Health

خبرگزاری فرانسه: حکومت ایران خود را در برابر خواست قاطع سرنگونی از سوی مردمش می‌بیند

خبرگزاری فرانسه در گزارشی که روز چهارشنبه ۷ دی منتشر شد نوشت که جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت بیش از صد روز اعتراض و تظاهرات خود را در برابر خواست قاطعانه مردم برای تغییر حکومت می‌بیند.

تبلیغ بازرگانی

خبرگزاری فرانسه با یادآوری این که جمهوری اسلامی ایران «از آغاز همواره و به طور مرتب با اعتراضاتی روبرو بوده»، می‌نویسد که جنبش حاضر «از نظر مدت، گستردگی اعتراضات در تمام استان‌های کشور، مشارکت اقوام و طبقات مختلف اجتماعی و مطالبه آشکار سرنگونی حکومت»، «بی‌پیشینه» است.

این خبرگزاری در توصیف اعتراضات ایران در این مدت می‌نویسد:

تصاویر علی خامنه‌ای سوزانده شد، زنان آشکارا بدون روسری در خیابان‌ها راهپیمایی کردند و تظاهرکنندگان با نیروهای امنیتی درگیر شدند. مقامات ایران، قدرت‌های خارجی متخاصم از جمله آمریکا […] و سایر کشورهای غربی مانند بریتانیا و فرانسه و همچنین گروه‌های مخالف ایرانی در تبعید را به دامن زدن به «اغتشاشات» متهم می‌کنند.

خبر نادرست درباره تعطیلی گشت ارشاد

خبرگزاری فرانسه درباره خبر تعطیلی گشت ارشاد می‌نویسد:

اوایل آذرماه دادستان کل ایران اعلام کرد که گشت ارشاد حذف شده است […] اما اظهارات دادستان با توجه به تداوم الزام زنان به رعایت حجاب اسلامی در ملاء عام، بی‌درنگ با تردید کنشگران مواجه شد.

محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران در جریان یک رویداد غیر رسمی و در پاسخ به پرسشی گفته بود که «گشت ارشاد از همان جایی که در گذشته تأسیس شد از همان جا نیز تعطیل شد».

وی بلافاصله پس از آن تأکید کرده بود که «البته قوه قضاییه نظارت‌های خود را بر کنش‌های رفتاری در سطح جامعه ادامه می‌دهد»، جمله‌ای که در رسانه‌های مهم خارجی ترجمه نشد.

خبرگزاری فرانسه خود برای نخستین بار این خبر را به نقل از خبرنگارش در تهران منتشر کرد، اما جمله‌ای را که منتظری بلافاصله بعد از آن گفت، در خبر نیاورد. این گزارش نادرست باعث ایجاد بدفهمی مخاطبان فرانسوی و به تبع آن دیگر کشورها شده که گمان می‌کنند خیزش ایران به هدفش که تعطیلی گشت ارشاد بوده، رسیده است.

«بازگشتی وجود ندارد»

شادی صدر، بنیانگذار سازمان غیردولتی عدالت برای ایران مستقر در لندن، به خبرگزاری فرانسه گفته است:

تغییر واقعی صورت نگرفته و زنان همچنان به شیوه‌های دیگر مجازات می‌شوند و این موضوع تغییری در خواسته اصلی جنبش ایجاد نکرده، زیرا معترضان خواهان پایان جمهوری اسلامی هستند.

سازمان مردم‌نهاد حقوق بشر ایران مستقر در اسلو می‌گوید اگرچه ممکن است مقیاس اعتراضات در هفته‌های اخیر کاهش یافته باشد، اما تظاهرات هر روز در سراسر کشور ادامه دارد.

محمود امیری مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران به خبرگزاری فرانسه گفت که رژیم قادر به پایان دادن به این جنبش مردمی نیست و «بازگشتی وجود ندارد».

 برگرفته ازسایت فارسی رادیو بین المللی فرانسه
کشتار معترضان در خاش - ۱۳ آبان