Health

درگیری در مجلس بر سر سرکوب خونین در سیستان‌و‌بلوچستان

«معین‎الدین سعیدی» نماینده چابهار در مجلس، با اشاره به سرکوب خونین ( جمعه ۸مهر۱۴۰۱) در زاهدان، به تفاوت نحوه «برخورد» با معترضین در استان سیستان‌و‌بلوچستان اشاره کرد و گفت: «سوال اینجاست در دیگر نقاط کشور گلوله مشقی و پلاستیکی و در بلوچستان گلوله جنگی؛ بیش از یک سوم کشته‌شدگان ناآرامی‌های کشور متعلق به بلوچستان بوده است…»

سخنان معین‎الدین سعیدی با اعتراض یکی از اعضای هیات رییسه مجلس مواجهه و میکروفن او قطع شده است.

«عبدالرضا مصری» نایب رییس مجلس، در پاسخ به نطق نماینده چابهار گفته است: «آقای سعیدی آیا وقتی که در منطقه یا محلی، به نیروی مسلح نیروی انتظامی ما حمله مسلحانه صورت می‌گیرد، شما می‌خواهید که برای آن‌ها شیرینی پخش کنیم؟»

نایب رییس مجلس در حالی معترضین در سیستان‌وبلوچستان را به «حمله به نیروی انتظامی» متهم کرد که بنابر روایت منابع خبری در این استان، روز جمعه۸مهر ۱۴۰۱، در حالی نیروهای انتظامی به روی نمازگزاران آتش گشودند.

آن روز بر پایه آمار شورای تامین سیستان‌وبلوچستان ۳۵ نفر کشته شدند، اما فعالان بلوچ حدود ۱۰۰ نفر از قربانیان، از جمله چندین کودک، را شناسایی کرده‌اند.

ابعاد سرکوب مردم معترض در جمعه سیاه زاهدان به حدی گسترده بود، که ۵آبان ۱۴۰۱، فرمانده پلیس زاهدان و رییس کلانتری ۱۶ در کنار مسجد مکی، برکنار شدند. با این حال، همچنان نایب رییس مجلس بر ادعای حمله معترضین به نیروهای انتظامی تاکید دارد.

همچنین پس از مراسم نماز جمعه ۱۳آبان۱۴۰۱، مردم شهر خاش دست به برگزاری تجمعی اعتراضی زده بودند که مورد هدف مستقیم گلوله جنگی قرار می‌گیرند.

«مولوی عبدالحمید» امام جمعه زاهدان، در بیانیه‌ای اعلام کرد در این حادثه دست‌کم ۱۶ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

تاکنون هیچ یک از مقامات نظام در مورد سرکوب خشونت آمیز مردم در سیستان‌وبلوچستان، واکنشی نشان نداده است.

معین‎الدین سعیدی نماینده چابهار، پیش از قطع میکروفنش، با اشاره به بی‎توجهی مقامات نظام به کشته شدن مردم در این استان، خواسته بود تا تمامی مسوولین این فجایع مجازات شوند.

برگرفته از سایت فارسی ایران مایر