Health

"رابرت مالی وعده رفع تحریم سپاه و دفتر خامنه‌ای را داده است"

گاربریل نورونها مشاور ارشد پیشین وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، توافق احتمالی اتمی را فاجعه خواند و اعلام کرد مذاکرات در اصل توسط نماینده روسیه اداره شده است. نورونها با انتقاد شدید از رابرت مالی اعلام کرد او وعده لغو تحریم سپاه و دفتر خامنه‌ای و نهادهای وابسته را داده است.

او در توییتر نوشت کل مذاکرات وین در اصل از سوی میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات، اداره می شود.

مشاور ارشد پیشین وزارت خارجه آمریکا در امور ایران با نامشروع توصیف کردن قرارداد احیای برجام افزود این توافق برای امنیت ملی ایالات متحده خطرناک است و منافع این کشور را نه در کوتاه‌مدت و نه در درازمدت تامین نخواهد کرد.

او یادآوری کرد سه دیپلمات آمریکایی به دلیل نارضایتی از توافق احتمالی استعفا داده‌اند

خبر استعفای این سه نفر در بهمن ماه منتشر شد و ریچارد نفیو، معاون رابرت مالی، خبر استعفای خود را تایید کرد.

مشاور ارشد پیشین وزارت خارجه آمریکا در امور ایران با اشاره به این که مالی وعده لغو تحریم سپاه و نهادهای وابسته به دفتر خامنه‌ای را داده، گفت: «دفتر رهبر جمهوری اسلامی به دلیل موضوعات مرتبط با برنامه اتمی ایران تحریم نشده و لغو آن در توافق احیای برجام مضحک است.»

به گفته این مشاور پیشین، تحریم ۱۱۲ نفر از افراد و نهادهای مرتبط با دفتر خامنه‌ای هم لغو می‌شود ولو آن که تحریم آنها غیر مرتبط با برجام بوده باشد.

او افزود برای مثال محسن رضایی معاون رئیسی، حسین دهقان مشاور نظامی خامنه‌ای و علی‌اکبر ولایتی مشاور خامنه‌ای در امور بین‌‌الملل از جمله کسانی‌اند که در صورتی اجرای توافق، تحریم‌شان لغو خواهد شد.

به گفته این مشاور پیشین، لغو تحریم‌ها شامل بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام و آستان قدس رضوی هم خواهد شد.

او نوشت که حقوقدانان وزارت خارجه نیز این موضوع را می‌دانند اما این وعده با فشار رابرت مالی داده شده است.

نورونها افزود همکاران سابق‌اش در وزارت خارجه آمریکا، شورای امنیت ملی و همچنین دیپلمات‌های اروپایی به او اجازه انتشار برخی از جزییات توافق را داده‌اند به امید آن که کنگره آمریکا برای جلوی این «‌تسلیم شدن» آمریکا را بگیرد.

پیش از این اینترنشنال خبر داده بود که جمهوری اسلامی خواستار خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و لغو تحریم‌های دفتر و نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی شده است.

ایران اینترنشنال همچنین روز هفتم اسفند در خبری اختصاصی اعلام کرده بود که مقام‌های جمهوری اسلامی خواستار لغو همه تحریم‌ها، ارائه ضمانت‌های معتبر و مختومه شدن پرونده اماکن هسته‌ای اعلام نشده به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده‌اند.

یک روز پس از این گزارش نیز سخنگوی وزارت خارجه ایران خواستار مختومه شدن پرونده اماکن هسته‌ای اعلام نشده به آژانس شد.

در همین حال روز چهارشنبه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت خوشبین است که امکان رسیدن به نتیجه‌ بر سر فعالیت‌های هسته‌ای گذشته ایران بدون اینکه وابسته یا تحت‌ تاثیر مذاکرات احیای برجام باشد، وجود دارد.

برگرفته از سایت خبرنامه گویا