Health

رئیسی برای امضای «سند همکاری ۲۰ ساله» راهی روسیه می‌شود

سخنگوی دولت ایران از سفر رئیس‌ جمهور این کشور به روسیه در اوایل سال آینده میلادی خبر داد و رسانه‌های روسیه نیز گزارش داده‌اند که در این سفر «سند همکاری ۲۰ ساله» میان دو کشور امضا خواهد شد.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت ایران روز سه‌شنبه ۷ دی‌ماه از سفر ابراهیم رئیسی به دعوت همکار روسی خود به مسکو در روزهای آینده خبر داد.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که انتظار می رود در این سفر تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای «مهمی» به امضا برسد.

همزمان با اظهارات بهادری جهرمی، دیمیتری پسکوف سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده است که مقدمات مذاکرات بین ولادیمیر پوتین و ابراهیم رئیسی رؤسای جمهور دو کشور در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، آقای پسکوف در ادامه گفته است تماس‌های روسیه و ایران در بالاترین سطح آماده می‌شود.

رسانه‌های روسیه از نهایی شدن قرارداد «سند همکاری ۲۰ ساله» میان دو کشور خبر داده‌اند.

پیش از این سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران روز ۲۰ آذر ماه اعلام کرده بود که سند همکاری ۲۰ ساله با روسیه آماده شده و این سند نیز شبیه «سند ۲۵ ساله همکاری ایران و چین» خواهد بود که ۷ فروردین امسال میان دو کشور امضا شد.

محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، ۲۸ مهر ماه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسیه-۲۴ گفته بود که ایران و روسیه در حال برنامه‌ریزی برای انعقاد قراردادی هستند که شامل همکاری نظامی، خرید تسلیحات و مبارزه با تروریسم است.

شبکه تلویزیونی متعلق به وزارت دفاع روسیه نیز اوایل ماه جاری گزارش داده بود که ایران و روسیه برای امضای سند راهبردی ۲۰ ساله‌ در سفر پیش‌ روی رئیس جمهور ایران به این کشور آماده می‌شوند.

مقام‌های حکومت ایران سند راهبردی همکاری ایران و روسیه را مشابه سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین دانسته‌اند که امضای آن با انتقادهای گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران مواجه شد و در شبکه‌های اجتماعی از آن به عنوان سند «فروش ایران به چین» نام برده می‌شود.

امضای سند همکاری با چین و تلاش برای امضای سند همکاری با روسیه در چارچوب سیاست «نگاه به شرق» دنبال می‌شود که در سال‌های اخیر از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به عنوان محور سیاست خارجی جمهوری اسلامی تعیین و اعلام شده است.

ایران و روسیه یک سند همکاری راهبردی ۲۰ ساله را در سال ۷۹ امضا کرده‌اند که مهلت آن اسفند سال گذشته به پایان رسید.

در این میان روسیه تنها شریک عمده تجاری ایران است که بعد از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، روابط تجاری خود با ایران را به شدت افزایش داده است.

آمارهای ۱۰ ماهه گمرکی روسیه نشان می‌دهد که صادرات این کشور به ایران نسبت به دور مشابه پارسال ۱۲۳ درصد رشد داشته و به عبارتی نزدیک ۲.۵ برابر شده است.

روسیه طی ۱۰ ماه ابتدایی پارسال ۱.۱۵ میلیارد دلار صادرات به ایران داشت، اما در دور مشابه امسال این رقم به ۲ میلیارد و ۵۶۵ میلیون دلار اوج گرفته است.

واردات روسیه از ایران نیز طی ۱۰ ماه ۲۰۲۱ با رشدی ۲۲ درصدی به ۷۷۹ میلیون دلار رسیده است.

برگرفته از سایت رادیو فردا