Health

خیزش مردمی در ایران؛ خشونت علیه اعتراض و رقص در رشت

میدان شهرداری شهر رشت در غروب پنجشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) صحنه رویارویی ماموران امنیتی با مردمی بود که در این میدان تجمع کرده بودند.

بر اساس تصاویر و ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، در این تجمع در کنار مردان، زنان بسیاری بدون حجاب اجباری بودند.

در تصاویر دیده می‌شود، با افزایش جمعیت و رقص گروهی از این افراد، موتورسوارانی به این جمع نزدیک شدند و سعی در پراکنده کردن آنها داشتند که با مخالفت جمعیت روبه‌رو شدند.

تهدید کشورهای جنوب خلیج فارس از سوی مشاور فرمانده کل قوا

مشاور فرمانده کل قوا جمهوری اسلامی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس را تهدید کرده و گفته است: «برخی کشورهای بدبخت حاشیه جنوبی خلیج‌فارس بدانند که باید بین رسانه‌هایشان و امنیتشان یکی را انتخاب کنند و اگر در ایران دخالت کنند تاوان آن را می‌پردازند.»

سرلشکر یحیی صفوی، دستیار و مشاور فرمانده کل قوا صبح پنجشنبه ۱۹ آبان‌ در سخنانی از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس با عنوان “قبایل صحرانشین” نام برده و گفته است: «شما کشورهای ضعیفی هستید و باید بدانید همان طور که آمریکایی‌ها از شاه ایران حمایت نکردند و نتوانستند شاه ایران را حفظ کنند، از شما هم حمایت نخواهند کرد. شما پرونده سیاهی دارید.»

مریم یاوری،‌ همسر بکتاش آبتین عکسی بدون حجاب اجباری از خود منتشر کرد

مریم یاوری،‌ فیلمساز، عکاس و همسر بکتاش آبتین با انتشار عکسی بدون حجاب اجباری در اینستاگرام خود نوشت: «من به عنوان یک انسان، حق انتخاب دارم! فقط و فقط به حکم انسان بودنم، آزادی بیانی را فریاد می‌زنم که حق من، برای انتخاب‌گر بودن است.ساده‌تر از این چگونه می‌توان حرف زد!؟»

این فیلمساز و عکاس در متنی که برای این عکس ارسال کرده با یادی از همسرش، بکتاش آبتین که در زندان جان باخت، نوشته است: «یادم نمی‌رود یکی از اتهام‌هایی که بر آبتین بسته شده بود و بعدتر رفع اتهام شد، تشویق زنان ایران به فساد و فحشا بود. اتهامی که فقط و فقط برای بیان حمایتش از آزادی  انتخاب پوشش، برای زنان جهان بود.»

    برگرفته از سایت فارسی دوبچه وله