جهان غرب بدین شدت یکپارچه از اوکراین پشتیبان کنند!

 

سازمان ناتو هم بدنبال راهکاری است که حلقه شرق اوکراین توسط نیروهای روسی بوقوع نپیوندد، نحوه اجرایی آن را تاکنون مشخص نکرده اند، تنها میتوان گمانه زد که ارسال تجهیزات نظامی برای نیروی زمینی ارتش اوکراین افزایش خواهد یافت. در این راستا روسیه سعی خواهد کرد بندر اودسا را محاصره و تسخیر کند، تا ضمن جلوگیری از ورود تسلیحات نظامی از این بندر صادرات کشور اوکراین را متوقف نماید. اگر ارتش روسیه موفق شود که بندر اودسا را تحت اختیار خود در اورد،  بسیار برای اقتصاد اوکراین فاجعه بار خواهد بود. تمام صادرات غله اوکراین از این بندر به خارج صادر میشود. بسیاری از کشور ها از جمله ایران، مصر و بسیاری از کشورهای آفریقایی به واردات غلات اوکراین نیاز مبرم دارند، نرسیدن گندم به بعضی از این کشورها فاجعه بار خواهد بود، و قحطی نان بوجود خواهد آمد.

 

بطور کلی سرنوشت سیاسی پوتین به این بستگی دارد که در این جنگ موفق خواهد بود یا نه؟ چه مقدار ارتش روسیه در روی زمین در شرق اوکراین تسلط پیدا کند بسیار مهم و تعیین کننده سرنوشت پوتین خواهد بود. لازم است یادآور شویم بدون توجه به ادامه جنگ و یا نتایج آن، با حمله ارتش روسیه به اوکراین، شکل و فرم سیاست جهانی (ژئوپولتیک) تغییر خواهد کرد. اما به کجا نا مشخص است.

 

ناخدا محمد فارسی

۱۳ آوریل ۲۰۲۲