Health

دادگاه بین‌المللی مردمی اعتراض‌های آبان ۹۸ آغاز به کار کرد

 دادگاه رسیدگی به دادخواهی، قربانیان اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ و خانواده‌های آنان در حضور شش حقوق‌دان مستقل، از روز چهارشنبه ۱۹ آبان، آغاز به کار کرد. به گفته برگزارکنندگان این دادگاه، طی چهار روز، ۴۵ شاهد اعتراض‌های آبان ماه فرصت شهادت خواهند داشت. همچنین، ۱۲۰ شهادتنامه نیز به صورت کتبی تسلیم این دادگاه شده است. 

سه سازمان حقوق بشری، «حقوق بشر ایران»، «عدالت برای ایران» و «با هم علیه اعدام» مسئول و سازمان‌دهنده برگزاری این دادگاه حقوق بشری هستند.

دادستان‌های دادگاه بین‌المللی مردمی آبان ۹۸، در اسفند سال گذشته، در نامه‌ای خطاب به سفیر جمهوری اسلامی ایران در لاهه، ده‌ها نفر از مقامات ایران را احضار کرده و خواستار ارائه مدارک در رابطه با اعتراضات آبان ۹۸ شده بودند.

فرزاد انصاری‌فر، پدر فرزاد انصاری‌فر، که در اعتراضات آبان ۹۸ در بهبهان بر اثر اصابت گلوله به سر کشته شد، نخستین شاهد از میان خانواده‌های قربانیان بود که از طریق ارتباط ویدئویی در جلسه دادگاه صحبت کرد.

همزمان با شهادت مسیح علینژاد، ویدئویی از سخنان مادر پویا بختیاری، یکی دیگر از جانباختگان آبان ۹۸ پخش شد.

صدای مادر پژمان قلی‌پور نیز که از فرزند جان باخته‌اش سخن می‌گفت در حین برگزاری دادگاه پخش شد.

بنا بر اعلام برگزارکنندگان این دادگاه، قربانیان اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ و خانواده‌های آنان، برای نخستین بار، فرصت خواهند داشت تا «حقیقت» را جستجو کنند.

این دادگاه، به گفته برگزارکنندگان آن، از «سال گذشته»، به منظور «تحقیق در مورد قتل و زخمی شدن هزاران بی‌گناه در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ تشکیل شد».

بر اساس این منبع، «این دادگاه بررسی خواهد کرد که آیا جرائم انجام شده توسط جمهوری اسلامی، از جمله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری  کنونی، (رئیس وقت قوه قضائیه) در ارتباط با اعتراضات آبان ۱۳۹۸، جنایت علیه بشریت بوده است یا خیر».

به گفته برگزارکنندگاه این دادگاه، «دادگاه بین‌المللی مردمی آبان»، «یک دادگاه مستقل، مردمی و بین‌المللی متشکل از حقوقدانانی از کشورهای بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، اندونزی، آفریقای جنوبی و لیبی است که در حوزه حقوق بشر و روابط بین الملل تخصص دارند».

نخستین جلسه این دادگاه در روز چهارشنبه ۱۹ آبان برگزار شد. قرار است این دادگاه، به مدت چهار روز، تا روز ۲۳ آبان ۱۴۰۰ در لندن به‌طول بیانجامد. هیات قضات این دادگاه بین‌المللی، در مورد نقش ۱۳۳ مقام، از جمله مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اعتراضات ۱۳۹۸ تحقیق می‌کنند.

اعتراضات آبان ۱۳۹۸ در پی افزایش سه برابر قیمت بنزین آغاز شد. این اعتراضات با سرکوب خونین نیروهای دولتی همراه شد. بر اساس گزارش منابع متعدد حقوق بشری، در طول پنج، روز، هزاران نفر، از جمله شماری از کودکان در این سرکوب خونین جان خود را از دست داده یا به شدت مجروح شدند. شمار زیادی نیز بازداشت و زندانی شدند.

همزمان با سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸، مقامات جمهوری اسلامی ایران، از روز ۲۵ آبان ماه، دسترسی به اطلاعات درباره اعتراض‌ها را از طریق قطع کامل اینترنت محدود نمودند.

بنا بر اعلام برگزار کنندگان این دادگاه، حکم دادگاه بین‌المللی مردمی آبان، ابتدای سال آینده میلادی ارائه خواهد شد.

وین جُرداش، رییس دادگاه بین‌المللی مردمی آبان، با بیان اینکه،«این دادگاه، یک دادگاه مردمی و بین‌المللی است که در مورد ارتکاب جنایت علیه بشریت و نقض شدید حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اعتراضات آبان ۱۳۹۸ که در سراسر کشور رخ داد، تحقیق می‌کند»، یادآور شد: «جمهوری اسلامی ایران تا به امروز در مورد مسئولیت خود یا نیروهای امنیتی خود در قبال خشونت‌ها و جنایت‌های مطرح شده تحقیقاتی انجام نداده و گامی برای تسهیل هرگونه قضاوت مستقل بین‌المللی در ارتباط با این موارد برنداشته است».

وین جُرداش، رییس دادگاه بین‌المللی مردمی آبان، وکیل مدافع در حوزه حقوق بشر بین‌المللی است. پنج قاضی دیگر، که از حقوقدانان بین‌المللی هستند، وین جرداش را در امر قضاوت در این دادگاه همراهی می‌کنند.

حمید صبی، یکی از قضات این دادگاه، حقوق‌دان ساکن لندن و دارای سابقه بین‌المللی در حوزه حقوق بشر، داوری و دعاوی قضایی است. وی، پیش از این، در دادگاه مردمی چین و در دادگاه مردمی ایغور (که هنوز در جریان است) حضور داشته است.

الهام سعودی، نورشبانی کاجاسونگانا، کارلا فرستمن، زک یاکوب و کالین روهان از دیگر حقوق‌دانان و قضات این دادگاه هستند.

در نخستین روز دادگاه چه گذشت؟

دادگاه بین‌المللی مردمی آبان ۹۸ با سخنان وین جرداش آغاز به کار کرد. پس از آن، حمید صبی، عضو هیات دادستانی از نماینده جمهوری اسلامی ایران دعوت کرد تا خود را معرفی کند اما هیچ نماینده‌ای از جمهوری اسلامی ایران در این دادگاه حضور نداشت.

برگرفته از سایت رادیو بین المللی فرانسه