Health

دست‌کم چهل و شش نماینده فرانسوی کفالت معترضان زندانی در ایران را عهده‌دار شدند

چهل و شش تن از نمایندگان مجلس ملی و سنای فرانسه، کفالت معترضان زندانی در ایران را برعهده گرفتند. پس از آغاز موجی از پشتیبانی توسط دولت‌ها و قانون‌گذاران اروپایی، اکنون هر روز بر شمار نمایندگانی که کفالت سیاسی زندانیان ایرانی را برعهده می‌گیرند، افزون می‌شود. اغلب بازداشت‌شدگان در خیزش اخیر ایران، از قشر جوان هستند و شماری قابل توجه از آن‌ها در رسته «کودکان» قرار دارند. خطر اعدام توسط رژیم جمهوری اسلامی، بسیاری‌شان را تهدید می‌کند.

بر پایه خبری اختصاصی که در اختیار بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه قرار گرفت، تاکنون نزدیک به پنجاه تن از نمایندگان مجلس ملی و مجلس سنا در فرانسه، کفالت سیاسی زندانیان ایرانی را برعهده گرفته‌اند.

این نمایندگان که به‌ویژه درمجلس ملی، از احزاب و گروه‌هایی با نگرش فکری و سیاسی گوناگون هستند، پیش‌تر نیز با صدور قطعنامه‌ای پشتیبانی خود را از خیزش مردم ایران اعلام کرده‌بودند.

در روزهای اخیر نمایندگانی از کشورهای آلمان و سوئد نیز برای قبول کفالت سیاسی زندانیان در ایران گام برداشتند و در تلاش‌ هستند تا به این‌طریق بازتاب‌دهنده و پی‌گیر آن‌چه که بر این افراد می‌رود، باشند.

برخی از زندانیانی که تاکنون کفالت‌شان برعهده گرفته‌ شده‌است، در پی محاکمه‌ای‌ ناشفاف و پرشتاب، با خطر اعدام رو‌به‌رو شده‌اند.

رژیم حاکم بر ایران، در روزهای پیشین دو معترض زندانی را به‌دار آویخت که این عمل با واکنشی تند در بسیاری از نقاط جهان مواجه شد.

تحلیل‌گران امید دارند که این اقدام نمایندگان اروپایی، مانعی بر سر راه حوکت ایران، در مسیر سرکوب، بازداشت و «محاکمه ناعادلانه و شتاب‌زده» رژیم ایران ایجاد کند.

این لیست، در حال تکمیل و افزایش است.

از جمله نمایندگانی که تاکنون کفالت‌شان را در صفحات رسمی خود در شبکه‌های مجازی نیز اعلام کرده‌اند، می‌شود افراد زیر را برشمرد:

ماری-شارلوت گارن، سابرینا صبیحی، سوفی تی‌پولیان، هوبر ژولین-لافریر، اورلین تشه، بنیامین لوکاس، سباستین دلوگو، راکل گاریدو، دنیل سیمونه، آرنو لگل، کلمانتین اوتن، کرین لبون، کلمانس گته، السا فسیون، النور کروآ،  برونو میلین، کریستین بندتی و فرانسوآ بشیو.

اسامی نمایندگان از گروه‌ها و احزاب گوناگون فرانسه، همراه با ایرانیانی که مشمول کفالت این افراد شده‌اند، به‌پیوست قابل مشاهده است.

برگرفته از سایت فارسی رادیو بین المللی فرانسه