Health

درگیری مرزی میان طالبان و ایران

خبرگزاری آماج ادعا کرده است که چند پاسگاه ایران به دست نیروهای طالبان افتاده است

به گزارش افغانستان اینترنشنال، منابع محلی گفتند بین طالبان و نیروهای مرزی ایران در ولایت نیمروز درگیری مرزی رخ داده است.

افغانستان اینترنشنال روز چهارشنبه ۱۰ آذر به نقل از شاهدان عینی نوشت که نیروهای مرزی ایران داخل خاک افغانستان شده‌اند.

همچنین آماج نیوز به نقل از برخی منابع مگزارش بی بی سی – احمد‌الله واثیق، سخنگوی طالبان به بی بی سی تایید کرد که درگیری بین نیروهای طالبان و مرزبانان در ولایت نیمروز رخ داده است. او گفت که مقامات در حال دریافت جزئیات بیشتر از این درگیری هستند. او افزود که هنوز علت این درگیری مشخص نیست.

ساعتی پیش خبرگزاری “آماج” با انتشار ویدئو کلیپی از درگیری بین نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی خبر داد.حلی گزارش داد که طرف ایرانی در درگیری مرزی با طالبان در ولایت نیمروز از سلاح سنگین استفاده می‌کند و طالبان هم خودروهای «هاموی زرهی آمریکایی» را برای جنگیدن در برابر مرزبانان ایرانی به نیمروز فرستاده است.

خبرگزاری تسنیم که به سپاه پاسداران ایران نزدیک است نیز در خبری ضمن تایید این درگیری می‌گوید که این تبادل آتش در “منطقه شغالک” این ولایت رخ داده است.

خبرگزاری آماج ادعا کرده است که چند پاسگاه ایران به دست نیروهای طالبان افتاده است.

در ویدیوی منتشر شده در “آماج نیوز” صدای فردی شنیده می‌شو‌د که به زبان بلوچی حرف می‌زند و با اشاره به دوردست می‌گوید که “طالب تیراندازی کرده است، پاسگاه دوست محمد را گرفتند، پاسگاه سیاه‌چم را هم زدند.”

همزمان خبرگزاری تسنیم تاکید کرده است که هیچ پاسگاه مرزی ایرانی در کنترل طالبان قرار نگرفته است.

منابع رسمی ایرانی هنوز درباره این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده‌اند.

مرز پرمنفذ ایران با افغانستان به نوعی تعریف‌کننده روابط این کشور با افغانستان بوده است که در حال حاضر طالبان بر آن مسلط است. منافذ این مرز محلی است برای عبور مهاجر، مواد مخدر، گروه‌های مسلح و آب. دو رود مهم از افغانستان وارد ایران می‌شوند – هلمند و هریرود.

مشکلات تعیین خطوط مرزی و مسایل مربوط به خشکسالی و کمبود آب از جمله مسایلی است که تنش را در برخی از مناطق مرزی بین ایران و افغانستان افزایش داده است.

برگرفته از سایت خبرنامه گویا